18:04 | 09.01.19 | Նորություններ | 17777
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացված է ստորեւ.
«ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) անհիմն է համարում նախօրեին «Յուքոմ» ընկերության կողմից Հանձնաժողովին հասցեագրված հակամրցակցային անհավասար պայմանների ստեղծման վերաբերյալ բոլոր պնդումները, որոնք վերաբերում են 811-821ՄՀց եւ 852-862ՄՀց ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման համար տրամադրվող թույլտվության մրցույթ հայտարարելուն:
Նախ տարակուսելի է խնդրի հանրայնացումը առնվազն նախօրեին՝ հաշվի առնելով, որ Հանձնաժողովի որոշումը տեւական ու համակողմանի քննարկում է անցել եւ համաձայնեցվել է շահագրգիռ բոլոր պետական մարմինների ու կողմերի հետ, այդ թվում՝ հրապարակվել www.e-draft.am եւ www.psrc.am կայքերում։ Առավել անհասկանալի է այն, որ ընկերությունը մասնակցել է Հանձնաժողովի նիստին, որի ընթացքում քննարկվել է հիշյալ որոշումը եւ որեւէ առարկություն չի ներկայացրել։
Երկրորդ, ընկերության կողմից համադրում է կատարվել 2013 թվականին Հանձնաժողովի կողմից հայտարարված 800 ՄՀց ռադիոհաճախականությունների տիրույթի օգտագործման համար տրամադրվող թույլտվության մրցույթի հետ, ինչն ընդունելի չէ, քանի որ՝
Հանձնաժողովի կողմից 2013 թվականին հայտարարված մրցույթի 6,225 մլրդ դրամ մեկնարկային գինը եւ պարտավորությունները սահմանվել էին ՀՀ կառավարության 2013 թվականի հունիսի 6-ի արձանագրային որոշմամբ Հանձնաժողովին ներկայացված առաջարկության հիման վրա եւ նպատակաուղղված էին անալոգային հեռուստառադիոհեռարձակումից թվայինին անցնելու` ՀՀ-ի կողմից ԵՄ առջեւ ստանձնած պարտավորության կատարմանը, ինչպես նաեւ շարժական կապի LTE Advanced տեխնոլոգիայի ներդրմանը։ Արդյունքում մրցույթի պայմանները հետաքրքրեցին միայն շարժական լայնաշերտ ինտերնետ ծառայությունների շուկա նոր մուտք գործող «Յուքոմ» ընկերությանը, որն էլ ճանաչվեց հաղթող.
2013 թվականին հայտարարված մրցույթի ժամանակ, երբ հեռահաղորդակցության շուկայում ներդրված չէր շարժական կապի LTE Advanced տեխնոլոգիան, մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված ընկերությանն էր թողնված մրցույթի արդյունքում տրամադրվող թույլտվությամբ սահմանված՝ լայնաշերտ ինտերնետ ծածկույթով ապահովման ենթակա ՀՀ բնակավայրերի 80 տոկոսի ընտրությունը.
Հանձնաժողովի կողմից ցանկացած մրցույթի անցկացում, բնականաբար, ենթադրում է կոնկրետ ռեսուրսավճարի տեսքով համապատասխան մուտքերի ապահովում ՀՀ պետական բյուջե։ Սակայն, նշված հանգամանքը երբեւէ ինքնանպատակ չի եղել եւ մշտապես ուղղված է եղել տվյալ ժամանակահատվածում ոլորտի առջեւ ծառացած առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը։ Նշված սկզբունքն ընկած է նաեւ միջազգային առաջավոր կարգավորումների հիմքում, համաձայն որի, օրինակ, մի քանի անգամ ավելի շատ ներդրումներ պահանջող շարժական կապի նորագույն սերնդի (5G) տեխնոլոգիաների ներդրումը կարգավորող մարմիններից պահանջում է առավել խթանիչ եւ ճկուն կարգավորման քաղաքականության իրականացում՝ միտված պահանջվող ներդրումներին համահունչ ռեսուրսավճարների նվազեցմանը։
Հանձնաժողովը, ելնելով նշվածից եւ հաշվի առնելով շարժական կապի LTE Advanced տեխնոլոգիայի ծածկույթով չապահովված առավել խնդրահարույց 121 բնակավայրերի առկայությունը (բիզնես տեսանկյունից ներդրումների կատարման աննպատակահարմարություն, նոսր բնակչություն, բարդ տեղադիրք, ենթակառուցվածքների դժվար հասանելիություն), ինչպես նաեւ Հայաստանի հետ համանման շուկաներ ունեցող երկրներում նույն տիրույթների համար անցկացված մրցույթների շրջանակում ռեսուրսավճարների չափերը (Վրաստան, Մոլդովա), 2018 թվականին հայտարարված մրցույթի մեկնարկային գին սահմանեց 1,5 միլիարդ դրամը։
Միաժամանակ, հաղթող ընկերության համար 2013 թվականի մրցույթում առաջադրված պարտավորություններից բացի սահմանվեց վերը նշված 121 բնակավայրերը եւս LTE Advanced տեխնոլոգիայի ծածկույթով ապահովելու պարտավորություն։ Ընդ որում, նշված պարտավորության իրականացման համար ըստ «Յուքոմ» ընկերության նախկինում ներկայացրած գնահատականի՝ կպահանջվի 5,3-6,1 միլիարդ դրամի ներդրում:
Հետեւությունները թողնելով հանրության դատին՝ ցավում ենք, որ «Յուքոմ» ընկերությունը, տիրապետելով վերը նշված տեղեկատվությանը եւ մասնակցելով որոշման ընդունման գործընթացին, ապատեղեկատվության տարածմամբ փորձել է հանձնաժողովի որոշումը դարձնել տարաբնույթ շահարկումների առարկա»:

18:04 | 09.01.19 | News | 17791
The Public Services Regulatory Commission of Armenia (PSRC) issued a statement on January 9, which reads:
“The Public Services Regulatory Commission of Armenia (hereinafter the Commission) qualifies as unfounded the claims by Ucom about unequal competitive conditions for the tender for usage of 811-821 MHz and 852-862 MHz radiofrequencies.
Firstly, the public disclosure of the matter is surprising, given that the Commission’s decision was agreed upon with all concerned state agencies and parties after a long, comprehensive discussion and was published on www.e-draft.am and www.psrc.am. A more surprising fact is that the company attended the session where the Commission discussed the mentioned decision and presented no objections.
Secondly, the company compared this tender to the one that the Commission announced for usage of 800 MHz radiofrequencies in 2013, which is unacceptable for the following reasons:
• The starting price of AMD 6.225 billion of the Commission’s tender and the commitments it entailed were defined by an Armenian government decision on 6 June 2013 on the basis of the Commission’s offer and aimed at the transition from analogue to digital broadcasting: Armenia’s obligation to the EU and installation of LTE Advanced mobile connection. As a result, these conditions attracted only Ucom, which was just entering the market of broadband mobile internet. Ucom was announced the winner.
• During the 2013 tender, when LTE Advanced technology was not yet installed in the telecommunications market, the winning company of the tender was allowed to choose 80% of Armenian settlements which would be covered by broadband internet connection according to the results of the tender.
• Any tender held by the Commission naturally implies securing receipt of funds to the state budget of Armenia in the form of concrete payment for the resource. However, the mentioned condition was never an end in itself and was always aimed at solving the issues relevant for the sector in the given period of time. This principle also underpins the latest global regulations, which, for instance, require more flexible and stimulating policy from regulators regarding the introduction of 5G mobile technologies that need investment several times the current.
Based on the provided information and taking into account 121 problematic settlements without LTE Advanced connection (disadvantageous in terms of business, inexpediency of investment, underpopulation, difficult location and access to infrastructure) and analogous tenders held in the markets similar to Armenia (Georgia, Moldova), the starting price of the 2018 tender was set at AMD 1.5bn.
At the same time, one of the commitments of the winning company of the 2013 tender was to provide the mentioned 121 settlements with LTE Advanced technology. Fulfillment of this obligation will require investment of AMD 5.3-6.1bn, according to the estimation by Ucom.
We leave the conclusions to the public judgment and note with regret that although Ucom had the mentioned information and participated in the decision making, the company tried to make the Commission’s decision a subject of speculations through a misinformation campaign.”