06:42 | 04.05.16 | Տեխնոլոգիաները եւ կանայք | exclusive 60347
Itel.am-ը «Տեխնոլոգիաները եւ կանայք» նոր շարքում ներկայացնում է ՏՏ ոլորտում ներգրավված հայուհիներին:
24-ամյա Աստղիկ Մինասյանն աշխատում է «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերությունում` որպես front end/backend ծրագրավորող:
Զբաղվում եմ իմ սիրած գործով
Սովորել եմ ԵՊՀ ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետում: Մինչեւ «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» տեղափոխվելը ինտերնշիփ եմ անցել «Ինսթիգեյթ» ընկերությունում:
Աստղիկ Մինասյանը
Նախկինում մտածում էի, որ համալսարանն ինձ որեւէ օգուտ չի տալիս, բայց ընթացքում հասկացա, որ սխալվել եմ: Այս ոլորտում տեսությունը շատ մեծ դեր ունի, հիմքը դրվում է հենց տեսության շնորհիվ:
Փոքր տարիքում մաթեմատիկան շատ էի սիրում եւ ապագաս պատկերացնում էի մաթեմատիկայի ոլորտում: Քույրս է ոգեշնչել, որ ծրագրավորումն ընտրեմ որպես մասնագիտություն: Այսօր ուրախ եմ, որ այն ժամանակ նրան լսեցի եւ եկա այս ոլորտ: Ես ինձ գտել եմ ՏՏ-ում: Զբաղվում եմ իմ սիրած գործով:
Այս ոլորտի առավելություններից է այն, որ կարող եմ, օրինակ, առավոտյան չգնալ աշխատանքի, գալ ավելի ուշ եւ հանգիստ աշխատել մինչեւ ուշ գիշեր: Այդպես ոչ մեկի չեմ խանգարում, կարող եմ աշխատել աշխատանքային ժամերից դուրս կամ անգամ տանից:
Շատ համբերատար չեմ, աշխատելիս ինչ-որ պահի հնարավոր է՝ ինչ-որ բան չստացվի եւ նյարդայնանամ, սակայն այն միտքը, որ գիտես, որ ի վերջո հասնելու ես նպատակիդ իրականացմանը, ստիպում է շարունակել:
Եղել են դեպքեր, երբ աշխատելիս այնքան եմ նյարդայնացել, որ ուժեղ փակել եմ նոութբուքը, հետո բացել, ստուգել եմ՝ աշխատո՞ւմ է, թե՞ ոչ (ծիծաղում է-խմբ.): Որքան էլ չստացվի, որքան էլ ցանկանաս համակարգիչը կոտրել, նորից պետք է փորձես:
Այս ոլորտի կարեւոր առավելություններից է բարձր աշխատավարձը. որքան ավելի որակյալ մասնագետ ես, այնքան աշխատավարձդ բարձրանում է:
Ինձ հետաքրքրում է սարքերի կառուցվածքը
Տեխնոլոգիական նորաձեւությանը շատ քիչ եմ հետեւում: Սակայն, դրա հետ մեկտեղ, ինձ հետաքրքիր է, թե տվյալ սարքն ինչպես է աշխատում: Պարտադիր չէ, որ ինքս ունենամ այդ սարքերը. կարող ես ընկերոջիցդ վերցնել եւ փորձարկել: Կարծում եմ, որ միշտ պետք է թրենդի մեջ լինես:
Հիմնական աշխատանքից բացի, MyDayAtHome ստարտափ թիմի անդամ եմ. մեր թիմը նախագծել է մի սարք, որը հարմարավետ է դարձնում տարեց մարդկանց առօրյան: Ես ապահովում եմ ստարտափի տեխնիկական մասի աշխատանքը: Ունեմ նաեւ մի շարք այլ նախագծեր, որոնց մասին դեռ չեմ կարող պատմել:
Մինչեւ լուծում չգտնեմ, չեմ հանգստանում
Այս ոլորտի մարդկանց շփումը այլ ոլորտների մարդկանց հետ մի փոքր բարդ է ստացվում, օրինակ տանն ինձ երբեմն ասում են, որ ֆիզիկապես տանն եմ, իսկ մտքերով՝ այլ վայրում: Պատճառն այն է, որ երբ գնում եմ տուն, բացում եմ լափթոփը եւ շարունակում աշխատել մի խնդրի վրա, որն օրինակ օրվա ընթացքում չեմ կարողացել լուծել: Մինչեւ լուծում չգտնեմ, չեմ հանգստանում:
Ընկերներիս շրջանում գերակշռում են ծրագրավորողները, լինի աղջիկ, թե տղա: Ծրագրավորողները մեծ ուշադրություն չեն դարձնում հագուկապի վրա:
Այս ոլորտն ընտրելու պարագայում սկզբնական շրջանում պետք է մոռանաս ժամանցի վայրերի մասին: Դրա փոխարեն պետք է շատ կարդաս:
Պետք է քեզ համար վերջնաժամկետ սահմանես: Դա կօգնի հասկանալու, որ չնայած դժվարությանը՝ քիչ է մնացել, ու մի փոքր էլ՝ եւ կհասնես նպատակիդ:

06:42 | 04.05.16 | Girls in Tech | exclusive 60360
24-year-old Astghik Minasyan works as a front end/backend programmer at Technology and Science Dynamics.
I love my profession
I studied at the Faculty of Informatics and Applied Mathematics of Yerevan State University. I had internship at Instigate before I started working at Technology and Science Dynamics.
Astghik Minasyan
I used to think that the university was no use for me, but I came to understand that I was wrong. Theory plays a significant role in this industry, it gives the base of knowledge.
I loved math as a child, and I imagined my future to be in that sphere. It was my sister who inspired me to choose programming as a profession. I’m glad today that I listened to her and came to this industry. I found myself in IT. I love my profession.
One of the advantages of IT sphere is that I can skip the work in the morning and work till late at night. It’s not a problem for anyone, I can do my job outside of regular working hours or even at home.
I’m not particularly patient, I can get nervous when something doesn’t go the right way, but the thought that I know what to do and will eventually achieve my goal makes me keep working.
There were times I got so mad during work that I closed my notebook really hard and then opened it to see if it was still working (laughs - edit.). No matter how much work fails and you want to break the computer, you have to try again.
Another advantage of this industry is high salary - the better specialist you are, the better you’re paid.
I’m interested in device construction
I rarely follow technological fashion. However, I’m interested how this or that device works. I don’t have to own the device, I can just take it from a friend and test. I think we should always be in trend.
Apart from my main job, I work in MyDayAtHome startup team. We designed a device that will ease elders’ daily life. I provide technical part of the startup’s work. I have a number of other projects as well, which I can’t talk about yet.
I keep working until I find a solution
It’s a bit difficult for IT people to communicate with people working in other spheres. For example, my family often tell me that I’m physically at home, but mentally I’m somewhere else. The reason is that when I come home I take my laptop and continue working on a problem I didn’t manage to solve that day. So I keep working until I find a solution.
Most of my friends are programmers, both guys and girls. Programmers don’t pay much attention to what people wear.
You have to forget about recreation places when you first enter this industry. You need to read a lot instead.
You also should set a deadline for yourself. It will help you see that despite difficulties you need to work just a little more to achieve your goal.