14:00 | 30.05.18 | Նորություններ | 33952
Առաջին անգամ կազմակերպվող տեխնո կոնֆերանսը նվիրված էր ներդրումներին, ICO-ներին, ստարտափներին, արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման եւ ֆինտեխ թրենդներին:
Itel.am-ին EMERGE-ի կազմակերպիչները տեղեկացրել են, որ կոնֆերանսին մասնակցել է ավելի քան 1400 մասնակից՝ 20 երկրից:
EMERGE-ի երեք տարբեր բեմերից ելույթ են ունեցել Microsoft, Facebook, Bayer, Dell ընկերությունների, Flint Capital, Rybakov Fund, Runa Capital, Speedinvest, Emery Capital, Bulba Ventures ներդրումային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Խոսնակների թվում են եղել նաեւ 14 աքսելերատորների ներկայացուցիչներ, այդ թվում` Startup Wise Guys, Rockstart, Internet Initiatives Development Fund եւ այլն:
EMERGE-ի բեմից ելույթ է ունեցել նաեւ սուպերմոդել Նատալյա Վոդյանովան, որը ներկայացնում էր Elbi մոբայլ հավելվածը:
Հայկական հետքը՝ Emerge-ում
Կոնֆերանսին մասնակից հայաստանյան ստարտափները տպավորություններով կիսվել են Itel.am-ի հետ:
Հայկական Breedge-ը Հայաստանից EMERGE-ին մասնակցող երկու ստարտափներից մեկն էր: Ստարտափը մրցել է տեխնոլոգիաները բարեգործության համար (PhilTech) անվանակարգում եւ հասել մինչեւ կիսաեզրափակիչ:
Breedge-ն ուսանողներին եւ գործատուներին կապող հարթակ է, որը թույլ է տալիս աշխատանքի ընդունել ուսանողներին՝ առավելագույն արդյունավետությամբ:
«Մասնակցել ենք կոնֆերանսի երկու օրերին էլ: Առաջին օրը ստարտափների ցուցահանդես էր, հետաքրքիր ձեւաչափ էր ընտրված: Կոնֆերանսը գործարանի տարածքում էր: Բազմաթիվ ներդրողների հանդիպեցինք, որոնք հետաքրքրված էին մեր պրոդուկտով: Արդեն երկրորդ օրն արեցինք փիչինգը, որից հետո դեմ առ դեմ հանդիպումներ ունեցանք մենթորների եւ ներդրողների հետ: EMERGE-ը մեզ համար շատ օգտակար միջոցառում էր հատկապես նեթվորքինգի տեսակետից»,- նշել է Breedge-ի ներկայացուցիչ Լիանա Հակոբյանը:
EMERGE-ի մասնակից հայաստանյան մյուս ստարտափը Zoomar-ն էր: Այն լրացված իրականության (AR) հավելված է, որը թույլ է տալիս սկանավորել պատկերներ եւ կենդանացնել, տեսնել դրանց եռաչափ մոդելները:
Ստարտափը ներկայացրել են Թալինի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան 14 ամյա Արման Բարսեղյանը եւ խմբավար Եղիշե Ամիրյանը: Ի դեպ, Արմանը EMERGE-ի ամենաերիտասարդ մասնակիցն էր:
«Տպավորությունները շատ դրական էին, նման խոշոր միջազգային կոնֆերանսի առաջին անգամ էի մասնակցում: Հայաստանից դուրս բազմաթիվ կապեր, նոր ընկերներ ձեռք բերեցի: Կարեւոր էր այն, որ անգլերենով փիչ արեցի, եւ ինքս զգացի, որ նախկին կաշկանդվածությունը վերացել է եւ սկսել եմ ավելի ազատ անգլերեն խոսել: Ի դեպ, ծանոթացա մի ներդրողի հետ, որին ցանկանում եմ հրավիրել ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումին»,- նշել է Արման Բարսեղյանը:

14:00 | 30.05.18 | News | 34230
Armenian startups have recently joined their counterparts from all over the world in the tech conference EMERGE in Minsk, Belarus.
Organized for the first time ever, the event focused on investment, ICO, startups, as well as trends in AI, machine learning and fintech.
Itel.am has learned from EMERGE organizers that over 1400 participants from 20 countries attended the conference in Minsk.
The three stages of the conference hosted speakers from Microsoft, Facebook, Bayer, Dell, investment companies (Flint Capital, Rybakov Fund, Runa Capital, Speedinvest, Emery Capital and Bulba Ventures) and 14 accelerators, including Startup Wise Guys, Rockstart, Internet Initiatives Development Fund and others.
Supermodel and philanthropist Natalia Vodianova was among the attendees and introduced mobile app Elbi.
Armenians at EMERGE
The Armenian startups that went to Minsk for the conference shared their impressions with Itel.am.
Breedge was one of the two Armenian startups at EMERGE. They competed in PhilTech (technologies for philanthropy) category and reached semi-finals.
photo © EMERGE
This startup serves as a matching platform for students and employers, helping them pick the best job or the best person for it.
“The conference lasted two days and we were there the whole time. On the first day there was a startup expo, and the organizers put that in a curious format – the conference was held at a factory. We met many investors who were interested in our product. On the second day, we were already pitching and talking directly with mentors and investors. EMERGE was a great experience for us, especially in terms of networking,” said Breedge member Liana Hakobyan.
Another Armenian representative was Zoomar, AI-based startup that scans images and makes 3D animations of them.
14-year-old Arman Barseghyan and his teacher Yeghishe Amiryan of Armath engineering lab from Talin, Armenia developed and presented the startup. Arman turned out to be the youngest participant of EMERGE.
“This is my first large international conference and I have so many positive impressions! I made lots of new friends and ties outside of Armenia. It’s important that I pitched in English and felt the shyness fade away. I speak more freely now. By the way, I’ve met an investor whom I want to invite to DigiTec Business Forum in Armenia,” said Arman Barseghyan.