12:23 | 26.03.19 | Նորություններ | 7226
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) նախագահ Իվոն Չուն հայտարարել է, որ մեծ հետաքրքրություն կա Հայաստանում հոկտեմբերին անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովի (WCIT 2019) նկատմամբ եւ առկա են բոլոր նախադրյալները, որ այն լավագույններից մեկը դառնա:
Այս մասին Իվոն Չուն ասել է Երեւանում՝ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ WCIT 2019-ը Հայաստանի համար տարվա կարեւորագույն միջոցառումներից է եւ կազմակերպվելու է ամենաբարձր մակարդակով:
Փոխվարչապետի խոսքով, WCIT 2019 հիանալի հնարավորություն է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների դաշինքի 82 անդամ-երկրների գործարարների համար ավելի լավ ուսումնասիրելու Հայաստանը, բացահայտելու ներդրումային հնարավորությունները, ինչպես նաեւ շահավետ փոխգործակցություն հաստատելու հայաստանյան ընկերությունների հետ:
Իվոն Չուն իր հերթին ասել է, որ տպավորված է Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժով եւ կարծիք հայտնել, որ երկիրը կարող է տարածաշրջանային տեխնոլոգիական հանգույց դառնալ:
Հանդիպման ընթացքում Տիգրան Ավինյանը փոխանցել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովին մասնակցելու հրավերները՝ ուղղված Acer ընկերության հիմնադիր Սթեն Շիին եւ WITSA նախագահ Իվոն Չուին:
Հիշեցնենք, որ ՏՏ համաշխարհային համաժողովը կկայանա հոկտեմբերի 6-9-ը Երեւանում: Դրան հրավիրված են մասնակցելու հանրային եւ մասնավոր ոլորտի ավելի քան 2000 գործիչներ՝ շուրջ 60 երկրից:

Chairman of World Congress on Information Technology (WITSA) Yvonne Chiu announced that WCIT 2019 to be held in October (Armenia) is of great interest and all the prerequisites for holding one of the most successful events are present.
Yvonne Chiu said this at the meeting with Armenia’s Deputy Prime Minister Tigran Avinyan in Yerevan.
Welcoming the guest, Tigran Avinyan noted that WCIT 2019 is one of the most important events of the year for Armenia and, therefore, it will be organized at a high level.
Yvonne Chiu said that she is impressed with the tech potential of Armenia and noted that the country can use it to become a regional tech hub.
At the meeting Tigran Avinyan handed over the invitation of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to 23rd World Congress on Information Technology, directed to Acer founder Stan Shih and WITSA Chairman Yvonne Chiu.
Let us remind that WCIT 2019 will be held on October 6-9, Yerevan. Over 2000 representatives of public and private sectors from around 60 countries have been invited to the congress.
The theme of the congress is “Fulfilling the Promise of the Digital Age - The Power of Decentralization”. The topics include artificial intelligence, cyber security, digital decentralization, national digital agendas, smart cities, etc.