12:20 | 21.12.15 | Նորություններ | 5271
«Այբ» դպրոցի եւ «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստան» կազմակերպության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 20-ին «Այբ» ավագ դպրոցում տեղի է ունեցել «Ծրագրավորման ժամ» (Hour of Code) միջոցառումը:
«Ծրագրավորման ժամը» միջազգային ձեւաչափի միջոցառում է, որը մասնակիցներին հնարավորություն է տալիս խաղերի միջոցով հեշտությամբ սովորել ծրագրավորման տարատեսակ լեզուներ, ինչպես նաեւ զարգացնել տրամաբանությունը եւ խնդիրների լուծման հմտությունները:
Հայաստանում  «Ծրագրավորման ժամը» կազմակերպվում էր երկրորդ անգամ։ 2014-ին միջոցառմանը մասնակցել էր ավելի քան 150 դպրոցական, իսկ այս տարի՝ շուրջ 200-ը:
«Այսօր ծրագրավորումը հասանելի է բոլորին: Hour of Code-ի նպատակն է զարգացնել ծրագրավորման մտածողություն` անկախ մասնագիտությունից, լինես բանասեր, նկարիչ, թե իրավաբան: «Այբ» դպրոցը խրախուսում է նորարար ձեւաչափերը: Նման ծրագրերի իրականացումը մեծ ներդրում է ապագա սերնդի կրթության եւ զարգացման հարցում»,- նշել է «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը:
«Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը կարեւորում է այս նախաձեռնությունը, որի նպատակն է դպրոցական հասակից երեխաներին ցույց տալ, որ բացի տեխնոլոգիական արտադրանքներ օգտագործելուց նաեւ կարեւոր է իմանալ, թե ինչպես են ստեղծվում դրանք»,- ասել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Արտաշես Վարդանյանը:
Բացի ծրագրի ավանդական մասից՝ միջոցառման ընթացքում կայացել է ռոբոտների ցուցադրություն: Պրեզենտացիաներ ներկայացրել են PicsArt եւ Shadowmatic ըկերությունները:
Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի եւս ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունն աջակցել է «Ծրագրավորման ժամ» միջոցառմանը՝ ապահովելով ինտերնետ կապով:
Միջոցառմանն աջակցել են նաեւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ), PicsArt եւ Shadowmatic ընկերությունները, Menu.am-ը:

12:20 | 21.12.15 | News | 6581
On the initiative of Ayb School and MIC Armenia (Microsoft Innovation Center Armenia) and with the partnership of VivaCell-MTS, Menu.am, Ayb High School hosted the Hour of Code event on December 20.
The Hour of Code is an international global movement which gives participants an opportunity to learn various programming languages and approaches easily through games and helps nurture problem-solving skills, logic, and creativity.
This year, the Hour of Code is going to take place for the second time in Armenia. Last year the event united more than 150 participants from different schools of Armenia. The interest towards this initiative is rising. More than 200 participants took part in the Hour of Code 2015.
“Nowadays, programing is available to everyone. The main aim of the Hour of Code is to develop programming thinking regardless of career. The Hour of Code 2014 showed that such initiatives bring together and inspire many children. Ayb School encourages such innovation formats. We believe that the implementation of such projects is a large investment in the education and development of future generations,” said Aram Pakhchanian, the head of Ayb School.
“Microsoft Innovation Center attaches great importance to this initiative, which aims to show schoolchildren from early ages how technologies that they use are created," said MIC director Artashes Vardanyan.
Besides the main part of the event, robotics show, PicsArt and Shadowmatic companies also conducted presentations.
As in the previous year, VivaCell-MTS provided high-speed Internet connection during the Hour of Code 2015 event.