ABBYY-ի հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Այբ» հիմնադրամի համահիմնադիր, ձեռնարկատեր Դավիթ Յանի հիմնադրած Findo ընկերությունը ներկայացրել է արհեստական բանականության հիմքով աշխատող Yva անձնական օգնականը, որն օգտատիրոջ էլեկտրոնային նամակների հիման վրա հիշեցնում է առաջիկա անելիքների մասին:
Ծառայությունն ավտոմատ ստեղծում է առաջադրանքներ եւ հիշեցումներ՝ օգտատիրոջ էլնամակների բովանդակության հիման վրա: Yva-ից օգտվելու համար հարկավոր է հաղորդագրություն ուղարկել օգնականի էլհասցեին, որն էլ ավելի ուշ կհիշեցնի ժամկետների մասին:
VentureBeat-ի փոխանցմամբ՝ Yva-ն համատեղելի է Gmail-ի, Outlook-ի, Exchange Online-ի, Yahoo-ի եւ iCloudMail-ի հետ:
Yva-ն սքանավորում է տեքստերը եւ հետեւում այն հարցումներին, որոնք օգտատիրոջից որոշակի գործողություններ են ակնկալում: Անձնական օգնականն անելիքների ցուցակը կազմում է դրանց իրականացման ժամկետներին համապատասխան:
Ներկայում ծառայությունը գտնվում է բետա-թեստավորման փուլում: Կայքում կարելի է թողնել էլփոստի հասցե եւ գրանցվել սպասողների ցուցակում: Ավելի ուշ Yva-ն հասանելի կլինի վեբ տարբերակով, ինչպես նաեւ iOS եւ Android հավելվածների տեսքով:
Հիշեցնենք, որ 2016թ. նոյեմբերին Findo-ն հայտարարեց $7մլն արժողությամբ սաղմնային ներդրումների շրջանը հաջողությամբ փակելու մասին:

14:53 | 13.07.17 | News | 16353
Findo introduced AI-based Yva new personal assistant, which reminds you about upcoming tasks based on the content of your emails. The company was created by David Yang, Founder and Chairman of the Board of Directors of ABBYY Company, co-founder of Ayb Educational Foundation and entrepreneur.
The new personal assistant was designed to automatically create tasks and reminders based on the content of your emails. To use Yva you need to send a message to the assistant’s email, and it will remind you about deadlines later.
According to VentureBeat, Yva is compatible with corporate and personal emails, including Gmail, Outlook.com, Exchange Online, iCouldMail, and Yahoo.
Yva scans texts, observing action-focused requests of the user, while also recognizing when deadlines are and prioritizing accordingly.
The service is currently being beta-tested. You can leave your email on the webpage and register in the waiting list. Yva will soon be available in web, iOS and Android app versions.
Let us remind that Findo announced successful closure of USD 7 Million seed funding round in November of 2016.