14:14 | 30.05.19 | Նորություններ | 9762
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (ՁԻՀ) հատուկ հյուրի կարգավիճակով մայիսի 24-26-ին մասնակցել է Շանհայում կայացած «Փուցզյան» ինովացիոն համաժողովին:
Համաժողովի նպատակն էր ներկայացնել Չինաստանի տեխնոլոգիական եւ նորարարության ոլորտները, ինչպես նաեւ քննարկել համագործակցության եզրեր տարբեր երկրների հետ:
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը համաժողովում ներկայացրել է բիզնես զարգացման ղեկավար Ամալյա Եղոյանը: Վերջինս հանդես է եկել ելույթով, որտեղ ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական, կրթական եւ ինժեներական ոլորտների ներուժը եւ զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաեւ Ինժեներական քաղաքի ընձեռած հնարավորությունները:
Շանհայում Ամալյա Եղոյանը հանդիպել է Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի ղեկավար Հու Չժիցյանի հետ: Հանդիպման արդյունքում որոշում է կայացվել համատեղ ուժերով փորձել հայաստանյան բուհերից մեկում ստեղծել հայ-չինական ինժեներական լաբորատորիա, ինչպես նաեւ զարկ տալ համատեղ կրթական նախաձեռնություններին:
«Այսօր Չինաստանը դասվում է աշխարհի ամենանորարար երկրների շարքում: Ֆորումին մասնակցությունը շատ կարեւոր էր բացահայտելու այն հնարավորությունները եւ ծրագրերը, որոնք այսօր առաջարկում է այդ երկիրը: Կարեւորում եմ հատկապես չինական կողմի պատրաստակամությունը՝ համագործակցել աշխարհի տարբեր երկրների եւ հատկապես Հայաստանի հետ: Այսօր նման համագործակցություն սկսելու լավագույն ժամանակն է, հաշվի առնելով այն, որ օրեր առաջ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ու Չինաստանի միջեւ վիզային ռեժիմը կվերացվի»,- նշել է Ամալյա Եղոյանը:
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը չինական կողմին հրավիրել է մասնակցել հունիսի 24-28-ին Երեւանում եւ Վանաձորում անցկացվելիք «Հայաստան - Ինժեներական շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքին:

14:14 | 30.05.19 | News | 9785
Enterprise Incubator Foundation (EIF) participated as a special guest in Pujiang Innovation Forum, held in Shanghai from May 24 to 26.
The aim of the forum was to represent the technological and innovation sectors of China and discuss possible collaboration with different countries.
Enterprise Incubator Foundation (EIF) was represented by Business Development Manager of EIF Amalya Yeghoyan. The latter delivered a speech where she represented the technological, educational and engineering potential of Armenia and development prospects, as well as the opportunities provided by Engineering City.
Amalya Yeghoyan also met with President of Chinese Academy of Science and Technology for Development Hu Zhijian. During the meeting, it was decided to consolidate joint efforts in order to create an Armenian-Chinese engineering lab inside one of the Armenian universities, as well as start joint educational initiatives.
“Today China is considered one of the most innovative countries in the world. The participation in the forum was very important to discover the opportunities and programs that are offered by China today. I attach great importance to the Chinese side’s readiness to cooperate with different countries and especially Armenia. Today is the best time for that cooperation, considering the fact that just a few days ago the mutual removal of visa requirement for Armenian and Chinese citizens was announced,” said Amalya Yeghoyan.
In addition, Enterprise Incubator Foundation (EIF) invited the Chinese side to participate in a series of events featured under the title “Armenia Engineering Week”, which is to be held in Yerevan and Vanadzor on 24-28 June, 2019.