16:49 | 27.02.15 | Նորություններ | 5344
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Ե. Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանը ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ Վիվա-Սել-ՄՏՍ ընկերության աջակցությամբ իրականացնում է «Պատասխան՝ 100 տարի անց» խորագրով համալիր ծրագիրը։
Ծրագիրն անդրադարձ է 1894-1923 թթ. գրված, Հայոց ցեղասպանությունը փաստող անպատասխան նամակներին ու այլ վկայություններին:
««Պատասխան` 100 տարի անց. անցյալը ներկայում» նախագիծը հայության պահանջն արվեստի լեզվով ներկայացնելու արդյունավետ միջոց է: Արվեստի գործերում Մեծ եղեռնի արտացոլումը աշխարհին մեր պահանջը լսելի դարձնելու եւ մեկուկես միլիոն զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու արժանապատիվ ճանապարհ է: Ցեղասպանության ճանաչման պահանջն ուղղված է ոչ միայն Թուրքիային, այլեւ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհին: Չհիշելով, չպատմելով, դատապարտում չպահանջելով՝ մենք կկորցնենք մեր ինքնությունը, կդավաճանենք մեր էությանը ու նաեւ ազնիվ չենք լինի աշխարհի՝ Ցեղասպանության զոհ դարձած կամ այդ վտանգի առջեւ կանգնած այլ ազգերի նկատմամբ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մինչեւ հունիսի 1-ը նախագծի շրջանակում կիրականացվի 2 ենթածրագիր, ինչի արդյունքում կհրատարակվի «Պատասխան` 100 տարի անց» պատկերագիրքը:
1. 1894-1923 թթ. գրված, Հայոց ցեղասպանությունը փաստող արխիվային 11 նամակների ընտրություն` հայ եւ օտարազգի անվանի գործիչներին ծանուցելու եւ նրանց պատասխան-արձագանքները հավաքագրելու նպատակով:
2. Հայոց ցեղասպանությունը փաստող արխիվային 11 վավերագրերի թեմաներով գեղանկարչական, գրաֆիկական աշխատանքների եւ քանդակի մրցույթ` ՀՀ ազգային պատկերասրահում թեմատիկ ցուցադրություն կազմակերպելու նպատակով:
Փետրվարի 24-ին եւ 25-ին Ե. Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանում կայացել է «Պատասխան` 100 տարի անց. անցյալը ներկայում» խորագրով փակ մրցույթ-ցուցադրությունը։
Աշխատանքները գնահատվել են 1-5 միավորի սահմանում` համաձայն մրցութային հանձնաժողովի հաստատած աշխատանքների գնահատման չափորոշիչների.
1. Տրված վավերագրերին համապատասխանությունը:
2. Աշխատանքի գեղարվեստական արժեքը (կոմպոզիցիոն կառուցվածք, գունային համադրություն, նյութի օգտագործման տեխնիկա):
3. Ստեղծագործության համոզչականությունը:
Այս փուլում ներկայացված լավագույն 20 աշխատանքները կներառվեն «Պատասխան` 100 տարի անց» պատկերագրքում, որոնցից լավագույն 15-ը կցուցադրվեն Հայաստանի ազգային պատկերասրահում` «Պատասխան` 100 տարի անց. անցյալը ներկայում» խորագրով ցուցադրությանը: Մեկ աշխատանք էլ` Նարեկ Կնյազյանի «Վերջինը» քանդակը, ստացել է «Հատուկ» կարգավիճակ: Հեղինակը կպարգեւատրվի ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից:

16:49 | 27.02.15 | Новости | 5668
В преддверии 100-летия Геноцида армян музей литературы и искусства им. Чаренца при поддержке Министерства культуры Армении и ВиваСелл-МТС проводит комплексную программу «Ответ через 100 лет».
Программа касается писем, свидетельствующих о Геноциде армян и оставшихся без ответа, которые были написаны в период 1894-1923гг.
«Ответ через 100 лет: прошлое в настоящем» - эффективный способ представить требования армян через искусство. Отражение темы Геноцида в произведениях искусства – достойный способ довести до мира наши требования и отдать дань уважения 1.5 млн. жертвам. Требование признать Геноцид адресовано не только Турции, но и всему цивилизованному миру. Не помня, не рассказывая, не требуя осуждения, мы потеряем свою идентичность, предадим свою сущность, а также будем нечестны с другими народами, ставшими жертвами Геноцида или оказавшимися под его угрозой», - сказал сегодня на встрече с журналистами генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
До 1 июня в рамках проекта будут осуществлены 2 субпрограммы, по итогам которых будет издан альбом «Ответ через 100 лет».
1.    Выбор 11 архивных писем, свидетельствующих о Геноциде и написанных в 1894-1923 гг., будут направлены армянским и зарубежным знаменитостям с целью получить их ответы-комментарии.
2.    Конкурс картин, рисунков и скульптур, созданных на основании 11 документов о Геноциде – для организации выставки в Национальной галерее  Армении.
24-25 февраля в Музее литературы и искусства им. Чаренца состоялась закрытая выставка-конкурс «Ответ через 100 лет: прошлое в настоящем».
Работы оценивались по шкале 1-5 баллов в соответствии с установленными конкурсным жюри критериями:
1.    Соответствие выбранным документам.
2.    Художественная ценность работы (композиционная структура, цветовая гамма, техника исполнения).
3.    Творческая убедительность.
20 лучших работ, представленных на данном этапе, будут включены в альбом «Ответ через 100 лет», 15 лучших будут выставлены в Национальной галерее Армении в рамках выставки «Ответ через 100 лет: прошлое в настоящем». Работа Нарека Кназяна «Последний» получила статус «Особая». Автор будет награжден Министерством культуры Армении и ВиваСелл-МТС.