10:52 | 18.11.15 | Նորություններ | 4516
Ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականն օրերս հրապարակած իր «ՏՏ՝ Արարատին նայող տեսարանով. ինչով է ստարտափներին գրավում Հայաստանը» ծավալուն հոդվածում անդրադարձել է Հայաստանում ստարտափների եւ ՏՏ զարգացման բումին՝ փորձելով հասկանալ հիմքերն ու պատճառները:
Պարբերականը մեջբերում է Macroscope Consulting-ի հիմնադիր Գարեթ Մարտին Ջոնսթոնի խոսքը, որը Հայաստանը տեխնոլոգիական զարգացման առումով համեմատում է Իռլանդիայի հետ:
«Հայաստանը նախկին ԽՍՀՄ երկրների համատեքստում նման է Իռլանդիային Եվրոպայում: Իռլանդացիները նորարարներ են, վառ եւ տաքարյուն անհատականություններ, որոնց ներքին շուկան չի բավարարում: Հայերը եւս մշտապես նայել եւ նայում են արտաքին շուկաներին եւ գլոբալ են մտածում, որովհետեւ ներքին շուկան բավական փոքր է»,- ասում է Գարեթ Մարտին Ջոնսթոնը:
Նրա խոսքով՝ հայկական Սփյուռքը հզոր է ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Մերձավոր Արեւելքում:
«Հայերն արագ են, հարմարվող եւ լավ ուղեղով: Հենց այդ պատճառով են այսօր օտարերկրյա ՏՏ ընկերություններն իրենց գրասենյակները հիմնում Հայաստանում, որոնցում աշխատում են բարձրակարգ մասնագետներ»,- ասում է փորձագետը:
Նա վստահ է, որ Հայաստանն ու ՏՏ հայ մասնագետները մեծ ապագա ունեն:
«Ես շփվել եմ Հայաստանում ստարտափների եւ ձեռներեցության զարգացմամբ զբաղվող կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Նրանք ցանկանում են հարստացնել աշխարհը հայկական գաղափարներով: Սա այն է, ինչը պակասում է ռուսական ստարտափներին՝ ձգտում դեպի արտաքին շուկաները եւ գլոբալ տեսլական»,- նշում է Գարեթ Մարտին Ջոնսթոնը:
CCC Startups-ի գործընկեր Մաքս Գուրվիցը եւս կարծում է, որ Հայաստանը տեխնիկական լուրջ ներուժ ունի:
«Դեռ խորհրդային տարիներին Երեւանում տեխնիկական լավ դպրոց կար, իսկ հայ ինժեներները գնահատված էին ամբողջ Միությունում»,- ասում է նա:
Մաքս Գուրվիցի խոսքով՝ ներկայում Հայաստանում մեծ դեր է խաղում Սփյուռքը: Որպես օրինակ նա նշում է Reddit-ի հիմնադիր Րաֆֆի Օհանյանին, որն ակտիվ է ամերիկյան շուկայում եւ տեղացի մասնագետներին ապահովում է աշխատանքով:
Հայաստանում որպես տեխնոլոգիական զարգացման վառ օրինակ Մաքս Գուրվիցը նշում է «Թումո» կենտրոնը: Նա հիշատակում է նաեւ «Այբ»-ը, որի հիմնադիրներից մեկը ձեռներեց Դավիթ Յանն է` ABBYY-ի հիմնադիրներից:

10:52 | 18.11.15 | Новости | 4497
В российском издании «Коммерсант» на днях вышла статья «ИТ с видом на Арарат: Чем стартаперам нравится Армения», в которой была сделана попытка понять причины возникновения бума стартапов и развития ИТ в Армении.
Издание цитирует Гаррета Мартина Джонстона, основателя Macroscope Consulting, который с точки зрения технологического развития сравнивает Армению с Ирландией.
«Армения в контексте стран бывшего СССР похожа на Ирландию по отношению к Европе. Ирландцы — инноваторы, яркие горячие личности, для которых тесен внутренний рынок. Армяне всегда смотрели и смотрят на внешние рынки и мыслят глобально, потому что внутренний рынок страны довольно мал», - говорит Гаррет Мартин Джонстон.
По его словам армянская диаспора сильна в Калифорнии, Майами, в Европе и на Ближнем Востоке.
«Армянский народ быстрый, адаптивный и с хорошими мозгами. Именно поэтому сегодня иностранные ИТ-компании создают офисы в Армении, в которых работают специалисты высокого уровня», - говорит эксперт.
Джонстон уверен, что у Армении и армянских специалистов большое будущее.
«Я общался с представителями армянской организации, которая работает над развитием движения стартапов и предпринимательства в стране. Они изначально обращены вовне, хотят обогатить мир армянскими идеями. Это то, чего не хватает российским стартапам,— нацеленности на крупные рынки и глобального видения», - отмечает Гаррет Мартин Джонстон.
Макс Гурвиц, партнер CCC Startups,  подтверждает, что у страны серьезный технический потенциал.
«Еще в советское время в Ереване была хорошая техническая школа, и армянские инженеры ценились во всем Союзе», - говорит он.
По словам Макса Гурвица, сейчас в стране большую роль играет армянская диаспора. Например, один из создателей сети Reddit Раффи Оганян активен на местном рынке как инвестор и заказчик.
В качестве яркого примера технологического развития в Армении Макс Гурвиц указал центр «Тумо». Он упомянул также шклоу «Айб»,  одним из основателей которой является известный предприниматель Давид Ян, создавший компанию ABBYY.