12:08 | 11.04.19 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 45739
Petto ստարտափը ստեղծել է սարք, որը թույլ է տալիս արհեստական բանականության միջոցով կապ ստեղծել մարդու եւ իր բույսի միջեւ՝ մոբայլ հավելվածի միջոցով հնարավոր դարձնելով միմյանց հաղորդագրություններ գրելը:
Ստարտափի հիմնադիրներն են Աշոտ Գասպարյանը, Մհեր Սարգսյանը, Տիգրան Հովսեփյանը, Սարգիս Անտոնյանը։
Itel.am-ի հետ զրույցում Աշոտ Գասպարյանը պատմել է, որ ստարտափի առանձնահատկությունը մարդկային հաղորդակցության ինտերֆեյսն է եւ արհեստական բանականության լուծման առկայությունը։
photo © Armenia Startup Academy
Ստարտափի թիրախում են 18-40 տարեկան մարդիկ:
Petto-ն պարունակում է սենսորներ, որոնք թույլ են տալիս իմանալ տարածքի ջերմաստիճանը, հողի խոնավությունը, արեւի ճառագայթների քանակը։ Սարքի մարտկոցն աշխատում է արեւային էներգիայով։
Աշոտ Գասպարյանի խոսքով, Armenia Startup Academy-ի աքսելերացիոն ծրագրին մասնակցությունը ստարտափին սովորեցրել է ճիշտ եւ թիրախային ներկայանալ սահմանափակ ժամանակում, նոր կապեր հաստատել, ինչպես նաեւ հայտնի ստարտափների հիմնադիրների հետ հետաքրքիր քննարկումներ ծավալել:
Առաջիկա մեկ տարում Petto-ն պլանավորում է ավարտել նախատիպային մոդելը, գտնել ֆինանսավորում եւ սկսել վաճառքները:

12:08 | 11.04.19 | Armenia Startup Academy | exclusive 45406
Petto startup team has built a device that uses artificial intelligence to create connection between the user and their plant through messages.
The founders of Petto are Ashot Gasparyan, Mher Sargsyan, Tigran Hovsepyan and Sargis Antonyan.
Ashot Gasparyan has told Itel.am that their product works on AI and has an interface designed for human communication.
The startup targets people aged 18-40.
Petto has sensors that monitor the temperature in the room, soil moisture, and sunlight. Petto battery is charged by solar power.
According to Ashot Gasparyan, at Armenia Startup Academy accelerator Petto team learned to present their product properly and target the right audience in a short period of time, establish new ties and participate in discussions with founders of famous startups.