11:57 | 05.03.19 | Նորություններ | 6593
IMEC գիտահետազոտական կենտրոնը եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը կհամագործակցեն բարձր տեխնոլոգիաների եւ նորարարությունների ոլորտում փորձի փոխանակման, համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման եւ գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման ուղղությամբ:
Այս մասին փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել IMEC-ի փոխնախագահ Լյուդո Դեֆերմը եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Բելգիա կատարած այցի շրջանակում:
IMEC-ը (Interuniversity Microelectronics Centre) միջազգային R&D եւ նորարարական կենտրոն է՝ մասնագիտացած նանոէլեկտրոնիկայի եւ թվային տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Կենտրոնակայանը գտնվում է Բելգիայի Լյովեն քաղաքում: Կենտրոնն ունի շուրջ 2000 աշխատող եւ մասնաճյուղեր Նիդերլանդներում, Թայվանում, Հնդկաստանում, ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում:
IMEC-ում իրականացվում են հետազոտություններ նոր սերնդի այնպիսի սարքերի ստեղծման ուղղությամբ, որոնք շուկա կարող են մտնել առաջիկա 10 տարիների ընթացքում:

IMEC scientific and research center and Enterprise Incubator Foundation (EIF) will cooperate in exchange of experience, implementation of joint educational programs and organization of scientific and research works in sectors of high tech and innovation.
A memorandum of understanding on this was signed by Executive Vice President at IMEC
Ludo Deferm and Director of Enterprise Incubator Foundation Bagrat Yengibaryan, within the frames of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to Belgium.
IMEC (Interuniversity Microelectronics Centre) is an international R&D and innovation center, specialized in nano-electronics and digital technologies. The company is headquartered in Leuven, Belgium. The center has around 2000 employees, and branches in the Netherlands, Taiwan, India, U.S., and Japan.
IMEC conducts research on devices of new generation, which may enter the market in the coming 10 years.