15:07 | 18.04.15 | Նորություններ | 6864
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի 2014թ. մրցանակակիր, Cisco ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացոլան $1մլն կնվիրաբերի Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանին:
Այս մասին հայտարարվել է այսօր` ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակաբաշխությանը նվիրված ասուլիսին, որին մասնակցել են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «Վիասֆեր ինթերնեշնլ» ընկերության գործադիր նախագահ Թոնի Մորոյանը եւ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի նախագահ Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը հիմնվել է 2009թ.: Մրցանակաբաշխությունը  ֆինանսավորում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
Ամենամյա մրցանակը շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած այն անձանց, որոնք տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի ներդրումներով նշանակալի զարգացումներ են բերել համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում:
«Ֆինանսավորելով մրցանակաբախությունը` մենք օժանդակում ենք մեր երկրի ՏՏ պոտենցիալի ճանաչողականության բարձրացմանն աշխարհում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մյուս ոլորտներին զուգահեռ  մեծ ուշադրություն է դարձնում կրթության ոլորտին: Արժեքավոր է հատկապես այն, որ ՏՏ ոլորտի հայտնիներն այցելում են մեր երկիր եւ հանդիպում հատկապես երիտասարդների հետ՝ փոխանցելով իրենց փորձը: Այս մրցանակաբաշխությունը ծառայում է հենց այդ նպատակին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մարիո Մացոլայի կողմից նվիրաբերված գումարը կօգտագործվի ֆինանսական դժվարություններ ունեցող ուսանողներին օգնելու նպատակով՝ ուսման վարձի տեսքով: Ամեն տարի շուրջ 20 ուսանող կստանա կրթաթոշակ»,- տեղեկացրել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի նախագահ Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը` ընդգծելով, որ թիրախային խումբը համակարգչային գիտությունների բաժնի ուսանողներն են լինելու:
Նրա խոսքով` երբ առաջին տարին համալսարանի բակալավրիատում բացվել է համակարգչային գիտությունների բաժինը, 40 ուսանող է ընդունվել, անցած տարի նրանց թիվը հասել է 80-ի, իսկ այս տարի ծրագրում են 120 ուսանող ընդունել:
«Մինչ Հայաստան ժամանելը Մացոլան անգամ չէր լսել Հայաստանի մասին, ինչը զարմանալի է, քանի որ Սիլիկոնյան հովտում Հայաստանի մասին բոլորը գիտեն: Այցելելով Հայաստան` նա ցանկացավ օժանդակել բարձրագույն կրության զարգացմանը Հայաստանում: Դրան է ուղղված նաեւ Ամերիկյան համալսարանին $1 մլն նվիրաբերությունը»,- ասել է «Վիասֆեր Ինթերնեշնլ» ընկերության գլխավոր տնօրեն եւ նախագահ Թոնի Մորոյանը:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ առաջիկա տարիներին Cisco-ն ներկայացված կլինի նաեւ Հայաստանում:
«Մրցանակաբաշխությունն այնպիսի հաջողություն ունեցավ, որ որոշեցինք թողարկել նամականիշներ, փոստային բացիկներ եւ ծրարներ: Նպատակն էր այդպիսով եւս համաշխարհային հանրությանը տեղեկացնել այս կարեւոր մրցանակաբաշխության մասին: Ամեն երեք տարին մեկ պետական նշանակության մեկ բացիկ է թողարկվում: Այս տարվա վերջում արդեն կունենանք երկրորդ բացիկը՝ վերջին երեք տարիների հաղթողների պատկերներով»,- հայտարարել է մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանն էլ տեղեկացրել է, որ ՀՀ նախագահի 2013թ. մրցանակի դափնեկիր «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ, «Հիտաչի» ընկերության էլեկտրոնային սարքերի խմբի նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն «Հայաստանը որպես ինովացիոն երկիր» վերնագրով գիրք է հեղինակել: Այն լույս կտեսնի մոտ ապագայում` ճապոներենով:
«Կարծում եմ, որ գրքի հատուկ շնորհանդես կունենանք Երեւանում, իսկ հետագայում այն լույս կտեսնի նաեւ հայերեն եւ անգլերեն լեզուներով»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե երբ պարզ կդառնա ՀՀ նախագահի 2015թ. մրցանակի դափնեկրի անունը, նա նշել է,  որ արդեն իսկ ունեն թեկնածուների ցուցակ, սակայն վերջնական ընտրությունը կկատարվի սեպտեմբերին, մրցանակն էլ կհանձնվի նոյեմբերին:

15:07 | 18.04.15 | Новости | 6597
Лауреат премии президента Армении за всемирный вклад в сферу информационных технологий (ИТ), президент по развитию Cisco Systems Марио Маццола предоставит $1 млн. Американскому Университету Армении (АУА).
Об этом было объявлено сегодня на посвященной ИТ-премии президента Армении пресс-конференции, на которой присутствовал руководитель аппарата президента Армении Виген Саргсян, председатель исполнительного совета премии Овик Мусаелян, генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Рафль Йирикян, исполнительный директор компании «Виасфер интернешнл» Тони Мороян и руководитель АУА Армен Тер-Кюрегян.
Премия президента Армении Global IT Award была основана в 2009 году. Спонсор премии – компания ВиваСелл-МТС.
Ежегодная премия вручается лицам, внесшим в ИТ-сферу значительный вклад технологического, образовательного, организационного, финансового или иного характера.
«Финансируя эту премию, мы стимулируем распространение информации об ИТ-потенциале нашей страны во всем мире. Наряду с другими сферами, ВиваСелл-МТС придает большое значение ИТ-сфере. Особенно ценно то, что знаменитости сферы посещают нашу страну и встречаются с молодежью, передавая свой опыт. Данная премия служит именно этой цели», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
«Средства, выделенные Марио Маццолой будут в виде стипендии использованы для предоставления помощи студентам, испытывающим финансовые сложности. Ежегодно порядка 20 студентов будут получать стипендию», - сообщил президент АУА Армен Тер-Кюрегян, подчеркнув, что целевой группой станут студенты отделений компьютерных дисциплин.
По его словам, когда отделение компьютерных наук впервые было открыто в бакалавриате АУА, в него было зачислено 40 студентов, в прошлом году их число достигло 80, а в этом году планируется принять уже 120 студентов.
«До приезда в Армению Маццола даже не слышал о ней, что удивительно, так как в Силиконовой долине все знают об Армении. Посетив Армению, он захотел поддержать развитие высшего образования в стране. С этой целью он выделил $1 АУА», - сказал исполнительный директор компании «Виасфер интернешнл» Тони Мороян.
Он также сообщил, что в ближайшие годы Cisco будет представлена в Армении.
«Премия имела настолько большой успех, что мы решили выпустить тематические марки, почтовые открытки и конверты, чтобы и таким образом информировать мировую общественность об этой важной премии. Каждые три года выпускается одна открытка государственного значения. В конце этого года у нас уже будет вторая открытка – с изображением победителей последних трех лет», - заявил председатель исполнительного совета премии Овик Мусаелян.
Руководитель аппарата президента Армении Виген Саргсян сообщил, что лауреат президентской премии 2013 года, президент компании «Техно вижн», бывший исполнительный директор компании «Хитачи» Цугио Макимото написал книгу «Армения как инновационная страна». Книга выйдет в ближайшее время на японском языке.
«Думаю, состоится презентация книги в Ереване, а в будущем она будет издана также на армянском и английском языках», - сказал Виген Саргсян.
Отвечая на вопрос о том, когда станет известно имя лауреата премии 2015 года, он отметил, что уже готов список кандидатов, однако окончательное решение будет принято в сентябре, а вручение премии состоится в ноябре.