09:45 | 03.06.16 | Նորություններ | 16418
Այսօր Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում բացվել է Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնը (Entrepreneurship and Product Innovation Center), որը համապատասխան տարածք եւ աշխատանքային պայմաններ կտրամադրի նորարար գաղափարներ ունեցողներին:
Այն զինված է վերջին սերնդի սարքավորումներով, այդ թվում՝ 3D տպիչներով, 3D լազերային սքաներներով եւ վակուումային ձուլման սարքերով:
Նորաբաց կենտրոնի տնօրեն Արմեն Մկրտչյանի խոսքով՝ դռները բաց են լինելու ոչ միայն Ամերիկյան համալսարանի ուսանողների, այլեւ բոլոր այն մարդկանց առջեւ, որոնք ունեն հետաքրքիր գաղափար կամ նախագիծ, սակայն չունեն դրանք իրագործելու հնարավորություն՝ ենթակառուցվածքներ, սարքավորումներ եւ այլն:
«Կենտրոնը զբաղեցնում է 2 հարկ, որտեղ գտնվում են լսարանները եւ թիմային աշխատանքի համար նախատեսված սենյակները: Ունենք նաեւ նկուղային հարկ, որտեղ տեղակայված են լաբորատորիաները: Երիտասարդները կարող են այստեղ զբաղվել ձեռներեցությամբ՝ թիմային աշխատանքով ստեղծել ստարտափներ, որոնք որոշ ժամանակ անց ՀԱՀ-ից դուրս կգան որպես կայացած ընկերություններ»,- նշել է Արմեն Մկրտչյանը՝ որպես Ամերիկյան Համալսարանից «ծնված» հաջողակ ստարտափի օրինակ նշելով Skycriptor-ը:
Կենտրոնը նախնական ֆինանսավորում կտրամադրի սահմանափակ թվով խոստումնալից ստարտափների՝ գաղափարների զարգացման նպատակով: Ստարտափները աջակցություն կստանան նաեւ ընկերությունների գրանցման եւ մտավոր սեփականության պաշտպանության հարցերում:
Արմեն Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին կենտրոնը նախատեսված է 40-45 մարդու համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ կենտրոնը կդառնա Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգի մասնիկը:
«Հայաստանում արդեն իսկ կան շատ ընդարձակ, ինչպես նաեւ նեղ մասնագիտական աքսելերատորներ: Այս կենտրոնը դեռ միակն է, որը գործելու է համալսարանին կից եւ իրականացնելու է աքսելերացիայի որոշակի գործառույթներ»,- նշել է Արմեն Մկրտչյանը:
Կենտրոնին ձեռներեցական եւ տեխնիկական խորհրդատվություն կտրամադրեն տեղացի եւ արտասահմանցի խորհրդատուները: Նախատեսվում է նաեւ միջոցառումների կազմակերպում՝ ուսանողներին եւ հասարակությանը արդյունաբերական տարբեր ճյուղերի նոր միտումների վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու նպատակով:

09:45 | 03.06.16 | News | 16741
Entrepreneurship and Product Innovation Center was opened today at the American University of Armenia, which will provide appropriate work zone and conditions to people with innovative ideas.
It is equipped with modern generation devices, including 3D printers, 3D laser scanners, and vacuum forming devices.
According to the new center’s Director Armen Mkrtchyan, the doors will be open not only to students of the American University of Armenia, but also to all those who have interesting ideas or projects, but no means to realize them - teams, startups, etc.
“The center occupies 2 floors, where rooms for lectures and team work are located. We also have an attic floor with labs. Young people can found startups here, working in teams, and come out of the American University as established companies,” said Armen Mkrtchyan, pointing Skycriptor as an example of a successful startup “born” in the American University.
The center will provide pre-financing to a limited number of promising startups for development of their ideas. The startups will also receive support in developing their companies and protecting their rights of intellectual property.
Armen Mkrtchyan informed that the center can take 40-45 people at present. He stated confidently that the center will become a part of the startup ecosystem in Armenia.
“Armenia already has many bold accelerators, some of them of narrow specialization. This center is yet the only one to work in a university and realize certain aspects of acceleration,” remarked Armen Mkrtchyan.
The center will receive entrepreneurial and technical consultations from local and foreign experts. There are also plans for events aimed on providing students and the public with information on innovations in various branches of the industry.