11:58 | 20.03.17 | Նորություններ | 28799
Հայտնի են մարտի 17-19-ը Հայ-Ռուսական համալսարանում կայացած Startup Boost Weekend ուսանողական մրցույթի հաղթող թիմերը:
Կազմակերպիչների խոսքով՝ սա Հայաստանում առաջին միջոցառումն է, որը թիրախավորում է համալսարանի ուսանողներին՝ ստարտափ մշակույթը տարածելով նաեւ ակադեմիական միջավայրում:
54-ժամանոց միջոցառման շրջանակում Հայ-Ռուսական համալսարանի եւ Ամերիկյան համալսարանի ուսանողները միասին մշակել են նոր բիզնես-գաղափարներ եւ ոլորտի առաջատար մենթորների օգնությամբ ներկայացրել դրանք:
Հաղթող է ճանաչվել Bridge թիմը, որը կընդգրկվի EPIC Startup Incubator-ի ծրագրում, կստանա հնարավորություն ներկայացնել գաղափարը Sevan Startup Summit 2017-ում, ինչպես նաեւ կստանա $600 մրցանակ եւ գրքերի փաթեթ: Bridge-ը հարթակ է, որը կապում է ուսանողներին եւ ընկերություններին՝ ինտերնշիփի հնարավորությունների համար:
2-րդ տեղում հայտնված Send to Soldier թիմին շնորհվել է $400 մրցանակ եւ գրքերի փաթեթ: Այն առաքման ծառայություն է, որը թույլ է տալիս զինվորներին փաթեթներ ուղարկել:
3-րդ տեղում է հայտնվել Quick Survey թիմը, որն օնլայն հարցումների գործիք է բիզնեսների համար եւ հեշտացնում է թիրախային լսարանից կարծիք ստանալու հնարավորությունը:
«Ստարտափ մշակույթի հաջող ներկայացումը հայ ուսանողներին կնպաստի հայաստանյան ՏՏ էկոհամակարգի ընդհանուր հաջողությանը, որը պետք է նպաստի ՏՏ ձեռներեցության աճին եւ  ապահովի տեխնոլոգիական զարգացումը»,- ասել է Հայ-Ռուսական համալսարանի տեխնոլոգիական զարգացման գծով տնօրեն Համբարձում Քաղկեցյանը:
Միջոցառումը կազմված է եղել մի շարք բաղադրիչներից՝ թիմերի ձեւավորում, ստարտափ փիչինգ, նախատիպերի մշակում, UI/UX դիզայն, բիզնես մոդելի գեներացում, փորձագետներից խորհրդատվություն եւ այլն:

11:58 | 20.03.17 | News | 28809
Winning teams of the Startup Boost Weekend student contest, hosted (in Armenian) by Russian-Armenian University on March 17-19, are revealed.
According to the event organizers, this is the first similar event in Armenia to target university students and spread startup culture in academy.
Students from Russian-Armenian University and American University of Armenia developed together new business ideas within the frames of 54-hour contest and introduced them with the help of leading mentors of the sphere.
The winner of the contest is Bridge team, which will be involved in EPIC Startup Incubator program and get an opportunity to present ideas in Sevan Startup Summit 2017. The team will also receive USD 600 prize and book package. Bridge is a platform to connect to students and companies for internship opportunities.
Send to Solder took the second place, receiving USD 400 prize and book package. This is a delivery service to send packages to solders serving in the army.
Quick Survey took the third position. This is an online survey tool for businesses facilitating the feedback from target audiences.
“A successful introduction of startup culture to Armenian students will determine an overall success of startup ecosystem in Armenia, which is bound to boost IT entrepreneurship and ensure technology development,” said Hambardzum Kaghketsyan, Chief adviser to RAU Rector.