16:26 | 21.12.18 | Նորություններ | 17606
Beeline-ի աջակցությամբ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում անցկացվել է «Ամանորն ու Սուրբ Ծննդյան հրաշքը» ծրագիրը:
Արդեն ավանդույթ դարձած ստեղծագործական-ժամանցային ծրագրի շրջանակում 9 դեսպանատների ներկայացուցիչների օգնությամբ մասնակիցները պատրաստել են տարբեր երկրների Սուրբ Ծննդյան ավանդական զարդեր եւ դրանցով զարդարել Աշխարհի տոնածառը՝ այդպիսով ծանոթանալով տարբեր մշակույթներում առկա Սուրբ Ծննդյան ավանդույթներին: Ծրագիրը տեղի է ունեցել ԳԱԿ-ի Ինտերակտիվ ուսումնական կենտրոնում:
«Այս տարվա ծրագրին ներգրավված են տարբեր երկրների դեսպանատներ, որոնց ներկայացուցիչների հետ համագործակցությունը խթանելու է երեխաների՝ տարբեր մշակույթների հետ շփման փորձառությունը: Շնորհակալ ենք մեր մշտական գործընկեր Beeline-ին՝ Կենտրոնի կրթական ծրագրերը հովանավորելու համար, ինչպես նաեւ մասնակից երկրների դեսպանատներին»,- նշել է ԳԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը։
«Մենք միշտ ուրախ ենք աջակցել մեր գործընկեր Գաֆեսճեան արվեստի կենտրոնի այս միջոցառման անցկացմանը՝ մեր երեխաներին ամանորյա հրաշք պարգեւելու համար։ Հատկապես ուրախալի է, որ տոնի ընթացքում մեր փոքրիկները նաեւ ծանոթանում են համաշխարհային մշակույթի հետ եւ նոր գիտելիքներ են ձեռք բերում։ Սա կիրթ եւ զարգացած սերունդ ունենալու կարեւոր նախադրյալ է»,- ընդգծել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Beeline-ը եւ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը համագործակցում են 2011թ.-ից: Երկարաժամկետ համագործակցության շրջանակում կենտրոնում պարբերաբար անցկացվում են մանկապատանեկան, ընտանեկան եւ այլ կրթական ծրագրեր՝ ուղղված երեխաների ու պատանիների էսթետիկ դաստիարակությանը:

16:26 | 21.12.18 | News | 17234
“The Miracle of New Year and Christmas” program took place at the Cafesjian Center for the Arts on December 21, with Beeline’s support.
Within the scope of the annual creative-recreational program, participants, with the help of representatives of nine embassies, prepared traditional Christmas ornaments and decorated the World Christmas Tree, thus interacting with the Christmas traditions of different cultures. The program was held at the Interactive Study Center of CCA.
“The Miracle of New Year and Christmas program for families is one of the most anticipated educational initiatives of CCA. For nine years already the Center has been engaging children and families in the joy of the Holiday Season, presenting uniquely creative approach each time. This year we have invited the embassies of different countries, encouraging children’s interaction with various cultures. We thank our partner, Beeline, for supporting the educational programs of CCA, as well as the embassies of the participant countries,” noted Vahagn Marabyan, the Acting Executive Director of CCA.
“We are always glad to support the realization of the New Year’s program of our partner, the Cafesjian Center for the Arts, in order to give children the gift of New Year’s miracle. It is particularly important that our children get acquainted with world culture and gain new knowledge during the Holiday. This is an important premise for having an intelligent and well-educated generation,” noted Andrey Pyatakhin, the CEO of Beeline Armenia.
Beeline and CCA have been partners since 2011. Various programs, aimed to develop aesthetic education amongst children, teenagers, and families, are periodically realized at CCA within the framework of this long-term cooperation. The Interactive Study Center, which was opened in 2015 with support Beeline’s support, was provided with modern digital technologies, thus making the online collections of major museums and other art centers’ databases accessible to CCA visitors.