11:03 | 29.03.19 | Նորություններ | 6261
Արհեստական բանականությունը հզորացնելու է մարդուն եւ օգնելու է, որ մարդը զբաղվի այն հիմնական գործունեությամբ, որի համար ստեղծված է, ասել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Այս մասին նա հայտարարել է այսօր՝ Երեւանում մեկնարկած «Էվոլյուցիա եւ արհեստական բանականություն» խորագրով միջազգային գիտաժողովի շրջանակում:
«Զարգացող տեխնոլոգիաներից չպետք է վախենալ: Դրանք ոչ թե սահմանափակելու են մարդուն եւ խլելու են աշխատանքը, այլ ընդհակառակը, նպաստելու են մարդու զարգացմանը: 50 տարի առաջ, երբ մարդիկ նոր էին ստեղծում համակարգիչը, վախենում էին, որ այն իրենց աշխատանքը կտանի, բայց եղավ հակառակը, եւ համակարգիչները հսկայական ինդուստրիա ստեղծեցին: Այսօր, երբ մեր երեխաներին հարցնում ենք, թե ինչ են ցանկանում դառնալ, մի մասն ասում է դիվանագետ, մյուսը մասը՝ ծրագրավորող: Եվ սա այն դեպքում, երբ սրանից 40 տարի առաջ մարդիկ վախենում էին համակարգիչներից»,- ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, որպեսզի կարողանանք հստակ պատկերացնել, թե ուր ենք գնում, պետք է հետեւենք, թե ուր է գնում աշխարհը եւ կառուցենք մեր ապագան այնպես, որ լինենք աշխարհի առաջատարների շարքում:
«Նմանատիպ կոնֆերանսները անհրաժեշտություն են մեր ապագան կառուցելու համար: Այս կոնֆերանսին ներկա են աշխարհի լավագույն գիտնականները, որոնք կարող են խոսել, թե ինչպիսին են տեսնում աշխարհը 50-100 տարի անց, եւ մաթեմատիկոսները, որոնք մշակում են այն տեխնոլոգիան, որը կգործարկվի 5-10 տարի հետո»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը հավելել է, որ Հայաստանում հսկայական պոտենցիալ է տեսնում, որը ճիշտ քայլերի պարագայում կարող է զարգանալ:
Հիշեցնենք, որ «Էվոլյուցիա եւ արհեստական բանականություն» խորագրով միջազգային գիտաժողովը կշարունակվի մինչեւ ապրիլի 3-ը: Դրա շրջանակում աշխարհի առաջատար գիտնականները եւ փորձագետները կքննարկեն էվոլյուցիայի՝ այդ թվում արհեստական բանականության զարգացման համաշխարհային միտումներն ու օրակարգը:
Միջազգային գիտաժողովի մասնակցության համար Հայաստան են ժամանել առաջատար փորձագետներ եւ գիտնականներ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Չինաստանից, Ճապոնիայից, Ֆրանսիայից, Իսպանիայից, Իտալիայից, Գերմանիայից, Շվեյցարիայից, Նիդերլանդներից, Հունգարիայից, Ռուսաստանից, Իրանից, Իսրայելից եւ Սինգապուրից:
Գիտաժողովն իրականացվում է Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի կողմից՝ ՀՀ Կառավարության, ԱՏՁՄ-ի եւ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի աջակցությամբ:

11:03 | 29.03.19 | News | 6028
Artificial intelligence will empower human beings and allow them to engage in the activities, for which they were created, Armenian President Armen Sarkissian said.
He made this statement within the frames of the international scientific conference on Evolving life: the Evolution with Trade-offs, Frustration in Selection and Growing Complexity /Artificial Intelligence, which kicked off today in Yerevan.
“We shouldn’t be afraid of technological development. It isn’t going to limit us and take away our jobs. On the contrary, the technologies will contribute to the development of humanity. When the first computers were being developed 50 years ago, people were afraid of losing their jobs, while computers created a significant industry instead. When we ask children today about their career preferences, the majority of them opt for diplomacy or programming. It seems normal today, but 40 years ago people were afraid of computers,” Armen Sarkissian emphasized.
According to him, we need to understand where the world is moving and build our future in a way that we appear among the world’s leaders.
“Similar conferences are necessary for us to build our future. The event is attended by world’s leading scientists, who can describe the way they imagine the world 50-100 years from now, as well as mathematicians, who develop technologies to be used in 5-10 years,” Armen Sarkissian noted.
The Armenian President added that Armenia has significant potential which can be developed if the rights steps are taken.
Let us remind that the conference will continue until April 3. Within the frames of the event, the world’s leading scientists and experts will discuss the evolution, including the global trends and agenda of the development of artificial intelligence.
The conference is implemented by A.I. Alikhanyan National Science Laboratory with the support of the Armenian government, UITE and Support to SME Development in Armenia project.