11:56 | 30.11.18 | IT պատանիներ | exclusive 80251
14-ամյա Ալիսա Հովսեփյանը լրացված իրականության (AR) Quest-ներ է նախագծում: Նա պատմում է, որ խաղ ստեղծելու գաղափարն առաջացել է Apple-ի միջոցառումը դիտելիս: Հենց այդ ժամանակ էլ առաջին անգամ տեղեկացել է լրացված իրականության մասին։
Ալիսի խոսքով, տեխնոլոգիաներով սկսել է հետաքրքրվել 12 տարեկանում:
«Ակնկալում էի ստանալ նոր հեռախոս եւ, սովորության համաձայն, սկսեցի ուսումնասիրել IPhone-ների բոլոր ֆունկցիաները։ Հետո, երբ արդեն բոլոր «ծակուծուկերը» գիտեի, ինձ սկսեց հետաքրքրել դրանց աշխատելու սկզբունքը՝ թե՛ hardware, եւ թե՛ software տեսանկյուններից»,- պատմում է նա:
Առաջին խաղի մասին
Առաջին խաղը ստեղծել եմ որպես դպրոցական հետազոտական աշխատանք: Դա հատուկ աշխատանք է, որի ընթացքում յուրաքանչյուր աշակերտ ընտրում է նախընտրած առարկան, այդ առարկայի որեւէ թեմայի/հիմնախնդրի շուրջ հետազոտություն է կատարում եւ ապրիլին այն ներկայացնում տվյալ առարկայի ամբիոնին), ինչի համար ստացել եմ առաջին կարգի մրցանակ եւ մեկ օրով մեկնել եմ Աղավնաձոր։
Իմ ստեղծած խաղը խաղում են թիմերով։ Թիմերին տրվում է ընդհանուր տարածք, որտեղ տարբեր վայրերում թաքցված են նկարներ։ Ծրագրի միջոցով պետք է այդ նկարները սկանավորել, եւ առաջադրանքները ճիշտ կատարելու դեպքում ստանալ հատուկ կազմված QR քարտեզի կտոր։
Բոլոր առաջադրանքները կապված են ծրագրավորման պատմության հետ, քանի որ խաղի նպատակն այլընտրանքային ուսուցումն էր եւ ծանոթությունը ծրագրավորման պատմությանը։ Այն թիմը, որն առաջինը կհավաքեր քարտեզի բոլոր կտորները` կճանաչվեր հաղթող։ Ապա թիմը պետք է այդ քարտեզը ճիշտ դասավորեր, սկանավորեր, լուծեր հանելուկը եւ գտներ այն վայրը, որտեղ պահված էր մրցանակը։
AR Quest-ի երկրորդ տարբերակը ստեղծել եմ այս տարվա հունիսին։ Այս խաղը Գյումրու տեսարժան վայրերի եւ դրանց պատմության մասին էր։ Ամռանը «Սիներջի» ընկերությունը նախատեսել էր քաղաքային տուր Գյումրիում, եւ խաղը ստեղծեցի այդ տուրն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար։ Քաղաքի տարբեր հատվածներում փակցված էին նկարներ, եւ ընկերության աշխատակիցները՝ գիդի ուղեկցությամբ, քայլում էին փողոցներում եւ սկանավորում նկարները, լուծում առաջադրանքները:
Ինքնուսուցո՞ւմ, թե՞ խմբակային դասընթացներ
Իմ կարծիքով, ցանկացած ծրագրավորողի համար շատ կարեւոր է ինքնուսուցումը եւ տենչանքը՝ նոր գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերելու։ Սակայն, միեւնույն ժամանակ, կարծում եմ, որ հնարավորության կամ հարցերի դեպքում պետք է առանց հապաղելու դիմել ուսուցչի/մասնագետի։
Ալիսա Հովսեփյանը
Ինքս նախընտրում եմ հաճախել խմբակներ, որտեղ աշակերտների քանակը քիչ է եւ աշակերտների գիտելիքների մակարդակն ինձ հավասար է կամ ավելի բարձր, որովհետեւ դա ինձ կստիպի ձգտել ավելիին։ Նաեւ կարծում եմ, որ ցանկացած խմբակում պետք է լինի առողջ մրցակցային մթնոլորտ, քանի որ դիմացինին հաղթելը հենց այն է, ինչը մեզ ստիպում է առաջ շարժվել։
Սակայն հաճախ, որոշ հանգամանքների պատճառով, գերադասում եմ մնալ տանը եւ զբաղվել ինքնուսուցմամբ, որը նույնպես վայելում եմ, քանի որ դրան նաեւ նպաստում են տնային հարմար պայմանները։
Վերջերս 2-4 ժամ եմ անցկացնում համակարգչի առաջ, հիմնականում լուծում եմ խնդիրներ C++-ով եւ փնտրում նոր մտքեր՝ հետազոտական աշխատանքիս համար։ Դեռ հստակ չեմ որոշել, բայց ցանկանում եմ գրել ծրագրեր, որոնք կավտոմատացնեն դպրոցում յուրաքանչյուր օր տեղի ունեցող գործընթացներն ու առօրյա անցուդարձը։
10 տարի անց
10 տարի անց ինձ պատկերացնում եմ ուսումս շարունակելիս, հավանաբար արտասահմանում։ Սակայն ուսումս ավարտելուց հետո ցանկանում եմ վերադառնալ Հայաստան եւ այստեղ ծավալել գործունեությունս։
Երազանքի աշխատավայրը
Ցանկանում եմ աշխատել աշխարհի առաջատար ընկերություններից մեկում՝ Apple, Google, Microsoft, կամ էլ ինքս հիմնել նման ընկերություն Հայաստանում։ Կյանքիս նպատակներից է ունենալ լավ աշխատանք, որով կարող եմ հպարտանալ եւ որը կսիրեմ։
ՏՏ ոլորտում երազանքի հանդիպումը
Կցանկանայի ճաշել Ալան Թյուրինգի հետ, հարցնել նրան, թե ինչպես գլխի ընկավ ստեղծել իր «Բոմբա» սարքը՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին, որով կարողացավ դեկոդավորել գերմանացիների ուղարկած ռազմական հաղորդագրությունները։ Ի դեպ, այդ իրադարձությունների մասին շատ լավ ֆիլմ կա, որը կոչվում է Imitation Game, խորհուրդ կտամ դիտել։

11:56 | 30.11.18 | IT Teens | exclusive 80256
14-year-old Alisa Hovsepyan designs augmented reality (AR) Quests. She says that the idea of creating games was born when she was watching an Apple event, the first time she had ever heard of AR.
According to Alisa, she got interested in technologies at the age of 12.
“I was expecting to get a new phone, and, as usual, I started to look through IPhone’s new features. As soon as I discovered all the specifics, I got interested in the way everything functions both from hardware and software viewpoints,” she said.
The first game
I created my first game as a research work at school. It was a special task, for which every student had to choose a preferred subject, conduct a research on any topic/issue in that area and submit the work to the relevant department in April. I received the prize for the first place and travelled to Aghavnadzor for one day.
The game requires participation of teams that are provided with a common space, where pictures are hidden in various areas. The program allows scanning the pictures and getting a coupon for the special QR map if all tasks are successfully accomplished.
All the tasks are related to the history of programming, as the game is aimed at providing alternative learning and getting acquainted with history of programming. The team which gets all the coupons of the map, becomes the winner. The team is also supposed to properly lay out the map, scan it, solve the riddle and find the place where the prize is hidden.
I created the second version of AR Quest this June. The game is about sights in Gyumri and their history. Synergy company planned to make a tour in Gyumri, so I created the game to make that tour more interesting. Pictures were placed in various areas of the city, and the company’s employees walked around the city (with a guide), scanned the pictures and accomplished the tasks.
Self-learning or group courses?
I think self-learning and the aspiration for new knowledge and skills are very important for any web developer. At the same time, I believe you should approach the teacher or the expert if you need help and it’s available.
Alisa Hovsepyan
I prefer group courses with a small number of students, who are on the same level as me or a bit more educated, because it will motivate me to excel. I also think there should be a healthy competitive environment in the group, because winning is what makes us move forward.
However, circumstances often make me stay at home and learn on my own. I enjoy it too, because like everyone, I feel more comfortable at home.
Now I spend two to four hours working on my computer. Usually I practice C++ and look for ideas for my research. I haven’t decided what to research yet, but I want to develop programs to automate the procedures and daily tasks at school.
10 years later
In ten years I see myself studying, most likely abroad, but I’d like to return to Armenia after graduation and work here.
Dream job
I want to work in a global leader company like Apple, Google, Microsoft, or found something similar in Armenia. One of my life goals is to have a good job that I can be proud of and love.
Dream meeting with IT personality/celebrity
I’d love to meet Alan Turing and ask him how it occurred to him to create the “bombe”, the device they used in World War II to decipher the Nazis’ messages. By the way, there’s a great film about him, called The Imitation Game, I highly recommend it.