Տեխնոլոգիաները եւ կանայք. Լիանա Կորկոտյան
Ես համեմատաբար նորեկ եմ այս ոլորտում: Ասեմ ավելին, տեխնոլոգիաների ոլորտում սա իմ առաջին աշխատանքն է: Կարիերայիս ընթացքում աշխատել եմ միջազգային խոշոր դոնորների եւ կառավարող խորհրդատվական (management consulting) ընկերությունների հետ՝ օգնելով փոքր եւ միջին բիզնեսին աճել եւ դառնալ հաջողակ: Սակայն նախագծերի մեծ մասը, որոնց վրա աշխատել եմ, ուղղակի կամ անուղղակի կերպով կապ են ունեցել տեխնոլոգիաների հետ:
Լիանա Կորկոտյանը
Ինձ միշտ զարմացրել է, թե որքան մեծ ազդեցություն կարող են ունենալ տեխնոլոգիաները անհատներին եւ բիզնեսներին ոգեւորելու հարցում: Որպես «Մայքրոսոֆթ» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն՝ ես իհարկե, անհամբերությամբ եմ սպասում՝ շարունակելու խրախուսել տեխնոլոգիաների օգտագործումը Հայաստանում:
Պատկերացումները գնալով փոփոխվում են
Կանայք այս ոլորտում ավելի քիչ են, քան տղամարդիկ. սա գլոբալ ֆենոմեն է եւ հատուկ չէ միայն Հայաստանին: Շատ հետազոտություններ են փորձել պատասխանել այն հարցին, թե ինչու է դա այդպես: Որոշ մարդիկ կարծում են, որ ոլորտն ուղղակի բավարար չափով հրապուրիչ չէ կանանց համար: Մեկ այլ տարածված գնահատական է, որ ավանդաբար ՏՏ-ն տղամարդկանց գերակայության ներքո գտնվող ոլորտ է, եւ կնոջ համար նպատակահարմար չէ այդտեղ աշխատելը:
Լավ լուրն այն է, որ պատկերացումները գնալով փոփոխվում են, եւ ավելի ու ավելի մեծ թվով կանայք են ոլորտ մուտք գործում: Շատ երկրներ, այսօր, օրինակ, ունեն հատուկ նախաձեռնություններ, որոնք դպրոցական տարիքից աղջիկներին խրախուսում են կոդ գրել սովորել: Հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում մենք եւս Հայաստանում կունենանք նման նախաձեռնություններ:
Այս ոլորտում աշխատող կանայք շատ տարբեր չեն այլ ոլորտների կանանցից: Մենք էլ ենք մտածում այն ամենի մասին, ինչ մյուս ոլորտների կանայք՝ սեր, ընտանիք, ընկերներ… եւ իհարկե, կոշիկներ (ծիծաղում է - խմբ.):
Տեխնոնորաձեւությունը վերադառնում է
Շատերի համար նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը չափազանց կարեւոր է: Մենք այս միտման ականատեսը դարձանք, երբ տարիներ առաջ մոբայլ խաղերը նոր էին մտնում շուկա: Այդ ժամանակ մարդիկ իրենց հեռախոսները մի քանի ամիսը մեկ փոխում էին. հիշո՞ւմ եք LG Prada հեռախոսը:
Այսօր տեխնոլոգիական նորաձեւությունը վերադառնում է. նույնիսկ համաշխարհային նորաձեւության տներն են սկսել տեխնոլոգիական սարքերի համար աքսեսուարներ արտադրել:
Ինքս աշխատում եմ որքան հնարավոր է շուտ փորձել նոր տեխնոլոգիաները: Անհամբերությամբ եմ սպասում, թե երբ հասանելի կլինի Microsoft Hololens-ը, որ այն ձեռք բերեմ:
Հաջորդ տեխնոլոգիական նորարարությունը կանանց համար կարող են դառնալ էլեկտրոնային հայելիները. մոտ ապագայում դրանք կհայտնվեն ցանկացած խանութում, թույլ տալով ձեզ փորձել տարբեր պրոդուկտներ՝ էկրանի մի քանի հպումների միջոցով:
Կոդ գրելու այլընտրանքները
Եթե հետաքրքրված եք աշխատել ՏՏ ոլորտում, սակայն չեք ցանկանում կոդ գրել, կան այլընտրանքներ: Օրինակ, այսօր Հայաստանում մենք բիզնես վերլուծաբանների լուրջ պահանջարկ ունենք: Սրանք այն մարդիկ են, որոնք «թարգմանում են» իրական բիզնես պահանջները տեխնիկական բնութագրիչներով: Սա թույլ է տալիս, որ ծրագրավորողները եւ բիզնեսի մարդիկ խոսեն միեւնույն լեզվով, ինչը ցանկացած ՏՏ պրոդուկտի զարգացման երաշխիքն ու հիմքն է:
Հայ աղջիկներին եւ կանանց կոչ եմ անում հետեւել իրենց ցանկություններին եւ երազանքներին, ու էական չէ, թե ուրիշներն ինչ են ասում: Եթե տղամարդիկ կարող են անել դա, ապա մենք եւս կարող ենք: Երբեք հետ մի նայեք եւ մի կորցրեք սովորելու եւ աճելու հնարավորությունը:

08:48 | 10.05.16 | Girls in Tech | exclusive 67508
I am a relative newcomer in the sector – in fact this is my first real job in technology. I spent most of my career with large international donors and management consulting firms, helping small and medium-sized businesses grow and become successful. Many of the projects I worked on, however, were directly or indirectly related to technology.
Liana Korkotyan
I have always been fascinated by the potential technology has in empowering individuals and businesses to do great things, and in my role as Microsoft country manager in Armenia I certainly look forward to further encouraging the use of technology in the country.
Mentality is gradually changing
There are few women in this industry. This is common not only to Armenia - it is a worldwide phenomenon. In fact, there has been a lot of research in an attempt to answer this question. Some people think that the sector is simply not attractive enough for women. There is also a widespread prejudice that traditionally this is a male-dominated industry and that it is not appropriate for women to work there.
The good news is that it is changing and more and more women are entering the industry. Many countries these days have special initiatives that encourage school age girls to learn to code, for example. I hope soon we will have similar initiatives in Armenia as well.
We are not very different. We care about the same things most women do – love, family, friends. And shoes of course… (laughs - edit.)
Fashion in tech is coming back
For some people it is really important to use cutting edge technology. We have observed this trend when mobile phones just came out – with people replacing their phones every several months (remember LG Prada?).
The fashion in tech is coming back, with world class fashion houses producing accessories for tech devices.
I myself am an early adopter when it comes to technology – for example, I can’t wait to get the Microsoft Hololens, when it becomes available soon.
The next big innovation I am looking forward to are electronic mirrors – soon they will be installed in every store allowing you to try on things with a few clicks on the touchscreen.
Alternatives for coding
If you are interested in working in the IT sector, but do not want to learn to code, there are alternatives. Today in Armenia, for example, we have a serious demand of business analysts.
These are the people who translate the real-life, business requirements into technical specifications - making sure that developers and business people speak the same language is key to any software development project.
I call Armenian girls and women to follow your passion, no matter what others say. If men can do it, we can do it. Never hold back and never waste an opportunity to learn and grow!