Տեսողության թեստավորման եւ վերականգնման համար նախատեսված Eye Care Plus հայկական հավելվածն օրեր առաջ հաղթեց «Seedstars Երեւան» ստարտափների մրցույթում:
Այն 2016թ. փետրվարին կմասնակցի Շվեցիարիայում կայանալիք Seedstars World մրցույթին, որի հաղթողը կստանա մինչեւ $500 հազ. ֆինանսավորում:
Itel.am-ը բացառիկ զրույց է ունեցել Eye Care Plus-ի ներկայացուցչի հետ:
Eye Care Plus-ը հասանելի է Google Play-ում եւ ունի ավելի քան 200 հազ. ներբեռնում:
Ստարտափի համահիմնադիրներն են Արամ Մխիթարյանը եւ Պավել Սնխչյանը: 10-հոգանոց թիմին աջակցում է PicsArt-ի համահիմնադիր, գործարար Հովհաննես Ավոյանը:
Eye Care Plus-ի մարքեթինգի մասնագետ Արմինե Հակոբյանը Itel.am-ին պատմել է, որ շուրջ մեկուկես տարի առաջ նոր ստարտափ ստեղծելու գաղափարներ էին քննարկում: Այդ ժամանակ էլ հասկացել են, որ տեսողական խնդիրներն արդիական են, եւ ստարտափը պետք է այդ ուղղվածությունն ունենա:
Հավելվածը ներբեռնող երկրների թոփ եռյակում են Ռուսաստանը, Չինաստանը եւ եվրոպական երկրները:
«Հաշվի ենք առել նաեւ այն, որ համակարգչային տեխնոլոգիաների կիրառումը գնալով մեծանում է: Գրեթե բոլորը օրական մի քանի ժամ կա՛մ համակարգչի դիմաց են, կա՛մ էլ օգտագործում են սմարթֆոններ կամ այլ մոբայլ սարքեր: Սա չի կարող չանդրադառնալ տեսողության վրա: Դրա հետեւանքով, տեսողական խնդիրներ ունեցող մարդկանց թիվը գնալով ավելանում է: Մեր ստեղծած հավելվածն առաջին հերթին օգնում է հասկանալ, թե տեսողական ինչ խնդիրներ ունի մարդը, որից հետո վերականգնողական ինտենսիվ վարժությունների օգնությամբ տեսողությունը բարելավվում է»,- պատմել է Արմինե Հակոբյանը:
Հավելվածը մշակող թիմը ներկայում փորձում է հավելվածը տարածել հատկապես զարգացող երկրներում, քանի որ զարգացած երկրներում տեսողական խնդիրներ ունենալու դեպքում անմիջապես բժշկի են դիմում:
Eye Care Plus-ը մշտապես կապի մեջ է մասնագիտացած բժիշկների հետ, եւ օգտատերերը կարող են բժիշկներին հարցեր ուղղել:
«Մեզ հետ աշխատում են բժիշկներ Հայաստանից եւ արտասահմանից: Նաեւ տեսողության վերաբերյալ բլոգ ունենք, որտեղ ամեն օր համապատասխան նյութեր ենք տեղադրում: Յուրաքանչյուր օգտատեր ունի անհատական մարզման գրաֆիկ, որով տեսնում է իր կատարած վարժությունները, տեսողության ներկա վիճակը եւ այլն: Դա մարդկանց մոտ ամեն օր աչքը մարզելու սովորույթ է ստեղծում: Փորձը ցույց է տալիս, որ մեկ ամիս շարունակ ամեն օր վարժություններ անելուց հետո տեսողությունը բարելավվում է»,- նշել է Արմինե Հակոբյանը:
Եթե թեստը, այնուամենայնիվ, ցույց է տալիս, որ հիվանդությունն օնլայն թրեյնինգներով բուժելու ենթակա չէ, ապա հավելվածը, ըստ հիվանդության բարդության եւ տվյալ մարդու գտնվելու վայրի, առաջարկում է այցելել մոտակայքում գտնվող ակնաբուժական կենտրոն:
Eye Care Plus-ում նշում են, որ ֆինանսավորում գտնելուն պես կսկսեն մշակել հավելվածի՝ iOS-ի եւ Window Phone-ի համար նախատեսված տարբերակները, ինչը թույլ կտա ներգրավել ավելի շատ օգտատերերի:

14:59 | 02.06.15 | Articles | exclusive 19085
The startup will take part in the Seedstars World in Switzerland in February 2016, where the winner will get USD500 thousand funding.
Itel.am had an exclusive interview with an Eye Care Plus representative.
Eye Care Plus is available on Google Play and has more than 200 downloads.
The startup is co-founded by Aram Mkhitaryan and Pavel Snkhchyan. Co-founder of PicsArt, businessman Hovhannes Avoyan assisted the team of 10 people.
Eye Care Plus Marketing Manager Armine Hakobyan told Itel.am that around 1.5 years ago, they were discussing ideas of setting up a new startup. They understood at that time that eyesight problems are urgent and a startup should be aimed at them.
The largest number of downloads of the app are from Russia, China and European countries.
''We also took into account the fact that computer technologies are becoming more and more available. Everyone spend at least a few hours in front of computers or use smartphones or other mobile devices. It affects eyesight. Our app first of all helps figure out the eyesight problems and through intensive restorative exercises, sight is improved'', Armine Hakobyan said.
The team behind the app is trying to disseminate the app especially in developing countries based on the fact that in developed countries, people with eye problems immediately see their doctors.
Eye Care Plus regularly contacts specialized doctors adn users can ask questions from them.
''We work with doctors from Armenia and abroad. We have a blog on eyesight and we update it regularly. Each user has an individual schedule which shows the exercises, the state of the eyesight etc. It develops a habit of training eyes. The practice shows that vision is enhanced after daily exercises done within a month'', noted Armine Hakobyan.
However, if the test shows that the illness can't be treated through online trainings the app offers to visit the nearest ophthalmologic hospital according to the severity of illness and the location of a person.
Eye Care Plus noted that once they get the funding they would start developing the iOS and Window Phone versions of the app which would allow engage more users.