16:20 | 25.09.17 | Նորություններ | 19137
Ucom-ի գրասենյակում այսօր ամփոփվել են Discovery Science ճանաչողական, ժամանցային ալիքի եւ Ucom ընկերության կողմից հայտարարված երիտասարդ գիտնականների եւ նորարարների մրցույթի արդյունքները:
Ապագայի հաղորդակցման միջոցների մասին նորարար գաղափարի հեղինակները՝ եղբայրներ Սամսոն եւ Հրանտ Հայրապետյանները, ճանաչվել են հաղթող եւ կմեկնեն Ամստերդամ՝ Եվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր գրասենյակ:
Ռուսաստանաբնակ եղբայրներն իրենց ամառային արձակուրդը Հայաստանում են անցկացրել: Մրցույթի մասին տեղեկանալով՝ երեք գաղափար են ներկայացրել, որոնցից ժյուրիի անդամներին առավելապես տպավորել է խուլ ու համրերի համար նախատեսված սարքը: Սարքը ձեռքին են կրում այնպես, որ այն կարողանա ձեռքի շարժումները վերարտադրել ձայնային տարբերակով, իսկ ձայնը հոլոգրաֆիկ տեսախցիկի օգնությամբ փոխակերպել տեսատարբերակի:
Մրցույթի ժյուրիի առանձնահատուկ ուշադրությանը եւ շնորհակալագրի է արժանացել 12-ամյա գյումրեցի Նարեկ Հարությունյանի եռաչափ հաղորդակցման մասին գաղափարը: Նարեկը «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան է: Ըստ նրա` ապագայում մարդիկ կունենան այնպիսի սարք, որը թույլ կտա Երեւանում գտնվող մեկին եւ, օրինակ, Փարիզում բնակվող մեկ ուրիշի հանդիպել միմյանց աշխարհի ցանկացած կետում: Սարքը թույլ կտա տեսնել իրար, օրինակ, Գերմանիայի սրճարաններից մեկում:
«Ucom ընկերությունը շարունակական աջակցություն է ցուցաբերում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներին, որոնց ներուժն իսկապես մեծ է: Ուրախ եմ, որ նման միջազգային մրցույթներում «Արմաթ»-ի սաներն ապացուցում են իրենց մրցունակությունը եւ դրվատանքի են արժանանում»,- նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Ժյուրիի անդամներին տպավորել է նաեւ «Այբ» դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտներ Անի Ազնաուրյանի, Արեն Ազնաուրյանի եւ Դավիթ Աբրահամյանի կողմից մշակված եւ հետաքրքիր տեսահոլովակի միջոցով ներկայացված գաղափարը: Ըստ պատանի գիտնականների՝ ապագայի հաղորդակցումը կկատարվի այնպիսի ցանցի միջոցով, որը չի ստեղծի բնապահպանական խնդիրներ, կօգտագործի արեւային էներգիայի հզորությունը, կարտադրի թթվածին ու կնպաստի կանաչ տարածքների ընդլայնմանը:

16:20 | 25.09.17 | Новости | 19460
Сегодня в головном офисе Ucom были подведены итоги конкурса для юных новаторов и ученых, проведенного в сотрудничестве с познавательно-развлекательным каналом Discovery Science.
Авторы инновационной и крайне актуальной идеи, братья Самсон и Грант Айрапетяны были признаны победителями и удостоились чести совершить поездку в Амстердам в офис Европейской космической ассоциации.
Проживающие в России братья Айрапетяны провели свои летние каникулы в Армении. Узнав о конкурсе, они представили три идеи, из которых членов жюри особенно впечатлила идея об устройстве для глухонемых людей. Устройство можно будет носить на руке таким образом, чтобы оно в звуковом эквиваленте воспроизводило движения рук, а звук преображало в видеоизображение посредством голографической камеры.
Особого внимания жюри и благодарственного сертификата удостоилась идея о трехмерной коммуникации 12-летнего жителя Гюмри Нарека Арутюняна. Нарек учится в инженерной лаборатории “Армат”. По его словам, в будущем у людей будет такое устройство, которое позволит одному человеку, проживающему в Ереване, и другому, находящемуся, например, в Париже, встретиться друг с другом в любой точке земного шара. Устройство позволит увидеться, например, в одном из кафе в Германии.
«Компания Ucom обеспечивает постоянную поддержку инженерным лабораториям “Армат”, потенциал которых действительно велик. Я рад, что на таких международных конкурсах ученики “Армат” доказывают свою конкурентоспособность и получают высокие оценки», – отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Членов жюри впечатлила также идея старшеклассников из школы “Айб” Ани Азнаурян, Арена Азнауряна и Давида Абраамяна, которую они разработали и представили в форме интересного видеоролика. По мнению молодых ученых, коммуникация будущего будет осуществляться посредством такой сети, которая не будет создавать экологические проблемы, будет использовать солнечную энергию, воспроизводить кислород и способствовать расширению зеленого пространства.
Авторы двух последних проектов получили утешительные призы и благодарственные сертификаты. Напомним, что в конкурсе могли принять участие старшеклассники в возрасте до 16 лет. Им нужно было представить яркие идеи о том, как люди будут общаться друг с другом в будущем.