13:19 | 14.06.19 | Նորություններ | 11209
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) Հայաստանում էկոգյուղերի ցանցի զարգացման ծրագրի շրջանակում, հերթական խնդիրն են լուծել:
Վայոց Ձորի Զառիթափ համայնքի նույնանուն գյուղն ապահովվել է արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգով։ Ծրագիրն իրականացվել է երկու փուլով:
2017թ. կողմերի գործակցությամբ՝ տեղակայվել է 41 LED լուսարձակով արտաքին լուսավորության համակարգ: Դրա արդյունքում, լուսավորվել է 1500 մետր երկարությամբ տարածք: Ծրագրի երկրորդ փուլով եւս 42 LED լուսարձակ է տեղադրվել՝ կրկնապատկելով լուսավորված տարածքը: Ընդհանուր առմամբ, երկամյա ծրագրերի արդյունքում, լուսավորվել է Զառիթափ գյուղի փողոցների զգալի մասը՝ շուրջ 3000 մետր երկարությամբ տարածք: Տեղակայվել է լուսադիոդային 83 լուսարձակ:
Էներգախնայող համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Զառիթափ համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանը եւ համայնքի բնակիչներ:
«Միշտ կարեւոր ենք համարել այն ծրագրերը, որոնց հիմքում երկարաժամկետ արդյունավետությունն է: Հատկապես սահմանամերձ գյուղերում կա դրա անհրաժեշտությունը: Թվում է, թե սրանով լուծվել է ուղղակի արտաքին լուսավորության խնդիր, սակայն օգուտներն ավելին են ու իրենց զգացնել են տալու թե՛ այժմ, թե՛ տարիներ անց: Սա համայնքի համեստ բյուջեն առավել արդյունավետորեն կառավարելու հնարավորություն է. էներգախնայող համակարգի գործարկումից տնտեսված միջոցները կարող են կարեւոր այլ նպատակի ծառայել: Դե իսկ բնապահպանական օգուտների, համայնքային կյանքի աշխուժացման եւ մեր հայրենակիցներին հոգեբանորեն աջակցելու մասին բազմիցս ենք խոսել: Ուրախ եմ լուսավորված հերթական բնակավայրի հաջողության համար», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

13:19 | 14.06.19 | Новости | 11130
ВиваСелл-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) в рамках программы по развитию экосел в Армении решили очередную задачу.
Село Заритап Вайоцдзорской области обеспечено энергосберегающей системой внешнего освещения. Программа была осуществлена в два этапа.
В 2017г. при поддержке сторон был установлен 41 LED фонарь. В результате была освещена территория длиною в 1500 метров. На втором этапе программы было установлено еще 42 фонаря. В целом в результате двухлетних программ освещена существенная часть улиц села Заритап – около 3000 метров территории. Установлено 83 светодиодных фонаря.
В запуске энергосберегающей системы освещения участвовали гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, учредитель Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян, руководитель общины Заритап Симон Бабаян и местные жители.
«Мы всегда придавали важность тем программам, в основе которых лежит долгосрочная эффективность. В частности, необходимость в этом ощущается в приграничных селах. Кажется, что таким образом решена только проблема внешнего освещения, однако пользы от этой программы больше, и она даст о себе знать как сейчас, так и годы спустя. Это возможность наиболее эффективно управлять скромным бюджетом общины: средства, сэкономленные после запуска системы, могут послужить другим целям. Ну, а об экологических преимуществах, активации общинной жизни и о психологической поддержке мы говорили много раз. Рад за успех очередного освещенного населенного пункта», - отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.