13:46 | 06.02.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 182345
Լոնդոնում եւ Երեւանում տեղակայված Benivo-ն (նախկինում՝ FlatClub) աջակցում է ընկերություններին՝ նոր աշխատակիցների վերաբնակեցման (relocation) հարցում: Ընկերությունը մասնավորապես, խորհրդատվություն է տրամադրում տվյալ աշխատակցի համար նոր քաղաքում կացության մատչելի վայր գտնելու, բանկային հաշիվ բացելու, բժշկի մոտ այցելելու եւ շատ այլ հարցերի դեպքում:
Benivo-ն, որի հաճախորդների թվում են Google-ը, Microsoft-ը, Bloomberg-ը, Vodafone-ը եւ Apple-ը, ունի շուրջ 70 աշխատակից: Ընկերությունը վերջերս $10 մլն ներդրում է ստացել PBJ Capital ամերիկյան վենչուրային հիմնադրամից: Մյուս ներդրողների թվում են Granatus Ventures-ը, Millhouse-ը (որը կառավարում է Ռոման Աբրամովիչի ներդրումները) եւ Altair-ը:
Itel.am-ը զրուցել է Benivo-ի հիմնադիր եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Նիցան Յուդանի հետ:
-Դուք ծնվել եք Իսրայելում, բնակվում եք Լոնդոնում եւ բիզնես եք հիմնել Հայաստանում: Ինչո՞ւ:
- Յոթ տարի առաջ ես տեղափոխվեցի Մեծ Բրիտանիա՝ Լոնդոնի բիզնես դպրոցում MBA կոչում ստանալու նպատակով: Ընկերությունը Լոնդոնում է հիմնվել, սակայն շուրջ 2 ու կես տարի առաջ որոշեցինք, որ այլեւս չենք ցանկանում աութսորս աշխատակիցներ պահել, եւ եկել է սեփական թիմ հավաքելու ժամանակը:
Դա մեզ համար կարեւոր որոշում էր, որը չէինք կարող կյանքի կոչել Լոնդոնում, քանի որ մասնագետներն այնտեղ քիչ էին: Փնտրում էինք նոր վայր եւ 4 տարբերակ ունեինք՝ Չինաստան, Իսրայել, Ուկրաինա եւ Հայաստան: Այս երկրներից յուրաքանչյուրում 20-30 մարդու հետ հարցազրույց արեցինք, եւ Հայաստանում գտանք այն, ինչ մեզ անհրաժեշտ էր՝ տաղանդ եւ մշակույթ:
Որոշեցինք փորձել եւ առաջին հայ աշխատակցին վերցրինք: Աշխատանքի առաջին մի քանի շաբաթներից հետո նա իրեն շատ ավելի լավ էր դրսեւորում, քան մյուս երկրների մեր գործընկերները: Դա ոչ միայն այն պատճառով էր, որ նա լավ կոդ էր գրում, այլեւ լավ էր հասկանում բիզնեսից, եւ նրա առաջարկած լուծումներն այդ տրամաբանության մեջ էին:
Հենց այդպես կայացվեց Հայաստանում գրասենյակ բացելու ռազմավարական որոշումը:
Ընկերությունում ներդրում կատարեց Granatus Ventures-ը: Այսօր Երեւանում մենք ունենք ավելի քան 20 աշխատակից: Ակնկալում ենք, որ մինչեւ տարեվերջ նրանց թիվը կգերազանցի 40-ը:
- Ի՞նչ սխալներ էիք թույլ տալիս զարգացման նախնական շրջանում:
- Ես շատ սխալներ եմ գործել, սակայն կարծում եմ, որ դա սովորելու միակ տարբերակն է: Մենք սխալվել ենք, որ ավելի արագ չենք զարգացել, չենք եղել ավելի ռեալիստ: Սխալվել ենք, երբ որոշել ենք միաժամանակ մի քանի բան անել, ինչը շատ բարդ է: Այդ իսկ պատճառով որոշեցինք փակել անհատ հաճախորդների վրա հիմնված բիզնես ուղղությունը, եւ աշխատել միայն B2B (Business to business) ուղղությամբ:
2017-ը մեզ համար շատ կարեւոր տարի է: Պատրաստվում ենք «ագրեսիվ աճ» արձանագրել: Այժմ հասանելի ենք աշխարհի ավելի քան 100 կետում, սակայն ակնկալում ենք այդ թիվը տարեվերջին հասցնել 150-ի:
- Ավելի քան երկու տարի է, ինչ ծանոթ եք հայաստանյան ՏՏ ոլորտին: Ի՞նչ է պետք անել՝ ավելի զարգացած էկոհամակարգ ունենալու համար:
- Երբ երկու տարի առաջ եկա Հայաստան եւ փնտրում էի համատեղ աշխատելու վայրեր (Coworking space), այդպիսիք գրեթե չկային: Այսօր արդեն նման վայրերը բազմաթիվ են, ինչը հիանալի է: Կարծում եմ՝ էկոհամակարգին մեծ զարգացում կհաղորդի, եթե ավելանա բիզնես հրեշտակների թիվը, որոնք ներդրում կանեն վաղ փուլում գտնվող ստարտափներում: Սա թույլ կտա ունենալ ավելի շատ ընկերություններ, որոնք կհասնեն վենչուրային ներդրումների փուլին:
Երբ նոր էի տեղափոխվել Մեծ Բրիտանիա, այնտեղ այնքան էլ շատ ստարտափներ չկային: Այժմ դրանց թիվը կտրուկ ավելացել է: Պատճառն այն է, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հարկային արտոնություններ տրամադրեց այն մարդկանց, որոնք ստարտափում ներդրում են կատարում: Այնպես որ, նրանք իրենց ներդրած գումարի 70%-ը կարող են հետ ստանալ հարկային արտոնությունների տեսքով: Այս քայլը նպաստեց ներդրումների աճին:
- Շատ ստարտափներ իրենց հիմնական խնդիրների շարքում նշում են մարքեթինգը: Ի՞նչ խորհուրդ կտաք նրանց:
- Մարքեթինգն ու վաճառքները, ամենայն հավանականությամբ, ամենակարեւորն են, եւ միայն տեխնոլոգիական լուծում մշակելը բավարար չէ: Հնարավոր է, որ ձեզ թվում է, որ լավ լուծում եք մշակել, սակայն եթե չգտնեք հաճախորդներ, որոնք այդ լուծման համար պատրաստ կլինեն վճարել, ապա դուք չեք ապացուցի, որ դա լավ լուծում է:
Բավական ջանքեր են պահանջվում հաջողության հասնելու ճանապարհին, եւ կարեւոր է հասկանալ, որ ձախողելը նորմալ երեւույթ է: Այստեղ կարեւոր է սեփական գրպանից շատ ներդրում չանել, մինչեւ չունենանք այնպիսի պրոդուկտ, որ կկարողանաք վաճառել:
Մյուս խորհուրդս է՝ անընդհատ խոսե՛ք հաճախորդների հետ: Աշխատանքի՛ վերցրեք մեկին, որը հաճախորդներին կկարողանա հմուտ ձեւով ներկայացնել ձեր բիզնեսի առանձնահատկությունները կամ ինքնե՛րդ փորձեք ինքնուրույն զարգացնել հաղորդակցվելու եւ մարքեթինգի հմտությունները:
Կարեւոր է սովորել հաճախ լսել ՈՉ բառը: Այս ոլորտում այդ բառը սովորականից շատ եք լսելու, եւ միաժամանակ պետք է պատրաստ լինեք շարունակել վաճառել ձեր պրոդուկտը բոլորին: Ձեռներեցությունը բավական բարդ ուղի է, մարդիկ շատ են խոսում հաջողության մասին, սակայն այդ հաջողության հիմքում համառ աշխատանքն է: Այս ոլորտը էմոցիոնալ եւ ֆիզիկական տեսանկյունից հաճախ «ամերիկյան ոլորաններ» է հիշեցնում:
Իրականում միակ բանը, որը կարեւոր է, ԱՅՈ-ն է: Մենք խոսում ենք այն մասին, թե քանի հաճախորդ ունենք (50 կորպորատիվ հաճախորդ), սակայն դեռ հարց է, թե քանի ՈՉ ենք ստացել մեր գործունեության ընթացքում:

13:46 | 06.02.17 | Interviews | exclusive 182298
Located in Yerevan and London, Benivo (formally FlatClub) help companies provide relocation support for their junior employees. The company helps the employees to complete the entire relocation process: finding affordable accommodation, finance solutions, support with setting up a bank account, registering with a doctor and many other issues.
Google, Microsoft, Bloomberg, Vodafone, and Apple are among Benivo’s clients. The company has 70 employees, and recently raised USD 10mln of venture capital funding, led by PBJ Capital, a US investment fund. Granatus Ventures, Millhouse (managing Roman Abramovich’s investments), Altair are also among the company’s investors.
Itel.am talked to the Founder and CEO of Benivo Nitzan Yudan.
- You are originally from Israel, living in London and having a business in Armenia. Why?
- I moved to London 7 years ago in order to do an MBA at London Business School. I have set up the company initially in London, but about two and a half years ago we took a decision to stop outsourcing and start forming an in-house team.
That was an important decision for us, but we realized that we can’t do it in London, because there were not enough specialists. So we had to choose a new location, having four options: China, Israel, Ukraine and Armenia. We interviewed 20-30 people from each of these countries, and we found both talent and culture in Armenia.
We decided to take a chance, so we hired the first employee two years ago. In just a few weeks she was already better than all the employees we had from other countries. She knew better quality of code, and she also understood the business, so her solutions were more relevant.
Then we took the strategic decision to invest in Armenia.
Granatus Ventures invested in the company. Now we have more than 20 employees here, and we are going to have 40 at the end of the year.
- Which were the main mistakes that your startup was making at the early stages of development?
- I have done many mistakes, but I also believe that this is the only way to learn. We did a mistake by not going fast enough, not trying to be realistic. We did mistakes while trying to do many things at the same time, which is very hard. That is why we decided to close our consumer business, and now we only do B2B (Business to business) business.
2017 is a very important year for us. We are going to grow very aggressively. We are now live in 100 locations, and we are expecting to get to up to 150 locations by the end of this year.
- You have known Armenian IT sector for more than 2 years now. Do you have any special tips on how to make it more advanced?
- When I came here two years ago and looked for co-working space, there was almost nothing; there are plenty of places now. So that is very exciting. It shows that the ecosystem is growing. I think that more business angels, investing in early stage startups, will help to develop the ecosystem.  This will help to have more companies, which can get venture capital money from funds like Granatus.
When I moved to the UK, there were not many startups, though now there are many of them. UK government has created a tax incentive for people, investing in startups. So they can get up to seventy percent of their money back in tax incentives. This step contributed to the investment growth.
- Most start-ups have problems marketing their products. How do you market Benivo? Anything you could advice other young start-ups?
- Marketing and sales are probably the most important aspects of this business, and developing just tech solutions is not enough. You might think that it is a very good solution, but if you do not get clients to pay for it, you have not proven that it is a good solution.
It requires a lot of efforts in order to make it work, and it is important to understand that it is OK to fail. It is important to avoid investing too much from your own pocket, until you have something to sell in order to get the validation.
Talk to the clients - that is the most important advice from me. You will need to bring another person, who will introduce the specifics of your business, or you may try to develop your own communication and marketing skills.
It is also important to get used to hearing the word NO. You are going to hear that word a lot in this area, but you should also continue to sell your product to everyone.  Entrepreneurship is a very tough journey; people talk a lot about success, but the base of this success is very touch work. It is an emotional and physical rollercoaster.
The only thing that is important is the word YES. We talk about how many clients we have (50 corporate clients), but we don’t talk on how many clients said NO to us.