10:25 | 09.01.19 | Նորություններ | exclusive 20513
EMEA երկրներում (Եվրոպա, Մերձավոր Արեւելք ու Աֆրիկա) եւ ԱՊՀ-ում «Յանդեքս. Տաքսի»-ի տնօրեն Արամ Սարգսյանն ասել է, որ ընկերությունը որոշ ծառայություններ կամ նորարարություններ փորձարկվում են Հայաստանում եւ, հաջողության դեպքում, կիրառվում այլ շուկաներում:
«Oրինակները քիչ չեն: Մենք իսկապես նոր գործառույթներ ենք փորձարկում, եւ եթե Հայաստանի բնակիչներին այդ նորարարությունները դուր են գալիս, սկսում ենք դրանք տարածել նաեւ այլ շուկաներում: Չնշելով կոնկրետ գործառույթը՝ կարող եմ ասել, որ ի սկզբանե փորձարկելով այն Հայաստանում, կիրառեցինք այն նաեւ այլ երկրներում, եւ արդյունքում այն ողջ ընկերությանը ապահովեց 10-15% աճ: Դա պարզապես հոյակապ է», - ասել է Արամ Սարգսյանը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը հասանելի է այս հղումով:
Արամ Սարգսյանը խոսել է նաեւ Գյումրիում եւ Վանաձորում գործող «Յանդեքսի» ծրագրավորման դպրոցների մասին.
«Եթե դպրոցները նախապատրաստեն կադրեր, որոնք երբեւէ կաշխատեն «Յանդեքս»-ում, մենք անչափ ուրախ կլինենք: Սակայն նպատակը դա չէ: Եթե մեր դպրոցների շրջանավարտները լավ մասնագետներ դառնան եւ սկսեն ստեղծել իրենց պրոդուկտներն ու հավելվածները, օգնեն զարգացնել շուկան ու երկիրը, մենք մեր առջեւ դրված խնդիրը լուծված կհամարենք»:

10:25 | 09.01.19 | Новости | exclusive 20556
Директор «Яндекс.Такси» в странах EMEA (Европа, Ближний Восток и Африка) и СНГ Арам Саргсян сказал, что компания тестирует сервисы и нововведения в Армении и, в случае успеха, применяет их на других рынках.
«У нас есть такая практика, и примеров немало. Мы действительно очень много экспериментируем, тестируем новые функции, и если они нравятся жителям Армении, начинаем масштабировать их на других рынках. Не буду называть одну конкретную функцию, но изначально опробовав ее в Армении, мы применили ее и в других странах, в итоге она дала всей компании 10-15% роста. Это очень круто!», - сказал Арам Саргсян в интервью Медиамакс, полная версия которого доступна по данной ссылке.
В интервью Арам Саргсян прокомментировал и работу школ программирования «Яндекса» в Гюмри и Ванадзоре:
«Если школы подготовят кадры, которые когда-нибудь будут работать в «Яндексе», мы будем чрезвычайно рады этому. Но цель не эта. Если выпускники школ станут хорошими специалистами, будут создавать свои продукты и приложения, помогать развивать рынок и двигать страну в целом, то мы будем считать свою задачу выполненной».