16:51 | 15.06.15 | Նորություններ | 5051
«Ոսկե ծիրան» Երեւանի միջազգային կինոփառատոնը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, փառատոնի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Երեւանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսով այսօր ազդարարել է փառատոնի 12-րդ մեկնարկը:
«Արվեստն այն հզոր ուժն է, որն ի զորու է փոխել աշխարհը, մարդկանց գիտակցությունը, արժեհամակարգը: Արվեստը թերեւս ամենաազդեցիկ միջոցն է միմյանց ճանաչելու, հասկանալու, հարգելու, եւ, հետեւաբար, խաղաղ համագոյակցություն ապահովելու համար: Կինոն արվեստի հզորագույն ուղղություններից մեկն է` արտահայտչամիջոցների ավելի լայն հնարավորությունների եւ ավելի մեծ լսարանի շնորհիվ: Արդեն տասներկու տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շնորհիվ հայ կինոսեր հասարակությունը հնարավորություն է ստանում զգալու ժամանակի շունչը, տեսնելու համաշխարհային արվեստի զարգացման միտումները եւ ուղղությունները, հաղորդակից դառնալու այլ երկրների մշակույթին: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հպարտ է մշակութային այս նշանակալի իրադարձության ստեղծման եւ զարգացման հարցում իր շարունակական ներդրումն ունենալու համար»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Փառատոնն այս տարի կանցկացվի  հուլիսի 12-19-ը:
Լրագրողներին եւ հյուրերին ներկայացվել է փառատոնի այս տարվա պաշտոնական ազդագիրը, որի հեղինակն է դիզայներ Լիլիթ Մալխասյանը:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը պահպանել է հիմնական մրցութային անվանակարգերը: Իսկ ժյուրիների կազմերն այս տարի կգլխավորեն՝
•    Խաղարկային ֆիլմերի միջազգային մրցույթ՝ Ռոբեր Կետիկյան (Ֆրանսիա)
•    Վավերագրական ֆիլմերի միջազգային մրցույթ՝ Մարեկ Հովորկան (Չեխիա)
•    «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային մրցույթ՝ Հովիկ Հաբեշյան (Լիբանան)
•    Հայկական համայնապատկեր ազգային մցույթ՝ Ալեքսանդր Գրոզեւ (Բուլղարիա)
Փառատոնն այս տարի ստացել է շուրջ 1600 հայտ 105 երկրից:
12-րդ «Ոսկե ծիրանի» առանցքում կլինեն Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմերի ցուցադրությունները: Փառատոնի շրջանակում կիրականացվի Մեծ եղեռնին նվիրված ծավալուն երկու ծրագիր` «Մենք կանք» եւ «Այլեւս երբեք»:
Փառատոնի օրերին կկայանա նաեւ «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» ծրագիրը, որն այս տարի կիրականացվի ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համատեղ, եւ որին կմասնակցեն տարբեր երկրների մշակույթի նախարարներ:

16:51 | 15.06.15 | Новости | 5415
О старте 12-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» было объявлено сегодня в Ереване на совместной пресс-конференции министерства культуры Армении, главного спонсора фестиваля ВиваСелл-МТС и мэрии Еревана.
«Искусство – мощная сила, которая в силах изменить мир, сознание людей и их систему ценностей. Искусство, возможно, лучшее средство узнать друг друга, понять, проникнуться уважением и установить мирное сотрудничество. Кино – одно из самых сильных направлений искусства, благодаря большим экспрессивным возможностям и более широкой аудитории. Уже 12 лет благодаря кинофестивалю «Золотой абрикос» армянские киноманы получают возможность ощущать веяние времени, видеть тенденции и направления развития мирового кино, прикасаться к культуре других стран. ВиваСелл-МТС горд своим постоянным участием в создании и развитии этого значимого культурного события», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В этом году фестиваль будет проходить 12-19 июля.
Журналистам и гостям была представлена официальная афиша фестиваля на этот год, автором которой стала дизайнер Лилит Малхасян.
В кинофестивале «Золотой абрикос» сохранились основные конкурсные номинации. Жюри в этом году возглавят:
Международный конкурс игрового кино – Робер Кетикян (Франция)
Международный конкурс документального кино – Марек Говорка (Чехия)
Международный конкурс короткометражных фильмов «Кориз» - Овик Абешян (Ливан)
Национальный конкурс «Армянская панорама« - Александр Грозев (Болгария).
В этом году организаторы получили порядка 1600 заявок из 105 стран.
В центре внимания 12-го фестиваля «Золотой абрикос» будут темы, посвященные столетию Геноцида армян. В рамках фестиваля пройдут две масштабные программы «Мы есть» и «Больше никогда».
В ходе фестиваля состоится также программа «Режиссеры без границ», которая в этом году будет проводиться совместно с минкультуры Армении и в которой примут участие министры культуры разных стран.