15:48 | 04.02.15 | Նորություններ | 5272
ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը նախարարության մի խումբ աշխատակիցների հետ այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխամասային գրասենյակ:
Աշխատանքային այցելության ընթացքում նախարարը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի ուղեկցությամբ, հանդիպել է ընկերության աշխատակիցներին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աշխատակիցների հետ զրույցի ընթացքում նախարարը ներկայացրել է գերատեսչության առաքելությունը, ինչպես նաև պատմել ձեռքբերումների և իրականացվող բարեփոխումների մասին:
Արմեն Երիցյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության ու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությանը՝ արձանագրելով նախարարության գործունեության տարբեր ոլորտներում շոշափելի արդյունքները: Համագործակցության արդյունք են դարձել ՀՀ կառավարության սերվերային կենտրոնի ստեղծումը, դրա անխափան աշխատանքի ապահովման նպատակով մեկ ժամում 360 կՎտ էլեկտրական հոսանք արտադրող «Perkins P440E» 400 Վոլտ հզորությամբ գեներատորի տրամադրումը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նախարարությանը հատկացրել է նաև  բջջային գերժամանակակից 100 հեռախոս, որոնց միջոցով փրկարար ծառայությունը տեսապատկերային օպերատիվ տվյալներ է փոխանցում դեպքի վայրից՝ ՀՀ ՏԿԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոն (ՃԿԿ), ինչպես նաև հնարավորություն է ընձեռում  օգտվելու Հայաստանում ամենահզոր բջջային ցանցից:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համագործակցությունն ամենաարդյունավետներից է: Այդ համագործակցության արդյունքում մենք ունենք ամենաժամանակակից սերվերային կենտրոնը, ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի հետ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հզոր ցանցի միջոցով իրական ժամանակում կապ հաստատելու հնարավորություն, ճգնաժամային կառավարման ոլորտում տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման լայն հնարավորություններ, ինչպես նաև գերհզոր գեներատոր, որը, էլեկտրաէներգիայի բացակայության դեպքում, հնարավորություն կընձեռի ապահովել նախարարության անխափան գործունեությունը»,- ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը՝ որպես Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր, շարունակաբար աջակցում է աշխարհում ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը հանդիսացող և ռազմավարական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների զարգացմանը՝ մասնավորապես տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությանն օժանդակելով կենսական նշանակություն ունեցող այնպիսի գործառույթների կազմակերպման հարցերում, ինչպիսիք են՝ տեղեկատվական անվտանգությունը, տվյալների պահպանությունը և ճգնաժամային իրավիճակներում պետական առանցքային ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքի ապահովումը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

15:48 | 04.02.15 | Новости | 5572
Министр территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян вместе с группой сотрудников министерства посетил центральный офис компании ВиваСелл-МТС.
В ходе рабочего визита министр общался с сотрудниками компании в сопровождении гендиректора ВиваСелл-МТС Ральфа Йирикяна.
Во время бесед с сотрудниками компании министр представил миссию ведомства, а также рассказал о достижениях и проводимых реформах.
Армен Ерицян коснулся вопросе сотрудничества Министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям и ВиваСелл-МТС, констатировав значительные результаты деятельности министерства в различных сферах. Результатом сотрудничества стало создание серверного центра правительства Армении, для бесперебойной работы которого был предоставлен генератор Perkins P440E, имеющий мощность 400 Вольт и вырабатывающий энергию 360 кВт/ч.
ВиваСелл-МТС выделил министерству также 100 сверхсовременных мобильных телефонов, с помощью которых сотрудники службы спасения могут передавать в центр кризисного управления оперативные видеоданные с места происшествия по наиболее мощной в стране мобильной сети.
«Сотрудничество с ВиваСелл-МТС – одно из самых продуктивных. В результате этого сотрудничества мы имеем современнейший сервисный центр, возможность устанавливать с центром кризисного управления связь в режиме реального времени посредством мощной сети ВиваСелл-МТС, широкие возможности применения новейших технологий телекоммуникационной сферы, а также сверхмощный генератор, который в случае отсутствия электроэнергии позволит обеспечить бесперебойную работу министерства», - сказал министр территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян.
«ВиваСелл-МТС как ведущий телекоммуникационный оператор Армении всегда оказывает поддержку инфраструктурам, имеющим стратегические значение, в частности, помогая Министерству территориального управления и по чрезвычайным ситуациям в организации жизненно важных функций, таких как информационная безопасность, хранение данных и бесперебойная работа центральных государственных инфраструктур в кризисных ситуациях», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.