11:53 | 13.04.15 | Նորություններ | 6833
Ապրիլի 10-11-ը Ծաղկաձորում «Յուքոմ»-ի նախաձեռնությամբ անցկացվել է «Մեդիա եւ տեղեկատվական անվտանգության» ֆորում:
«Հաշվի առնելով այն փաստը, որ այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, առավել մեծանում են եւ արդիական են դառնում կիբերանվտանգության խնդիրները: Քանի որ մոտակա օրերին տեղեկատվական անվտանգության խնդիրը պետք է լինի գերակա բոլորի համար, այս միջոցառումը եւս մեկ առիթ է քննարկելու եւ հանրության ուշադրությունը սեւեռելու այդ խնդրի վրա»,- միջոցառման բացմանն ասել է «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Ֆորումի ընթացքում քննարկվել են համացանցում տարրական անվտանգության կանոններին վերաբերող մի շարք հարցեր՝ սկսած սոցկայքերում վիրուսային հղումներին սեղմելուց մինչեւ անհայտ եւ կասկածելի կայքերում գրանցվելը:
Ֆորումին ելույթներով հանդես են եկել «Յուքոմ» ընկերության տեղեկատվական անվտանգության բաժնի ղեկավար Կարեն Գասպարյանը, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, «Յուքոմ»-ի ՏՏ աուդիտոր Ռուբեն Մուրադյանը, ՀՀ ոստիկանության փոխգնդապետ Վահագն Հարությունյանը, ՊՆ գնդապետ Արամ Գեւորգյանը, ՊՆ գնդապետ Արմեն Ղալեչյանը:
Ֆորումն անցկացվել է «Ճանաչեք 1915» նախագծի շրջանակում: Նախագծի հիմնական նպատակն է աշխարհին տեղեկացնել Հայոց ցեղասպանության մասին: Նախագիծը մեկնարկել է 2014թ. ապրիլին՝ Մեծ եղեռնի 99-րդ տարելիցի նախօրեին:
Նախագծի շրջանակում ստեղծվել է հանրային իրազեկման գործիք, որով յուրաքանչյուր մարդ, էլեկտրոնային փոստի հատուկ ստորագրություն տեղադրելով, էլեկտրոնային նամակագրության միջոցով իր գործընկերներին կամ ընկերներին եւս մեկ անգամ կարող է հիշեցնել Հայոց ցեղասպանության մասին, ինչպես նաեւ տալ հնարավորություն յուրաքանչյուրին կիսվել այս ինֆորմացիայով բոլորի հետ:

11:53 | 13.04.15 | Новости | 7206
10-11-го апреля в Цахкадзоре по инициативе Ucom прошел форум на тему “Медиа и информационной безопасность”.
«Принимая во внимание тот факт, что в этом году исполняется 100-летняя годовщина Геноцида армян, увеличиваются и становятся более актуальными вопросы, связанные с кибербезопасностью. Так как в ближайшие дни проблема информационной безопасности должна быть приоритетной для всех, это мероприятие является еще одним поводом для обсуждения и привлечения внимания общественности к этой задаче», - сказал  директор Ucom Айк Есаян.
В ходе форума обсуждался ряд вопросов, касающихся правил безопасности в интернете – начиная от вирусных ссылок в социальных сетях до регистрации на незнакомых и сомнительных сайтах.
На форуме также выступили руководитель отдела по информационной безопасности Ucom Карен Гаспарян, эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян, Ucom IT аудитор Рубен Мурадян, подполковник полиции Ваагн Арутюнян, полковники Министерства обороны Арам Геворгян и Армен Калечян.
Форум проводился в рамках проекта «Признайте 1915». Основной его целью является информирование мирового сообщества о Геноциде армян. Проект был запущен в апреле 2014 года – в преддверии 99-й годовщины Геноцида.
В рамках проекта был создан официальный сайт, который позволяет любому изменить подпись электронной почты пользователя, чтобы еще раз напомнить миру о Геноциде армян, а также дать любому человеку возможность поделиться со всеми этой информацией.