12:04 | 27.01.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 31715
Մադրիդի IE Business School-ի ձեռներեցության պրոֆեսոր Պարիզ դե Լետրազը հունվարի 25-ին Երեւանում կայացած Eurasia Mobile Challenge մրցույթի տարածաշրջանային կիսաեզրափակչի հյուրերից էր:
Ներդրումային ծրագրերի, բանկային ծառայությունների եւ վենչուրային կապիտալի ոլորտում ավելի քան 20 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող պրոֆեսորը 2005-ից զբաղվում է ֆոնդերի հայթայթման, նոր ընկերությունների ստեղծման, ինչպես նաեւ իր Amazing Lab խմբի միջոցով ընկերությունների առուվաճառքի գործունեությամբ:
Itel.am-ը զրուցել է Պարիզ դե Լետրազի հետ:
- Սա ձեր երկրորդ այցն է Հայաստան եւ, ամենայն հավանականությամբ, արդեն հասցրել եք որոշակի կարծիք կազմել հայաստանյան տեխնոլոգիական ոլորտի մասին: Ինչպիսի՞ն են տպավորությունները:
- Դեռ նախորդ այցի ընթացքում տեղեկացել էի, որ Հայաստանն ունի շատ լավ մասնագետներ, սակայն օգտագործվող տեխնոլոգիաների մեծ մասը հնացած են: Սակայն դա նորմալ է: Վերջին մեկ տարում նկատել եմ, որ Հայաստանում էկոհամակարգը սկսում է ավելի զարգանալ: Դուք ունեք ընկերություններ, որոնք արդեն միջազգային են, եւ ներկայում աշխատում են իրենց պրոդուկտների մշակման գործընթացը Հայաստան տեղափոխելու ուղղությամբ:
Հայաստանը լավ վայր է նաեւ անդրազգային ընկերությունների համար՝ ռուսական շուկա մուտք գործելու առումով: Ուղղակի հարկավոր է ավելի շատ սկսել օգտագործել Սփյուռքը: Սփյուռքի հայերը սիրում են Հայաստանը, եւ պետք է ավելին անել նրանց երկիր վերադարձնելու կամ գոնե որոշակի բիզնես այստեղ հիմնելու համար:
Նկատում եմ նաեւ, որ այստեղ շատ ու շատ ստարտափներ են սկսում կենտրոնանալ այնպիսի պրոդուկտների զարգացման ուղղությամբ, որոնք կարեւոր են լինելու Եվրոպայի համար առաջիկա տարիներին: Ներկայում եվրոպական թրենդների շարքում են կիբեր անվտանգությունը, big data-ն, իրերի ներցանցը (IoT): Սրանք շարունակելու են մեծ զարգացում ապրել առաջիկա տարիներին, եւ հայկական ստարտափների համար այս ուղղություններով զարգացումը մեծ հնարավորություններ կընձեռի:
Ունենալով այդքան լավ մասնագետներ՝ պարզապես պետք է դադարել լինել աութսորս անող՝ մրցելով այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Հնդկաստանը, Հունգարիան, Չեխիան կամ Բուլղարիան: Հարկավոր է սեփական լուծումներ մշակել առաջատար տեխնոլոգիաների ոլորտում:
- Դուք աշխատանքի փորձ ունեք ինչպես եվրոպական, այնպես էլ ամերիկյան շուկայում: Ո՞ր շուկան կարող է ավելի բարենպաստ լինել հայաստանյան ստարտափների համար:
- Կարծում եմ՝ պետք է երկու շուկաների վրա էլ կենտրոնանալ: Մոտ լինելու տեսանկյունից Եվրոպան ավելի լավ տարբերակ է, իսկ Սփյուռքն օգտագործելու տեսանկյունից Միացյալ Նահանգները լավ ընտրություն է:
Ի դեպ, ես Լոս Անջելեսից եմ, որտեղ կես միլիոնից ավելի հայ է ապրում: Ներկա եմ եղել 3 հայկական հարսանիքի եւ սիրում եմ հայկական մշակույթը: Հայերն ունեն ձեռներեցական մտածողություն: Եթե դիտարկում ենք այն հայերին, որոնք ներկայում Սփյուռքում են, ապա նրանց մեծ մասը ձեռներեցներ են: Այնպես որ, կարծում եմ Հայաստանում աննախադեպ ներուժ կա, պարզապես դրսի հայերը պետք է աջակցեն դրա ներկայացմանը: Իսկապես շատ բան կարելի է անել ԱՄՆ-ում ապրող հայերի միջոցով:
Եվրոպայում մրցակցությունը մեծ է, սակայն կարծում եմ՝ միջազգային ստարտափների համար հնարավորությունները եւս բազմաթիվ են:
- Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչն է պակասում հայաստանյան ՏՏ ոլորտին:
-Կարծում եմ՝ հայկական ՏՏ-ին պակասում է այն, որ նրանք ոչ թե գլոբալ են մտածում, այլ լոկալ: Մարդիկ դեռ կարծում են, որ լոկալ աշխատանքը ճիշտ է: Հարկավոր են ավելի շատ միջոցառումներ եւ ՎիմպելԿոմի նման այլ ընկերություններ, որոնք այդ միջոցառումները կկազմակերպեն:
Հարկավոր է կարողանալ սեփական պրոդուկտն ավելի լավ վաճառել: Չի կարելի պարզապես խոսել լավ գաղափարի մասին, այն պետք է գեղեցիկ ձեւով վաճառել:

12:04 | 27.01.17 | Interviews | exclusive 31770
Paris de L’Etraz, Professor of Entrepreneurship at IE Business School in Madrid, was one of the guests at Eurasia Mobile Challenge Regional Final, which took place on January 25, Yerevan.
Having 20 years of experience in spheres of investment programs, banking services and venture capital, Professor Paris de L’Etraz has dealt with raising funds, setting up new companies, selling or buying companies through his Amazing Lab group since 2005.
Itel.am talked to Paris de L’Etraz.
-You visited Armenia twice. You have already observed the Armenian IT sector. What are your impressions?
- I knew from my last visit that you have very good professionals here, but some of the technologies are still quite antiquated. But that's OK. I have seen in the last twelve months that the ecosystem is starting to develop a lot more. You have got big multinationals, which are now looking for sending their innovation development to Armenia. So that is good.
It is also a good place for multinationals to feel comfortable in terms of entering the Russian market. You just need to get help from the diaspora. They love Armenia, they are passionate about Armenia. So you need to do more to bring them back or at least some business back to Armenia.
I have also observed that there are more and more startups here, focused on the issues, important for Europe for the upcoming years. There are certain trends in Europe nowadays like cyber security, big data, IoT, that will keep growing for the next few years. I think there are lots of opportunities for Armenian startups to focus on those areas and build technologies for that space.
Having great professionals, Armenia needs to stop just outsourcing and start competing with places like India or Hungary or Czech Republic, Bulgaria. You need to be able to develop you own solutions in the sphere of leading technologies.
-You have got experience in both American and European markets. Which market do you think will be better for Armenian startups?
- I think they need to focus on both. It is Europe from the point of proximity, while it is USA from the point of support from diaspora.
I am from Los Angeles, where half a million Armenians live. I have been to three Armenian weddings, and I love the Armenian culture. Armenians are very entrepreneurial. Most of Armenians, that left Armenia, are entrepreneurs. So I think that the potential for Armenia is enormous. But the Armenians living outside have got to help you. I think that there is a lot you can do with the Armenians living in the United States.
You have a lot of competition in Europe though, but I think that there are lots of opportunities for international startups in Europe.
-In your opinion, what the Armenian IT sector lacks for?
I think that the big minus is local thinking, you need to think globally. People still have the impression that they have to be local. You need more events like this and more companies like VimpelCom that are organizing events like this.
You need to sell your products better. You cannot just talk about a good idea, you have to sell it beautifully. You need a powerful team to sell it. You have a lot of passion here, but you need to express it in the right way.