09:46 | 19.02.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 164032
Itel.am-ի բացառիկ հարցազրույցը ԱՊՀ երկրներում «ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խմբի բիզնեսի զարգացման գծով փոխնախագահ Անդրեյ Պատոկայի հետ:
- Ինչպիսի՞ն են Հայաստանի հետ կապված «ՎիմպելԿոմ»-ի առաջիկա ծրագրերը:
- Մեր ծրագրերը բավական ագրեսիվ են: Մենք առաջվա պես մտադիր ենք ավելացնել շուկայի մեր մասնաբաժինը՝ ինչպես բջջային, այնպես էլ ֆիքսված ծառայությունների մասով: Կցանկանայինք, որ երկու հատվածներում էլ շուկայի ծավալի մեծացումը տեղի ունենա տվյալների փոխանցման հաշվին, քանի որ մենք սպառողների հետաքրքրության աճ ենք նկատում:
Բջջային հատվածում մեծանում է ժամանակակից սմարթֆոններ ձեռք բերող հաճախորդների թիվը, եւ մեր ցանցը պատրաստ է դրան: Մենք վաղուց երրորդ սերնդի ցանց ենք ներդրել Հայաստանում, մշտապես աշխատում ենք տվյալների փոխանցման արագության ավելացման ուղղությամբ: Այսօր Beeline-ի ենթակառուցվածքներն ապահովում են ծառայությունների պատշաճ որակ այն բոլոր հիմնական հավելվածների ու ծառայությունների համար, որոնք արդեն շատերի կյանքի անբաժան մասն են դարձել՝ շարժական էլ. փոստ, սոցիալական ցանցեր, վիդեո-ծառայություններ եւ այլն: Մենք ցանկանում ենք, որ մարդիկ մատչելի գնով կարողանան օգտվել սմարթֆոնների ընձեռած հնարավորությունների առավելագույն մասը:
Ֆիքսված կապի ոլորտում մենք շարունակում ենք լայնաշերտ հասանելիության արդիականացումը, փուլ առ փուլ փոխարինում ենք մեր տեխնոլոգիաները Fiber to the Building-ով (FTTB): Դա նշանակում է բազմաբնակարան շենքերում օպտիկամանրաթելային գծերի անցկացում, ինչի արդյունքում սպառողները կկարողանան մինչեւ 70 Մբ/վրկ տվյալների փոխանցման արագություն ստանալ: Մենք ձգտում ենք, որ գնային տեսանկյունից եւս մեր փաթեթային առաջարկները մատչելի լինեն:
Լրջորեն դիտարկում ենք բջջային կապի հատվածի հետագա զարգացման ծրագրերը, որպեսզի լայնաշերտ բջջային հասանելիության ծառայություններն ավելի շատ տարածքներ ներառեն Հայաստանում:
Սակայն ամենակարեւորը՝ հաճախորդների սպասարկման որակի բարձրացման հետ կապված մեր ռազմավարության շարունակությունն է: Մենք հավատարիմ ենք այն գաղափարին, որ Beeline-ը պետք է մնա «ամենահաճախորդաուղղված» օպերատորը շուկայում, որպեսզի մեր ծառայություններից օգտվելը պարզ եւ հարմար լինի: Այդ նպատակի իրականացման համար մենք մի շարք նախաձեռնություններ ունենք՝ կապված, օրինակ, «անձնական աշխատասենյակի» եւ My Beeline Armenia հավելվածի կատարելագործման հետ, որոնք թույլ են տալիս հեռակա վերահսկել ծառայություններն ու սակագները, առցանց վճարումներ կատարել Beeline-ի բջջային ու ֆիքսված կապի կամ ինտերնետի համար:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում մրցակցությունը հայկական շուկայում:
- Ես շատ հպարտ եմ, որ աշխատում եմ հեռահաղորդակցության ոլորտում, որն աշխարհում ամենամրցակցայինն է: Եվ Հայաստանն այդ իմաստով բացառություն չէ: Մենք ողջունում ենք մրցակցությունը, քանի որ այն ստիպում է անընդհատ մտածել, թե ինչպես կարելի է գրավել հաճախորդների սրտերը:
- «ՎիմպելԿոմ»-ում վերջերս շատ են խոսում «կորպորատիվ շարժունակության մասին»: Խնդրում եմ, պատմեք մի փոքր՝ ի՞նչ է ենթադրում այդ գաղափարախոսությունը եւ որքանո՞վ է այդ միտումը կիրառելի Հայաստանում:
- Կարծում եմ, որ «կորպորատիվ շարժունակության» տեսլականն ամրացնելու է կապի օպերատորների դիրքերը: Կորպորատիվ շարժունակությունը, ըստ էության, բիզնեսը ցանկացած վայրում վարելու հնարավորություն է: Մենեջերը պետք է հնարավորություն ունենա շարժական սարքի օգնությամբ կատարելու իր սովորական գործառույթները՝ աշխատավայրից հեռու գտնվելով:
Աշխատանքի արդյունավետությունը չպետք է տուժի այն բանից, որ աշխատակիցը աշխատավայրում չէ, քանի որ նա կարող է իր պարտականությունները կատարել աշխարհի ցանկացած վայրից:
Դա հատկապես կարեւոր է հիմա, երբ գոյություն ունեն այսպես կոչված «տնային աշխատասենյակները» եւ co-working-ի զանազան տեսակները:
- Որքա՞նով են պահանջված ու Հայաստանում հաջողությամբ կիրառելի այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են, օրինակ, M2M-ը (machine to machine, սարքերի փոխգործակցությունը) եւ խոշոր շուկաներում օգտագործվող մի շարք այլ նորարարություններ:
- Մեզ շրջապատող մեքենաներն ու սարքերը հետզհետե ավելանում են, ընդ որում՝ ինչպես անձնական, այնպես էլ բիզնեսի համար կիրառվող: Մենք հավատում ենք, որ նման ծառայությունների պահանջարկն ավելանալու է: Օրինակ, եթե առաջ որեւէ սարքի ցուցանիշներ հավաքագրելու համար որեւէ մեկը պետք է այցելեր բոլոր տները, ապա այժմ դրա անհրաժեշտությունը չկա, քանի որ սարքերը կարող են տվյալներն ինքնուրույն փոխանցել հավաքագրման կենտրոն՝ M2M ծառայության օգնությամբ: Նման օրինակների թիվն անսահմանափակ է. դրանք ե՛ւ մոնիթորինգի տարբեր համակարգեր են, ե՛ւ ավտոմեքենաներ, որոնք զինված են նավիգացիոն համակարգերով ու միացված են արագ արձագանքման ծառայությանը: Հայաստանում, ինչպես ամենուր աշխարհում, նման ծառայությունների պահանջարկն ավելանալու է:
- Մի քանի տարի առաջ «ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խմբի կառավարիչ տնօրեն Բորիս Նեմշիչն ասել էր, որ «ՎիմպելԿոմ»-ը դիտարկում է Հայաստանի եւ այլ երկրների միջեւ տրանսպորտային ցանցի կառուցման հնարավորությունը: Այս հարցը դեռ օրակարգո՞ւմ է, եւ ի՞նչ քայլեր են արվել՝ այն կյանքի կոչելու համար:
- Մենք բազմաթիվ տրանսպորտային ցանցեր ենք կառուցում այն երկրներում, որտեղ ներկայացված ենք, այդ թվում՝ Հայաստանում: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու այլ պետությունների միջեւ տրանսպորտային ուղիներին, ապա մեզ համար դա տնտեսական նպատակահարմարության խնդիր է: Եթե այսօր գոյություն ունի լուծում, որը մեզ թույլ է տալիս հասնել անհրաժեշտ թողունակության՝ ընդունելի գներով, մենք հաճույքով օգտվում ենք դրանից: Չեմ կարող ասել, որ նոր ցանցերի կառուցումը մեզ համար գերակայություն է, քանի որ թողունակության հետ կապված խնդիր այսօր չունենք:

09:46 | 19.02.15 | Интервью | exclusive 164611
Интервью Itel.am с исполнительным вице-президентом по развитию бизнеса в странах СНГ ГК «ВымпелКом» Андреем Патокой.
- Каковы ближайшие планы «Вымпелком» на рынке Армении?
- Планы у нас достаточно агрессивные. Мы по-прежнему рассчитываем на увеличение доли рынка – в области как мобильных, так и фиксированных услуг. Хотелось бы, чтобы в обоих сегментах увеличение доли рынка происходило за счет услуг передачи данных, поскольку мы видим растущий интерес потребителей.
В мобильном сегменте растет число клиентов, покупающих современные смартфоны, и наша сеть к этому готова. Мы давно развернули в Армении сеть третьего поколения, постоянно работаем над повышением скорости передачи данных. Сегодня инфраструктура  Beeline обеспечивает необходимое качество услуг при использовании всех основных приложений и сервисов, которые уже стали частью жизни многих людей - мобильная почта, социальные сети, современные услуги видеосвязи и так далее. Мы желаем, чтобы пользователи смартфонов получали максимум от тех возможностей, которыми обладают эти устройства, по доступной цене.
В области фиксированной связи мы продолжаем модернизацию широкополосного доступа, поэтапно меняем технологии на FTTB. Это означает прокладку оптоволоконных линий в многоквартирных домах, в результате чего пользовали могут получать скорость данных до 70 Мб/с.  Мы так же стараемся, чтобы наши пакетные предложения были приемлемы по стоимости.
Мы серьезно рассматриваем планы дальнейшего развития сегмента мобильной связи с тем, чтобы услуги широкополосного мобильного доступа охватывали больше территорий в Армении.
Но самое важное - это продолжение реализации нашей стратегии по повышению качества обслуживания клиентов. Мы привержены тому, чтобы Beeline оставался самым клиентоориентированным оператором на рынке, чтобы нашими услугами пользовались просто и удобно. Для реализации этой цели у нас есть ряд инициатив, связанных, например, с совершенствованием «личного кабинета» и приложения My Beeline Armenia, которые позволяют удаленно управлять услугами и тарифами, осуществлять онлайн платежи для мобильной и фиксированной связи Beeline и интернета.
- Как Вы расцениваете конкуренцию на армянском рынке?
- Я очень горжусь тем, что работаю в сфере телекоммуникаций, которая является одной из самых конкурентных в мире, и телеком сектор Армении в этом смысле не исключение. Мы приветствуем конкуренцию, поскольку она побуждает постоянно думать над тем, как завоевать сердца клиентов, и, конечно же, идет на пользу потребителям.
- В «Вымпелком» в последнее время часто говорится о так называемой «корпоративной мобильности». Расскажите, пожалуйста, что подразумевает ее философия и проецируется ли этот тренд на Армению?
- Я считаю, что концепция «корпоративной мобильности» будет укреплять положение операторов связи. Корпоративная мобильность – это, по сути, возможность вести привычный бизнес, где угодно. Менеджер должен иметь возможность выполнять все привычные функции вдали от своего рабочего места благодаря мобильному устройству.
Производительность труда не будет падать из-за того, что сотрудника нет на рабочем месте, поскольку он может выполнять свои обязательства, находясь в любой точке мира.
Это особенно важно сейчас, когда существуют так называемые «домашние офисы», всевозможные виды co-working-а. Я верю в эту концепцию и считаю, что она меняет жизнь наших клиентов.
- Насколько востребованы и могут успешно применяться в Армении такие услуги как, к примеру, M2M (machine to machine, взаимодействие устройств между собой), и ряда других инноваций, активно применяемых на крупных рынках?
- Машин или устройств вокруг нас становится все больше, причем как личных, так и тех, которые используются для бизнеса. Мы верим, что спрос на такого рода сервисы будет расти. Например, если раньше, чтобы собрать показатели каких-либо приборов, кто-то обходил все дома, то сегодня в этом нет необходимости, поскольку приборы могут сами отправлять данные в центр сбора информации при помощи услуги M2M. Количество таких примеров неограниченно: это и различные системы мониторинга, и автомобили, оснащенные системами навигации и подключением к экстренной службе. В Армении, как и везде в мире, спрос на подобные услуги будет расти.
- Несколько лет назад Главный управляющий директор группы компаний «Вымпелком» Борис Немшич говорил, что «Вымпелком» активно рассматривает возможности строительства транспортной сети между Арменией и другими странами. Находится ли данный проект на повестке дня и что сделано в направлении его реализации?
- В странах, в которых мы присутствуем, мы строим много транспортных сетей, в том числе - в Армении. Что касается транспортных линий между Арменией и другими странами, то для нас это вопрос экономической целесообразности. Если сегодня есть решение, которое позволяет нам достичь необходимой пропускной способности по приемлемым ценам, мы с удовольствием этим пользуемся. Я не могу сказать, что строительство новых сетей является для нас приоритетом, поскольку сегодня мы не испытываем проблем с емкостью.