11:01 | 19.07.18 | IT պատանիներ | exclusive 108123
14-ամյա Արման Բարսեղյանը հաճախում է Թալինի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա, հետաքրքրվում է լրացված եւ վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաներով:
Արմանը 2018թ. մայիսին իր Zoomar ստարտափով (լրացված իրականության հավելված, որը թույլ է տալիս սկանավորել պատկերներ եւ կենդանացնել, տեսնել դրանց եռաչափ մոդելները), մասնակցել է Մինսկում կայացած EMERGE կոնֆերանսին: Ի դեպ, նա EMERGE-ի ամենաերիտասարդ մասնակիցն էր:
Հունվարին էլ Երեւանում կայացած Yerevan Blockchain Hackathon-ում ստարտափն արժանացել է մրցանակի:
Օրական 4 ժամ՝ խաղեր պատրաստելու համար
Ընտանիքում ոչ ոք կապ չունի ծրագրավորման հետ: Հինգ տարեկանում հաճախ էի հետեւում, թե ինչպես է համակարգչով աշխատում մեր հարեւանի աղջիկը, որը մասնագիտությամբ ծրագրավորող է: Սկզբում ոչինչ չէի հասկանում, բայց դա նպաստեց, որ մանկուց սիրեմ տեխնոլոգիաները, համակարգիչը: Առաջին համակարգիչն ունեցա, երբ 8-9 տարեկան էի:
Արման Բարսեղյանը Արման Բարսեղյանը
Համակարգչով նախընտրում եմ ոչ թե խաղալ, այլ աշխատել:
Սկզբում ընտանիքիս անդամները բարկանում էին, որ շատ եմ տարված հեռախոսով, հետո հասկացան, որ իրականում խաղեր եմ պատրաստում, եւ ժամանակս միայն խաղ խաղալու վրա չեմ վատնում: Օրական մոտ 4 ժամ եմ տրամադրում խաղեր պատրաստելու գործընթացին՝ խաղը գրում եմ համակարգչով, փորձարկում՝ հեռախոսով:
Աշխատում եմ C# ծրագրավորման լեզվով, որն ինքնուրույն եմ սովորել: Դրանից առաջ ուսումնասիրել եմ HTML, JavaScript եւ այլ լեզուներ: Փորձում եմ որքան հնարավոր է շատ ծրագրավորման լեզուներ ուսումնասիրել, որպեսզի ապագայում կողմնորոշվեմ, թե դրանցից որն ընտրեմ: Այս պահին C#-ն ամենանախընտրելին է ինձ համար:
Ծրագրավորման լեզուներն ինքնուրույն եմ սովորում
Ծրագրավորման լեզուներ օնլայն սովորելը հեշտ է, եթե գիտես անգլերեն: Փաստն այն է, որ հայալեզու Youtube-ում շատ քիչ են նման բովանդակությամբ տեսանյութերը: Պետք է դրանք որոնել անգլերեն կամ ռուսերեն:
Եթե լավ անգլերեն եք հասկանում, սովորելը հեշտ է եւ արդյունավետ: Անգլերեն սովորել եմ ինքնուրույն՝ ֆիլմեր, տեսանյութեր դիտելով: Ապա «Արմաթ» եկավ անգլախոս կամավոր եւ մոտ երկու ամիս մեզ խոսակցական անգլերենի հարցում օգնեց:
Ցանկանում եմ 11-րդ դասարանից ուսումս շարունակել UWC քոլեջում, ապա՝ Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիական ինստիտուտում:
Ի՞նչ կանեմ առաջին մեկ միլիոն դոլարով
Վաստակածս առաջին միլիոն դոլարով գրասենյակս կվերանորոգեի կամ նոր գրասենյակ կունենայի: Սենյակս ամբողջովին աշխատասենյակի եմ վերածել: Այնտեղ երկու համակարգիչ կա՝ մեկն օգտագործում եմ ծրագրավորման, մյուսը՝ 3D մոդելավորման համար:
Այդ գումարը նաեւ կօգտագործեի իմ ստարտափում ներդրման համար՝ փորձելով այդ գումարն ավելացնել: Թիմս կմեծացնեի:
Ի դեպ, այս պահին փնտրում եմ թիմի անդամներ՝ պրոյեկտ մենեջեր եւ 3D մոդելավորող:
Մայքրոսոֆթ այցելելու եւ Apple-ում աշխատելու երազանք
Շատ կուզեի այցելել Սիլիկոնյան հովիտ, քանի որ շատ եմ ցանկանում տեսնել «Մայքրոսոֆթ»-ի կենտրոնակայանը: Կարծում եմ՝ «Մայքրոսոֆթ»-ն այնքան շատ պրոդուկտներ ունի, որ առնվազն մեկ շաբաթ պետք է դրանց տեղում ծանոթանալու համար: Ինչ վերաբերում է աշխատելուն, ապա շատ կուզեի աշխատանքի անցնել Apple-ում, քանի որ նրանց AR ուղղությունը շատ զարգացած է:
Հարց Էլոն Մասկին՝ որտեղի՞ց քեզ այդքան խելք
Կցանկանայի ճաշել Էլոն Մասկի հետ: Նրա մտքի կրեատիվությունը միայն բավական է, որ ցանկանայի իր հետ հանդիպել: Իրեն կհարցնեի՝ որտեղից քեզ այդքան խելք: Նաեւ կհարցնեի, արդյոք հետաքրքրված չէ՞ լրացված իրականության (AR) և վիրտուալ իրականության (VR) տեխնոլոգիաներով պրոդուկտ գործարկել, որի աշխատանքներին ես էլ կմասնակցեի:
VR նոր նախագծեր եւ ներդրման փնտրտուք
Այս պահին HTC Vive վիրտուալ իրականության ակնոցների համար VR խաղ եմ պատրաստում: Սկսել եմ զրոյից:
Բացի այդ, ֆինանսավորում եմ փնտրում իմ մեկ այլ նախագծի համար: Այն իրենից ներկայացնում է վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաներով իրականացվող վիրահատություն՝ սկսնակ վիրաբույժների համար:
Նախագծերս շարունակելու համար ինձ շատ են հարկավոր Oculus Rift վիրտուալ իրականության սաղավարտ եւ MacBook Pro նոութբուք:

11:01 | 19.07.18 | IT Teens | exclusive 108422
14-year-old Arman Barseghyan attends Armath engineering lab in Talin, a small Armenian town. The talented teenager’s interests mainly lie in augmented and virtual reality.
In May 2018, Arman took part in EMERGE tech conference in Minsk with his startup Zoomar, an app that scans images and constructs 3D animated models of them. Arman was the youngest ever participant of the conference.
Earlier this year, in January, Arman’s startup was awarded in Yerevan Blockchain Hackathon.
Making games 4 hours a day
No one in my family is involved in web development, in any way. I used to watch our neighbor’s daughter work on computer when I was five. She was a web developer. I understood nothing at first, but I liked technologies and computers. I got my first computer when I was 8 or 9 years old.
Arman Barseghyan
I prefer to use computers for work, not games.
My family would be angry with me for spending so much time on my phone at first, but then they realized I was making games, not just playing them. I usually develop games for 4 hours a day: I code the game on the computer and test it on the phone.
I work with C#, which I learned by myself. Before that I learned HTML, JavaScript and other coding languages. I try to add to my portfolio as many languages as I can to choose later which one I prefer. C# seems to be the most convenient at the moment.
Learning coding languages on his own
It’s easy to learn coding languages online, if you know English. Actually, you can’t find enough relevant material on YouTube in Armenian. You have to search for it in English or Russian.
If you speak English well, you won’t have a problem learning online. I learned English by watching films and various videos. Then a volunteer came to Armath and gave us English speaking lessons for 2 months.
I would like to continue my education at UWC Dilijan from the 11th grade, and then get a higher education at Massachusetts Institute of Technology.
What would you do with your first million?
I would spend my first million on repairing my office or acquiring a new one. I have turned my room into a real office. I have separate computers for programming and 3D modeling.
I would also use that money for investing in my startup and trying to raise it further. I would expand my team.
By the way, currently I am looking for team members: project manager and 3D modeler.
Dream to visit Microsoft and work at Apple
I would love to visit the Silicon Valley, particularly Microsoft headquarters. I think Microsoft has so many products, that I will need at least a week to get acquainted with them. Still when it comes to my future job, I would prefer to work at Apple, as they offer a very developed AR direction.
A question to Elon Musk: What made you so smart?
I would like to dine with Elon Musk. His creativity only can attract one to wish to meet him. I would ask him: what made you so smart? I would also ask him whether he is interested in launching AR and VR-based product, developed with my participation.
New VR projects and search for investments
Currently I develop a VR game for HTC Vive virtual reality headset. I started the project from zero.
Besides, I am looking for financing for my yet another project, aimed at creating platform for beginning surgeons, which enables them to perform surgeries, based on virtual reality technologies.