10:34 | 12.07.18 | Նորություններ | 11428
Սոցիալական ներդրող, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը ասել է, որ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) ստեղծման նպատակը նորարարությունների համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծումն է, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ սփյուռքի ինտելեկտուալ, կառավարչական եւ ֆինանսական ռեսուրսների մոբիլիզացումը:
«FAST-ի համար առաջնահերթություն են 4 ոլորտներ, որոնցում Հայաստանը կարող է դառնալ գիտության եւ փորձագիտության համաշխարհային կենտրոններից մեկը՝ տվյալների վերլուծության թեորիա եւ մեթոդներ (ներառյալ` արհեստական բանականությունը, համակարգչային ուսուցումը, մեծ տվյալները եւ տվյալների մոդելավորումը), բիոտեխնոլոգիաներ, նոր մատերիալներ եւ միկրոէլեկտրոնիկա», -ասել է Ռուբեն Վարդանյանը IncRussia-ի հետ զրույցում:
Նա նշել է, որ իրեն հետաքրքրում են կրեատիվ բիզնեսներ տարբեր ոլորտների համադրությամբ՝ քիմիա եւ ֆիզիկա, կենսաբանություն եւ մաթեմատիկա, եւ այլն:
«Պայմանականորեն ասած, դա նորի ստեղծումն է նախկինում անհամադրելիի հիմքով»,-ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը:

10:34 | 12.07.18 | Новости | 11661
Социальный инвестор, соучредитель фонда IDeA Рубен Варданян сказал, что целью создания Научно-технологического фонда Армении (FAST) является развитие благоприятной среды для инноваций, мобилизация интеллектуальных, управленческих и финансовых ресурсов Армении и диаспоры».
«Для FAST приоритетны четыре сферы, в которых Армения может стать одним из мировых центров знаний и компетенций: теория и методы анализа данных, включая искусственный интеллект, компьютерное обучение, моделирование данных и «большие данные»; биотехнологии; новые материалы и микроэлектроника», - сказал Рубен Варданян в интервью IncRussia.
Он также отметил, что «мне кажутся интересными креативные бизнесы на стыке разных областей -химии и физики, биологии и математики и так далее».
«Условно говоря, это создание новых вещей путем сочетания ранее несочетаемого», - сказал Рубен Варданян.