Վանաձորում գործարկվել է Յանդեքս․Տաքսի ծառայությունը, որը բնակիչներին հնարավորություն է տալիս տաքսի պատվիրել մոբայլ հավելվածի կամ կայքի միջոցով։
«Վանաձորում գործում է միասնական սակագին. ուղեւորության նվազագույն արժեքը չի գերազանցում 200 դրամը՝ ներառյալ մեքենայի մոտեցումը եւ 2 կմ ուղեւորությունը, այնուհետեւ յուրաքանչյուր կմ-ի համար՝ 100 դրամից ոչ ավել։ Օրինակ՝ 200 դրամով կարելի է Հովհաննես Թումանյանի անվան Վանաձորի պետական համալսարանից հասնել երկաթուղային կայարան, իսկ Հայքի հրապարակից դեպի Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն ուղեւորությունը, որտեղ գործում է Յանդեքսի ծրագրավորման դպրոցը, կարժենա մոտավորապես 500 դրամ։ Քաղաքի սահմաններից դուրս գալու դեպքում երթուղու յուրաքանչյուր կմ-ն արժե 150 դրամից ոչ ավել»,- ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրությունում:
Վանաձորում ծառայությանը միացել են երկու գործընկեր տաքսոպարկերի 50 ավտոմեքենաներ: Տաքսու մոտեցման միջին ժամանակը կազմում է 5 րոպե։ Տաքսու մոտենալու ընթացքին կարելի է հետեւել քաղաքի քարտեզի վրա՝ անմիջապես հավելվածում։
«Մեր տեխնոլոգիաների ու ալգորիթմների շնորհիվ տաքսին դառնում է հարմար ու մատչելի փոխադրամիջոց։ Պատվերն ավտոմատ կերպով փոխանցելով մոտակա վարորդին՝ մենք նվազեցնում ենք մեքենայի մոտեցման ժամանակը եւ, հետեւաբար, ծառայության ինքնարժեքը, քանի որ վարորդը ստիպված չէ հասնել քաղաքի մյուս ծայրը՝ հաճախորդին մոտենալու համար։ Այժմ մեր ուղեւորություններն ամենամատչելին են Վանաձոր քաղաքում»,- նշել է Յանդեքս․Տաքսիի միջազգային զարգացման ծառայության ղեկավար Մուշեղ Սահակյանը։

10:51 | 23.08.17 | Новости | 20673
В Ванадзоре запущен сервис Яндекс.Такси, который предоставляет жителям города возможность заказать такси через мобильное приложение или на сайте.
«В Ванадзоре действует единый тариф: минимальная стоимость поездки не превышает 200 драм, включая подачу машины и 2 километра пути, затем не более 100 драм за километр. Например, за 200 драм можно доехать от Ванадзорского государственного университета им. Ованнеса Туманяна до железнодорожного вокзала, а поездка от площади Айк до Технологического центра Ванадзора, где действует Школа программирования Яндекса, будет стоить примерно 500 драм. При выезде за черту города каждый километр маршрута стоит не более 150 драм»,- говорится в сообщении компании.
В Ванадзоре к сервису подключились 50 автомобилей двух таксопарков-партнёров. В Армении Яндекс уже работает в Ереване и Гюмри. Среднее время ожидания такси в Ванадзоре составляет 5 минут, за приближением машины можно следить на карте города прямо в приложении.
«Благодаря нашим технологиям и алгоритмам, такси превращается в  удобный и недорогой вид транспорта. Автоматически передавая заказ ближайшему водителю, мы сокращаем время подачи машины и, следовательно, себестоимость услуги, поскольку водителю не нужно ехать в другой конец города за клиентом. Сейчас наши поездки в Ванадзоре являются самыми доступными»,-  отметил руководитель службы международного развития Яндекс.Такси Мушег Саакян.
В Армении Яндекс.Такси уже действует в Ереване и Гюмри. Бесплатное приложение доступно для систем iOS и Android.