12:18 | 25.03.19 | Նորություններ | 6471
Թայբեյի առաջատար հետազոտական կենտրոններից մեկի՝ National Chiao Tung համալսարանի պատվիրակությունն այս օրերին Երեւանում ծանոթանում է հայաստանյան գյուղատնտեսության ներուժին, քննարկելով խելացի գյուղատնտեսության տեխնոլոգիաների համատեղ մշակման ծրագրեր։
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանի հրավերով Հայաստան ժամանած պատվիրականության կազմում են խելացի գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտացած պրոֆեսորներ ու հետազոտողներ։
Վերջիններս հանդիպել են Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ղեկավար կազմի հետ եւ քննարկել թայվանցի գիտնականների մշակած տեխնոլոգիաները համատեղ զարգացնելու եւ գյուղատնտեսությունում կիրառելու ծրագրեր։
«Թայբեյը նույնպես սահմանափակ հողատարածքներ ունի, հետեւաբար նույնպես միավոր հողատարածքից ստացվող բերքատվության որակի ու ծավալի բարձրացման խնդիր ունի։ Մեր մասնագետներին ներկայացված նոր տեխնոլոգիան զարգացնելու նպատակով համատեղ ներդրումային ծրագրի շուրջ քննարկում է սկսվել, որը հաջող իրականացման դեպքում ոչ միայն երկու երկրների գյուղատնտեսության զարգացմանը կնպաստի, այլ նաեւ աշխարհին կարող է ներկայացնել խելացի գյուղատնտեսության նոր տեխնոլոգիա»,- նշել է ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
«Այս հանդիպումը համահունչ է համալսարանի զարգացման տեսլականին, որի միջնաժամկետ ռազմավարության առանցքային դրույթ է համալսարանի վերակազմավորումը «ագրարայինից» «ագրոտեխնոլոգիականի»։ Սրա հիմքում նաեւ գիտաուսումնական կառույցների եւ նորարարական լաբորատորիաների ստեղծումն է։
Մենք համոզված ենք, որ գյուղատնտեսության զարգացման, մրցունակության եւ արդյունավետության բարձրացման համար անհրաժեշտ է ավանդականից անցում կատարել դեպի նորարարական տեխնոլոգիաներ։ Այս աշխատանքներում առանցքային նշանակություն ունեն կրթական եւ գիտական կառույցները, ուստի աշխարհում առաջատարի համբավ ունեցող գիտնականների հետ հանդիպելու այս առիթը լավագույն փորձը Հայաստանում հասանելի դարձնելու հնարավորություն է»,- նշել է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Հարությունյանը։

12:18 | 25.03.19 | News | 6432
On March 24, a delegation from Taipei's leading research center National Chiao Tung University arrived in Armenia upon the invitation of Alexander Yesayan, President of the Union of Advanced Technology Enterprises.
The delegation got acquainted with the Armenian agricultural potential and discussed the joint development plans of smart agriculture technologies.
A meeting with the administration of Armenian National Agrarian University has been held. The representatives of the two universities discussed promotion and application programs of the technologies developed by Taipei scientists.
“Taipei also has the issue of increasing the quality and volume of harvested land, and, therefore, also has the issue of increasing the quality and volume of harvested land. In order to develop the new technology introduced to our experts, discussions on a joint investment program have begun, which, in case of successful implementation, will not only contribute to the development of agriculture in two countries but will also introduce a new technology of smart agriculture to the world,” noted Alexander Yesayan, President of the Union of Advanced Technology Enterprises.
“This meeting is in line with the university's development vision, in which, the key point is the strategy to rebrand the university from "agrarian" to "agro-technological." The basis of this is also the creation of scientific-educational institutions and innovative laboratories. We are convinced, that for the development, competitiveness, and productivity of agriculture the switch from traditional to innovative technologies is necessary. Educational and scientific institutions are of key importance in this process, so this opportunity to meet world-renowned scientists is a chance to make the best practice available in Armenia,” stated Armen Harutyunyan, Chairman of the Board of Trustees of Armenian National Agrarian University.