16:54 | 20.08.15 | Նորություններ | 5647
«Մոբիլնիյե Տելեսիստեմի» ՀԲԸ-ն հրապարակել է ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակի ֆինանսական արդյունքները, ներառյալ՝ ընկերության արտասահմանյան դուստր ձեռնարկությունների հիմնական ֆինանսական արդյունքները:
ՄՏՍ-ի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2015թ. երկրորդ եռամսյակում Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է նախատեսված ֆինանսական եւ գործառնական հիմնական ցուցանիշները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում, ընկերության ընդհանուր եկամուտները կազմել են 18,5 միլիարդ դրամ (ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ գրանցելով 9,2% աճ), իսկ գործառնական շահույթը մինչեւ հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների ամորտիզացիայի հաշվարկումը (OIBDA) կազմել է 8,5 միլիարդ դրամ (ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ գրանցելով 4,2 % աճ):
Ներկայացված հաշվետվությամբ արձանագրվում է, որ եկամուտների ընդհանուր միտումը նաեւ սմարթֆոնների տարածման եւ բաժանորդների՝ տվյալների փոխանցման սակագնային պլանների անցման շնորհիվ՝ այդ ծառայություններից օգտվելու շնորհիվ ստացվող եկամուտների աճի արդյունք է:
Եռամսյակային եկամուտների աճը պայմանավորված է սեզոնային գործոններով. առաջինի համեմատ՝ երկրորդ եռամսյակում ծառայությունների վաճառքից մեկ ակտիվ բաժանորդին բաժին ընկնող միջին ամսական հասույթի (ARPU) ցուցանիշն աճել է 10,5% (2,836 դրամ՝ 2,565 դրամի համեմատ): Ցուցանիշի եռամսյակային աճը համապատասխանում է սեզոնային կանխատեսելի միտումներին, որոնք պայմանավորված են տվյալ ժամանակահատվածում ռոումինգ ծառայությունների օգտագործման ծավալների աճով:
Երկրորդ եռամսյակի ընթացքում ծառայությունների վաճառքից մեկ բաժանորդին բաժին ընկնող միջին ամսական թրաֆիկ (MOU) ցուցանիշը, որը կազմել է 536 րոպե, առաջին եռամսյակի համեմատությամբ աճել է 8,7%-ով (առաջին եռամսյակում կազմելով 493 րոպե):

16:54 | 20.08.15 | News | 5981
Mobile TeleSystems PJSC announced its financial results for the second quarter of the year, including major financial and operational results of its foreign subsidiaries.
In the second quarter Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS succeeded in meeting its key financial and operational targets, with the Company’s revenues totaling AMD 18.5 billion (9.2 % increase compared to Q1), and with OIBDA of AMD 8.5 billion (4.2% increase compared to Q1).
MTS quarterly report also reads that the overall revenue dynamics is aided by increased data revenues through higher smartphone penetration and customer migration to data plans. Quarterly revenue increase is attributable to seasonal factors: ARPU indicator is up by 10.5% in the second quarter (AMD 2,836), compared to the first quarter (AMD 2,565). The quarterly increase in ARPU is in line with traditional seasonal trends due to higher subscriber roaming revenues.
Throughout the second quarter, MOU indicator (536 minutes) has grown by 8.7%, compared to the same indicator in the first quarter (493 minutes). Year-to-year rise in MOU reflects MTS’ efforts aimed at driving voice usage.