09:55 | 08.02.18 | Նորություններ | exclusive 24186
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ փետրվարի 5-ին մեկնարկեց գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի աշխատանքը (Science and Technology Angels Network - STAN), որի շուրջ համախմբվել են հայազգի 18 ներդրողներ եւ ձեռնարկատերեր Հայաստանից ու արտերկրից:
Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի համանախագահն է Oracle ընկերության փոխնախագահ, մի շարք ստարտափների հիմնադիր Իգոր Խալաթյանը, որը 2002թ. նվաճել էր Էվերեստը:
Մեդիամաքսը Իգոր Խալաթյանի հետ զրուցել է ներդրողների նորաստեղծ ոչ ֆորմալ ցանցի եւ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին:
«Մեր նպատակն է իսկապես դառնալ «հաջողության խողովակաշար», գտնել լավագույն գաղափարները եւ դրանք ավելի զարգացնել՝ հասնելով նրան, որ Հայաստանը դառնա ՏՏ-ի եւ գիտության կենտրոն: Ես հավատում եմ, որ այս ասպարեզում հայերը մեծ տաղանդ ունեն: Օրինակ ինչո՞ւ են հայերն այդքան լավ շախմատ խաղում: Բարդ է բացատրել, սակայն կա մի բան գիտակցության մեջ, որը հայերին լավագույն շախմատ խաղացողներ է դարձնում: Նույն կերպ հայերը տաղանդավոր են ՏՏ ոլորտում: Ես տեսնում եմ այդ մեծ ներուժը: Այնպես որ՝ այս ցանցը ստեղծելը եւ գաղափարներին աջակցելն մեծ նշանակություն ունի», - ասել է Իգոր Խալաթյանը:
«Մենք փնտրում ենք վաղ շրջանի ընկերությունների: Դրանք չպետք է լինեն զուտ գաղափարներ՝ արդեն պետք է որոշակի աշխատանք կատարած լինեն, առկա լինի, օրինակ, ապագա պրոդուկտի նախատիպը: Ինչ վերաբերում է այն ընկերություններին, որոնք արդեն հաճախորդներ ունեն եւ զարգացած են, ամենայն հավանականությամբ, դրանք ավելի շատ հետաքրքրված կլինեն վենչուրային ֆինանսավորմամբ, քան մեր տրամադրած «հրեշտակային» ներդրումներով», - տեղակացրել է STAN-ի համանախագահը:

09:55 | 08.02.18 | Новости | exclusive 24467
Научно-технологический фонд Армении (FAST) 5 февраля объявил о начале деятельности неформальной сети инвесторов в сфере науки и технологий (Science and Technology Angels Network-STAN), в которой объединились 18 армянских инвесторов и предпринимателей, живущих и работающих в Армении и за ее пределами.
Сопредседателем сети является вице-президент компании Oracle, основатель ряда стартапов Игорь Халатян, покоривший в в 2002 году вершину миру – гору Эверест.
Медиамакс побеседовал с Игорем Халатяном о новой сети и ее целях.
«Наша цель - стать «проводниками успеха», найти лучшие идеи и развивать их, добившись того, чтобы Армения стала центром ИТ и науки. Я верю в то, что в этой сфере у армян есть большой талант. Например, почему армяне так хорошо играют в шахматы? Сложно объяснить, но в нашем сознании есть нечто, что делает армян в лучших шахматистов.
Точно так же армяне талантливы в сфере ИТ. Я вижу этот огромный потенциал. Создание этой сети и поддержка идей имеют большое значение», - сказал Игорь Халатян.
«Мы ищем компании, находящиеся на раннем этапе становления, но у них должны быть не просто идеи. Мы должны увидеть определенную проделанную работу, например, прототип будущего продукта. Что касается более развитых компаний, у которых уже есть  клиенты, по всей вероятности, их больше заинтересует венчурное финансирование, чем предлагаемые нами «ангельские» инвестиции», - сообщил сопредседатель STAN.