07:07 | 24.05.16 | Տեխնոլոգիաները եւ կանայք | exclusive 64438
Դպրոցում սովորելիս հասկացա, որ ինձ ամենից շատ տեխնիկական առարկաներն են հետաքրքիր (մաթեմատիկա, ֆիզիկա): Բացի այդ, ուզում էի բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո ինքս իմ ուժերով բարձր վարձատրվող աշխատանք գտնել: Որոշեցի, որ իմ հետաքրքրություններին ու նպատակներին ամենից շատ ԵՊՀ-ի Կիրառական մաթեմատիկա եւ ինֆորմատիկա ֆակուլտետն է հարմար, ու կարծում եմ՝ չեմ սխալվել:
Ուսանողական տարիներին սկսեցի պրակտիկա անցնել ՏՏ ընկերություններից մեկում, հետո ինձ առաջարկեցին աշխատել ստարտափ ընկերությունում, այդպես էլ ամեն ինչ սկսվեց:
Մարիամ Հակոբյանը
Սխալ է մտածելակերպը, թե ծրագրավորողը նա է, ով կոդ գրել գիտի: Շատերն են կարողանում մի քանի քար դնել իրար վրա, սակայն դա նրանց շինարար չի դարձնում: Կարծում եմ՝ առաջին հերթին պարտադիր է ունենալ ուժեղ տրամաբանական ու կառուցողական մտածողություն, կոդ գրելը երկրորդական է:
Կանայք եւ տղամարդիկ տեխնոլոգիաներում. իհարկե, վիճակագրական տվյալների չեմ տիրապետում, բայց կարծում եմ, որ ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ամբողջ աշխարհում է ՏՏ ոլորտում կանանց թիվը նկատելիորեն պակաս տղամարդկանց թվից: Գուցե պատճառն այն է, որ համապատասխան մտածողություն ավելի շատ տղամարդիկ ունեն:
Բայց չեմ կարող նաեւ չնշել, որ իմ հանդիպած լավագույն մասնագետների մեջ կանանց ու տղամարդկանց թիվը գրեթե հավասար է: Եթե կինն իր գործին լավ է տիրապետում, հաճախ ավելի կազմակերպված ու հստակ է աշխատում, ավելի մեծ նվիրումով:
Խնդրի լուծման պրոցեսն անընդհատ ուղեղումդ է
Կինը տեխնոլոգիաներում. բացասական կողմերից է այն, որ այս ոլորտում աշխատանքը շատ ժամանակ ու նվիրում է պահանջում: Երբեք չես կարող ասել, որ եթե աշխատանքային ժամդ վերջացավ, ապա դու լրիվ կտրվում ես գործից: Եթե ինչ-որ բան չի ստացվում՝ խնդրի լուծման պրոցեսն անընդհատ ուղեղումդ է: Բացի այդ, հաճախ այնպես է ստացվում, որ աշխատում ես արտերկրի գործընկերների հետ եւ ստիպված ես հարմարվել ժամային տարբերություններին:
Շուկայի ու մարդկանց պահանջները շատ արագ են փոփոխվում, միշտ ստիպված ես հետեւել տեխնոնորաձեւությանը: Լինելով iOS ծրագրավորող՝ օգտագործում եմ հենց Apple-ի արտադրանքը: Սակայն տեխնոնորաձեւությանը հետեւելն իմ դեպքում երբեք ֆանատիզմի չի հասնում:
Ի դեպ, վերջին տեխնիկական նորարարությունների արդյունքում կանանց մեծ մասը սկսել է ավելի շատ selfie-ներ անել: Սակայն դա դեպի լավը փոփոխություն չեմ համարում (ծիծաղում է - խմբ.):
Հայ կանանց եւ աղջիկներին նախ մաղթում եմ, որ համոզված լինեն, որ անում են այն, ինչ սիրում են: Դա, իհարկե, կարեւոր է ցանկացած գործով զբաղվելու պարագայում, սակայն հենց այս ոլորտում է, որ եթե գործի նկատմամբ սեր ու հետաքրքրություն չունենաս, ապա չափազանց դժվար կլինի:

07:07 | 24.05.16 | Girls in Tech | exclusive 64536
When I was at school, I realized that I liked technical subjects the best (maths, physics). Moreover, I wanted to find a highly-paid job on my own after I get higher education. I decided that Faculty of Informatics and Applied Mathematics of Yerevan State University fit my interests and goals the most, and I believe I made the right choice.
I had practical training at an IT company when I was a student, then I was offered a job at a startup company, and that is how it began.
Mariam Hakobyan
It’s wrong to think that a programmer is a person who codes. Many people can put several stones together, but that doesn’t make them builders. I believe that first you need to have a strong logical and constructive mind, and coding is secondary.
Women and men in technologies. I don’t have statistics, but I think that there are notably fewer women in IT not only in Armenia, but the whole world. Perhaps, the reason is that there is a higher number of men with necessary type of thinking.
I have to notice, though, that the numbers of women and men among the best specialists I know are nearly equal. If a woman knows her profession, she is often better organized, more confident and devoted in work.
The process of solving a problem is always on your mind
Women in technologies - this job has a disadvantage of requiring plenty of time and devotion. You can never fully leave work even when the working hours are up. If something isn’t right, the process of solving that problem is always on your mind. Moreover, you often work with foreign partner and you have to adjust to the difference between time zones.
Demands of the market and people change very quickly, you have to follow tech fashion. As an iOS programmer, I use Apple products. However, I never follow tech fashion fanatically.
By the way, a high number of women began making more selfies thanks to latest tech innovations. I don’t think it’s a change for better, though (laughs - edit.).
The first thing I advise Armenian women and girls to do is to be sure they’re doing what they want to be doing. Of course, it’s important in every profession, but this industry is the one where you find it very hard to work if you don’t have love and interest for it.