09:55 | 08.02.18 | Նորություններ | exclusive 24186
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ փետրվարի 5-ին մեկնարկեց գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի աշխատանքը (Science and Technology Angels Network - STAN), որի շուրջ համախմբվել են հայազգի 18 ներդրողներ եւ ձեռնարկատերեր Հայաստանից ու արտերկրից:
Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի համանախագահն է Oracle ընկերության փոխնախագահ, մի շարք ստարտափների հիմնադիր Իգոր Խալաթյանը, որը 2002թ. նվաճել էր Էվերեստը:
Մեդիամաքսը Իգոր Խալաթյանի հետ զրուցել է ներդրողների նորաստեղծ ոչ ֆորմալ ցանցի եւ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին:
«Մեր նպատակն է իսկապես դառնալ «հաջողության խողովակաշար», գտնել լավագույն գաղափարները եւ դրանք ավելի զարգացնել՝ հասնելով նրան, որ Հայաստանը դառնա ՏՏ-ի եւ գիտության կենտրոն: Ես հավատում եմ, որ այս ասպարեզում հայերը մեծ տաղանդ ունեն: Օրինակ ինչո՞ւ են հայերն այդքան լավ շախմատ խաղում: Բարդ է բացատրել, սակայն կա մի բան գիտակցության մեջ, որը հայերին լավագույն շախմատ խաղացողներ է դարձնում: Նույն կերպ հայերը տաղանդավոր են ՏՏ ոլորտում: Ես տեսնում եմ այդ մեծ ներուժը: Այնպես որ՝ այս ցանցը ստեղծելը եւ գաղափարներին աջակցելն մեծ նշանակություն ունի», - ասել է Իգոր Խալաթյանը:
«Մենք փնտրում ենք վաղ շրջանի ընկերությունների: Դրանք չպետք է լինեն զուտ գաղափարներ՝ արդեն պետք է որոշակի աշխատանք կատարած լինեն, առկա լինի, օրինակ, ապագա պրոդուկտի նախատիպը: Ինչ վերաբերում է այն ընկերություններին, որոնք արդեն հաճախորդներ ունեն եւ զարգացած են, ամենայն հավանականությամբ, դրանք ավելի շատ հետաքրքրված կլինեն վենչուրային ֆինանսավորմամբ, քան մեր տրամադրած «հրեշտակային» ներդրումներով», - տեղակացրել է STAN-ի համանախագահը:

09:55 | 08.02.18 | News | exclusive 24471
On February 5 Science and Technology Angels Network (STAN), created by the initiative of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), started its operation in Armenia. This initiative unites 18 investors and entrepreneurs of Armenian descent from Armenia and other countries.
Among Co-chairs of STAN is Vice-President of Oracle and founder of a number of startups Igor Khalatian, who climbed Mount Everest in 2002.
Mediamax talked to Igor Khalatian on STAN and prospects of IT development in Armenia.
“Our goal is to become “a pipeline to success”, find the best ideas and develop them further so that Armenia becomes a known destination for IT and science. I believe that Armenians have a great talent in this area. For example, why Armenians play chess so well? It’s hard to explain but there is something in the brain, which makes them best chess players. Similarly, Armenians definitely have a talent in tech area. I see great potential here. That’s why it makes sense to create this structure and support them”, Igor Khalatian said.
“We are looking for early stage companies. Something that is not just an idea but an idea on which you have started working, probably you have a prototype, proof of concept. The companies which already have customers and have established are probably more interested in VC funding versus angels funding”, he noted.