17:06 | 28.11.18 | Նորություններ | 43715
Նոյեմբերի 27-ին հայտնի են դարձել ԵՄ Գիտական եւ տեխնոլոգիական ձեռներեցության դրամաշնորհային ծրագրի (EU4Business STEP2) հաղթողները։
Մրցույթն իրականացվում է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի
շրջանակում՝ Եվրոպական միության/ԵՄ ու Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության համատեղ ֆինանսավորմամբ եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համագործակցությամբ։
EU4Business STEP2 ծրագրի եզրափակչում իրենց նորարարական գաղափարներն ու ծրագրերը տեղացի եւ օտարերկրյա փորձագետներից կազմված ժյուրիին ներկայացրել է նախապես ընտրված 29 նորաստեղծ թիմ եւ կազմակերպություն:
photo © ՁԻՀ
Դրամաշնորհային ծրագրի հաղթող են դարձել հետեւյալ թիմերը՝
- ARize Augmented Reality Platform
- Breedge
- Cyber Deceptions and Honeypot Orchestration System
- D'efekt
- EasyDMARC
- Forest Guard
- ForgeFiction
- Cow.Net
- Lift UP
- New luminescent coatings with high brightness and long afterglow
- PinoKIT
- RendChain
- Robin the Robot
- Smartlock
- The Last Daredevil by Cyber Mantis Games
Հաղթող ստարտափները կարժանանան €6 հազ.-ից €15 հազ. արժողությամբ եւ 6 ամիս տեւողությամբ դրամաշնորհի: Յուրաքանչյուր ծրագիր պարտավորվում է համաֆինանսավորել դրամաշնորհի արժողության 15%-ի չափով:
«Այսօրվա հաղթողների շարքում են նախագծեր ոչ միայն տեխնոլոգիական, այլ նաեւ այլ ոլորտներից, որոնք աշխարհում ամենազարգացած ուղղություններն են ներկայացնում: Սա ազդակ է, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք առաջ շարժվում եւ հերթական անգամ ապացուցում է, որ Հայաստանը երկիր է, որտեղ նորարար ստարտափ գաղափարներ են զարգանում»,- հայտարարել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
«Մեզ համար մեծ առավելություն էր այս ծրագրի շրջանակում աշխատել ստարտափների հետ, եւ կարծում ենք, որ ՏՏ ոլորտն իսկապես աճել է վերջին տարիների ընթացքում: ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանի ՏՏ էկոհամակարգի զարգացմանը»,- ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության Միջազգային օգնության/համագործակցության պատասխանատու Ստանիսլավ Տոշկովը:
«Հայաստանի շատ երիտասարդ ստարտափ էկոհամակարգը չափազանց դինամիկ է եւ ամեն անգամ Հայաստան վերադառնալիս տպավորիչ հանդիպումներ եմ ունենում տեղական ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: Ոլորտը արագ է զարգանում եւ յուրաքանչյուր տարի նորանոր ընկերություններ են ստեղծվում եւ սկսում իրենց ուղին դեպի շուկա: Մենք ուրախ ենք մեր լուման ունենալ ոլորտի զարգացման գործում»,- նշել է ԳՄՀԸ (GIZ) «Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ մասնագիտական կրթություն եւ ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի տնօրեն Կատյա Աննե Կամառեռը:
EU4Business STEP2 ծրագրի նպատակն է խթանել տեխնոլոգիաների յուրացման ընթացքն ու գիտական հետազոտությունների արդյունքների առեւտրայնացումը, խրախուսել համագործակցությունը գիտության եւ մասնավոր հատվածի, հատկապես հայաստանյան ՓՄՁ-ների միջեւ, ստեղծել նոր վենչուրային ձեռնարկություններ եւ աջակցել նորարարությանն ու ձեռներեցությանը Հայաստանում:
Մինչ մրցույթների եզրափակիչ փուլը, թիմերի եւ ընկերությունների համար իրականացվել են կողմնորոշիչ միջոցառումներ, տրամադրվել է մենթորություն միջազգային ու տեղական փորձագետների կողմից:

On November 27 the winners of the “EU4Business Science and Technology Entrepreneurship” (EU4Business STEP2) program were revealed.
EU4Business STEP2 competition was announced by the “Support to SME Development in Armenia” (EU-SMEDA) project, co-funded by the EU and implemented by GIZ. EU-SMEDA is part of the EU4Business and EU4Innovation initiatives of the European Union. The grant is implemented in cooperation with the Enterprise Incubator Foundation (EIF).
29 shortlisted startup teams and companies participated and pitched their innovative ideas and products within the frames of the program’s final stage. The jury involved local and foreign experts.
The winning startups of EU4Business STEP2 competition are:
- ARize Augmented Reality Platform
- Breedge
- Cyber Deceptions and Honeypot Orchestration System
- D'efekt
- EasyDMARC
- Forest Guard
- ForgeFiction
- Cow.Net
- Lift UP
- New luminescent coatings with high brightness and long afterglow
- PinoKIT
- RendChain
- Robin the Robot
- Smartlock
- The Last Daredevil by Cyber Mantis Games
The winners will receive grant between 6,000 EUR and 15,000 EUR, which will be provided with project duration of 6 months. Each company should provide co-financing in the amount of 15%.
“Among our winners are not only projects from IT industry, but also from wide geography of sectors which are some of the most developing sectors in the world. This is giving us a signal that we are in the right track and proves that Armenia is a country where such innovative startup ideas are available,” stated Bagrat Yengibaryan, Director of Enterprise Incubator Foundation.
“This event is an important benchmark for the startup ecosystem in Armenia. In the last couple of years together with our partners from GIZ and EU SMEDA project we implemented a number of initiatives supporting startup entrepreneurship in Armenia. Today this competition is a combination of our efforts. It was a real privilege for us to work with startups and we think that the IT sector has been growing in the last couple of years. EU remains committed and will continue to support Armenian startup ecosystem,” noted Stanislav Toshkov, International Aid/Cooperation Officer of European Union’s Delegation to Armenia.
“The very young startup ecosystem in Armenia is very dynamic and every time I come here I get impressed while meeting stakeholders here in the startup scene. The sector is developing very fast and each year more ventures are coming out in order to begin their journey to the market. We as GIZ are very happy to contribute to this development,” told Katja Kammerer, Programme Director of GIZ PSD TVET.
EU4Business STEP2 program aims at promoting entrepreneurship and advancing innovative technology-based ideas in Armenia. It is designed to help startup teams, innovators, scientists, engineers, researchers, and entrepreneurs move their products to the market, create new ventures.
Before the final stage of the competition, international and local experts, who are active in entrepreneurship development and investments, provided coaching and mentorship to the program finalists.