18:04 | 09.01.19 | Նորություններ | 17777
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացված է ստորեւ.
«ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) անհիմն է համարում նախօրեին «Յուքոմ» ընկերության կողմից Հանձնաժողովին հասցեագրված հակամրցակցային անհավասար պայմանների ստեղծման վերաբերյալ բոլոր պնդումները, որոնք վերաբերում են 811-821ՄՀց եւ 852-862ՄՀց ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման համար տրամադրվող թույլտվության մրցույթ հայտարարելուն:
Նախ տարակուսելի է խնդրի հանրայնացումը առնվազն նախօրեին՝ հաշվի առնելով, որ Հանձնաժողովի որոշումը տեւական ու համակողմանի քննարկում է անցել եւ համաձայնեցվել է շահագրգիռ բոլոր պետական մարմինների ու կողմերի հետ, այդ թվում՝ հրապարակվել www.e-draft.am եւ www.psrc.am կայքերում։ Առավել անհասկանալի է այն, որ ընկերությունը մասնակցել է Հանձնաժողովի նիստին, որի ընթացքում քննարկվել է հիշյալ որոշումը եւ որեւէ առարկություն չի ներկայացրել։
Երկրորդ, ընկերության կողմից համադրում է կատարվել 2013 թվականին Հանձնաժողովի կողմից հայտարարված 800 ՄՀց ռադիոհաճախականությունների տիրույթի օգտագործման համար տրամադրվող թույլտվության մրցույթի հետ, ինչն ընդունելի չէ, քանի որ՝
Հանձնաժողովի կողմից 2013 թվականին հայտարարված մրցույթի 6,225 մլրդ դրամ մեկնարկային գինը եւ պարտավորությունները սահմանվել էին ՀՀ կառավարության 2013 թվականի հունիսի 6-ի արձանագրային որոշմամբ Հանձնաժողովին ներկայացված առաջարկության հիման վրա եւ նպատակաուղղված էին անալոգային հեռուստառադիոհեռարձակումից թվայինին անցնելու` ՀՀ-ի կողմից ԵՄ առջեւ ստանձնած պարտավորության կատարմանը, ինչպես նաեւ շարժական կապի LTE Advanced տեխնոլոգիայի ներդրմանը։ Արդյունքում մրցույթի պայմանները հետաքրքրեցին միայն շարժական լայնաշերտ ինտերնետ ծառայությունների շուկա նոր մուտք գործող «Յուքոմ» ընկերությանը, որն էլ ճանաչվեց հաղթող.
2013 թվականին հայտարարված մրցույթի ժամանակ, երբ հեռահաղորդակցության շուկայում ներդրված չէր շարժական կապի LTE Advanced տեխնոլոգիան, մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված ընկերությանն էր թողնված մրցույթի արդյունքում տրամադրվող թույլտվությամբ սահմանված՝ լայնաշերտ ինտերնետ ծածկույթով ապահովման ենթակա ՀՀ բնակավայրերի 80 տոկոսի ընտրությունը.
Հանձնաժողովի կողմից ցանկացած մրցույթի անցկացում, բնականաբար, ենթադրում է կոնկրետ ռեսուրսավճարի տեսքով համապատասխան մուտքերի ապահովում ՀՀ պետական բյուջե։ Սակայն, նշված հանգամանքը երբեւէ ինքնանպատակ չի եղել եւ մշտապես ուղղված է եղել տվյալ ժամանակահատվածում ոլորտի առջեւ ծառացած առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը։ Նշված սկզբունքն ընկած է նաեւ միջազգային առաջավոր կարգավորումների հիմքում, համաձայն որի, օրինակ, մի քանի անգամ ավելի շատ ներդրումներ պահանջող շարժական կապի նորագույն սերնդի (5G) տեխնոլոգիաների ներդրումը կարգավորող մարմիններից պահանջում է առավել խթանիչ եւ ճկուն կարգավորման քաղաքականության իրականացում՝ միտված պահանջվող ներդրումներին համահունչ ռեսուրսավճարների նվազեցմանը։
Հանձնաժողովը, ելնելով նշվածից եւ հաշվի առնելով շարժական կապի LTE Advanced տեխնոլոգիայի ծածկույթով չապահովված առավել խնդրահարույց 121 բնակավայրերի առկայությունը (բիզնես տեսանկյունից ներդրումների կատարման աննպատակահարմարություն, նոսր բնակչություն, բարդ տեղադիրք, ենթակառուցվածքների դժվար հասանելիություն), ինչպես նաեւ Հայաստանի հետ համանման շուկաներ ունեցող երկրներում նույն տիրույթների համար անցկացված մրցույթների շրջանակում ռեսուրսավճարների չափերը (Վրաստան, Մոլդովա), 2018 թվականին հայտարարված մրցույթի մեկնարկային գին սահմանեց 1,5 միլիարդ դրամը։
Միաժամանակ, հաղթող ընկերության համար 2013 թվականի մրցույթում առաջադրված պարտավորություններից բացի սահմանվեց վերը նշված 121 բնակավայրերը եւս LTE Advanced տեխնոլոգիայի ծածկույթով ապահովելու պարտավորություն։ Ընդ որում, նշված պարտավորության իրականացման համար ըստ «Յուքոմ» ընկերության նախկինում ներկայացրած գնահատականի՝ կպահանջվի 5,3-6,1 միլիարդ դրամի ներդրում:
Հետեւությունները թողնելով հանրության դատին՝ ցավում ենք, որ «Յուքոմ» ընկերությունը, տիրապետելով վերը նշված տեղեկատվությանը եւ մասնակցելով որոշման ընդունման գործընթացին, ապատեղեկատվության տարածմամբ փորձել է հանձնաժողովի որոշումը դարձնել տարաբնույթ շահարկումների առարկա»:

18:04 | 09.01.19 | Новости | 17811
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) выступила 9 января с заявлением, в котором говорится:
«Комиссия по регулированию общественных услуг Армении (отныне – Комиссия) считает необоснованными все утверждения компании Ucom относительно создания неравных конкурентных условий, относящихся к объявлению тендера на использование радиочастот в 811-821 МГц и 852-862 МГц.
Прежде всего, вызывает недоумение обнародование данного вопроса, учитывая, что решение Комиссии прошло длительное и всестороннее обсуждение и было согласовано со всеми заинтересованными государственными органами и сторонами, в том числе, было опубликовано на сайтах www.e-draft.am и www.psrc.am. Еще более непонятно то, что компания участвовала в заседании Комиссии, на котором обсуждалось данное решение, и не представила каких-либо возражений.
Во-вторых, компания сопоставила объявленный Комиссией в 2013 году тендер на использование радиочастот диапазона 800 МГц, что не является приемлемым, поскольку:
• Стартовая цена объявленного комиссией тендера в 6,225 млрд драмов и обязательства были определены решением правительства Армении 6 июня 2013 года на основе представленного Комиссией предложения и были нацелены на переход с аналогового на цифровое телевещание: обязательство Армении перед ЕС, а также внедрение технологии мобильной связи LTE Advanced. В результате, условия тендера заинтересовали лишь компанию «Юком», только вступающую на рынок широкополосного мобильного интернета, которая и была признана победителем.
• В ходе объявленного в 2013 году тендера, когда на рынке телекоммуникаций не была внедрена технология LTE Advanced, компании-победителю по итогам тендера был оставлен выбор 80% населенных пунктов Армении, на которые по результатам конкурса будет распространяться покрытие широкополосного интернета.
• Любое проведение тендера Комиссией, естественно, предполагает обеспечение соответствующих поступлений в государственный бюджет Армении в виде конкретной платы за ресурс. Однако отмеченное условие не было когда-либо самоцелью и всегда было направлено на решение проблем, стоящих перед сферой в данный отрезок времени. Отмеченный принцип лежит также в основе передовых мировых правил, согласно которым, например, внедрение мобильных технологий последнего поколения (5G), требующих в несколько раз большего объема инвестиций, требует от регуляторов ведения более гибкой и стимулирующей регулятивной политики.
Исходя из отмеченного и учитывая наличие необеспеченных связью LTE Advanced 121 наиболее проблемных населенных пунктов (с точки зрений бизнеса, нецелесообразность инвестиций, малое население, сложное местоположение, трудный доступ к инфраструктурам), а также аналогичные тендеры, проводимые в странах со схожими с Арменией рынками (Грузия, Молдова), стартовая цена тендера, объявленного в 2018 году, составила 1,5 млрд. драмов.
В то же время, компании-победителю тендера 2013 года помимо представленных обязательств, было поручено также обеспечить вышеупомянутые 121 населенный пункт LTE Advanced технологией. Для осуществления данного обязательства, согласно ранее озвученной оценке компании «Юком», потребуются инвестиции в размере 5,3-6,1 миллиардов драмов.
Оставляя выводы на суд общественности, с сожалением отмечаем, что компания «Юком», обладая вышеупомянутой информацией и участвуя в процессе принятия решения, посредством распространения дезинформации попыталась превратить решение Комиссии в предмет различных спекуляций».