15:48 | 04.02.15 | Նորություններ | 5272
ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը նախարարության մի խումբ աշխատակիցների հետ այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխամասային գրասենյակ:
Աշխատանքային այցելության ընթացքում նախարարը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի ուղեկցությամբ, հանդիպել է ընկերության աշխատակիցներին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աշխատակիցների հետ զրույցի ընթացքում նախարարը ներկայացրել է գերատեսչության առաքելությունը, ինչպես նաև պատմել ձեռքբերումների և իրականացվող բարեփոխումների մասին:
Արմեն Երիցյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության ու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությանը՝ արձանագրելով նախարարության գործունեության տարբեր ոլորտներում շոշափելի արդյունքները: Համագործակցության արդյունք են դարձել ՀՀ կառավարության սերվերային կենտրոնի ստեղծումը, դրա անխափան աշխատանքի ապահովման նպատակով մեկ ժամում 360 կՎտ էլեկտրական հոսանք արտադրող «Perkins P440E» 400 Վոլտ հզորությամբ գեներատորի տրամադրումը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նախարարությանը հատկացրել է նաև  բջջային գերժամանակակից 100 հեռախոս, որոնց միջոցով փրկարար ծառայությունը տեսապատկերային օպերատիվ տվյալներ է փոխանցում դեպքի վայրից՝ ՀՀ ՏԿԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոն (ՃԿԿ), ինչպես նաև հնարավորություն է ընձեռում  օգտվելու Հայաստանում ամենահզոր բջջային ցանցից:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համագործակցությունն ամենաարդյունավետներից է: Այդ համագործակցության արդյունքում մենք ունենք ամենաժամանակակից սերվերային կենտրոնը, ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի հետ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հզոր ցանցի միջոցով իրական ժամանակում կապ հաստատելու հնարավորություն, ճգնաժամային կառավարման ոլորտում տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման լայն հնարավորություններ, ինչպես նաև գերհզոր գեներատոր, որը, էլեկտրաէներգիայի բացակայության դեպքում, հնարավորություն կընձեռի ապահովել նախարարության անխափան գործունեությունը»,- ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը՝ որպես Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր, շարունակաբար աջակցում է աշխարհում ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը հանդիսացող և ռազմավարական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների զարգացմանը՝ մասնավորապես տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությանն օժանդակելով կենսական նշանակություն ունեցող այնպիսի գործառույթների կազմակերպման հարցերում, ինչպիսիք են՝ տեղեկատվական անվտանգությունը, տվյալների պահպանությունը և ճգնաժամային իրավիճակներում պետական առանցքային ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքի ապահովումը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

15:48 | 04.02.15 | News | 5544
Today the Minister of Territorial Administration and Emergency Armen Yeritsyan accompanied by the responsibles of the Ministry visited the headquarters of Armenia’s Leading Telecommunications Operator VivaCell-MTS.
In frames of the working visit the Minister met with VivaCell-MTS employees, and presented key aspects of the Ministry’s mission, as well as the achievements and the current phase of the reforms.
Armen Yeritsyan also spoke about the cooperation between the Ministry and VivaCell-MTS and tangible results achieved in different areas of operation. Major outcomes of the cooperation were the creation of a backup server center for the government of RA, donation of a powerful Perkins P440E 400-Volt generator diesel generator set capable of producing 360kW (kilowatt) of electrical energy within an hour, provided for supporting the uninterrupted operation of the backup server and the establishment of the system of direct video connection between firefighter rescuers at the scene of the accident and MES of RA Crisis Management Center, for which VivaCell-MTS provided 100 state-of-the-art mobile phones and its strongest in Armenia mobile network.
VivaCell-MTS acknowledges the importance of long-term investments in the capacity development of the Ministry of Territorial Administration and Emergency in disaster prevention and management of emergency situations, modernization of information system and provision of the up-to-date conditions for the information safety. “As Armenia’s leading telecommunications operator, VivaCell-MTS provides continuous support to the development of strategic national infrastructure, and in particular, to the Ministry of Territorial Administration and Emergency, in the area of the prevention and protection of information security, data protection, and functioning of key state infrastructure in disaster situations, which are among the greatest challenges of the modern world”, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.