17:04 | 02.07.19 | Նորություններ | 9764
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը երկրորդ անգամ է իրականացնում «Կարիերայի կողմնորոշման ծրագիր» աշխատակիցների երեխաների համար՝ հաշվի առնելով փորձնական նախագծի վերաբերյալ ստացված դրական արձագանքները:
«Կարիերայի կողմնորոշման ծրագիրը» նախատեսված է ընկերության աշխատակիցների՝ 14-ից 17 տարեկան երեխաների համար: Այն նպատակ ունի օգնել նրանց մասնագիտության ընտրության հարցում եւ ծանոթացնել ծնողի աշխատավայրի հետ:
Ծրագրի մասնակիցներն ամառային արձակուրդների ընթացքում հնարավորություն կունենան իրենց ունակությունների սահմաններում ներգրավվելու իրենց նախընտրած վարչության ու բաժնի աշխատանքներում եւ անմիջականորեն դիտարկելու դրանց ընթացքը: Արդյունքում երեխաները կկարողանան որոշակի պատկերացում ձեւավորել հեռահաղորդակցության օպերատորի գործունեության տարբեր ուղղությունների վերաբերյալ: Ծրագրի շրջանակում երեխաների համար կազմակերպվեն ուսուցողական եւ ժամանցային հետաքրքիր միջոցառումներ:
Մասնագիտական կողմնորոշում ձեւավորելու կարեւոր գործում երեխաներին կուղղորդեն ընկերության կողմից նշանակված առանձին աշխատակիցներ: Ծրագրի ընթացքում երեխաները կտեսնեն, թե ինչպիսի՞ն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի առօրյան, ինչպե՞ս են ընթանում աշխատանքները, ի՞նչ են իրենից ներկայացնում համագործակցությունն ու թիմային աշխատանքը, ինչպե՞ս են կայացվում աշխատանքային որոշումները, ինչպե՞ս է բաշխվում աշխատանքը, եւ այլն:
«Աշխատակիցների երեխաների համար նախատեսված՝ կարիերայի կողմնորոշման ծրագիրը մի քանի բաղադրիչ ունի: Առաջին՝ ընկերությունն ընդառաջել է իր աշխատակիցների նախաձեռնությանը՝ օգնել, որպեսզի երեխաների ամառային արձակուրդներն ավելի հետաքրքիր ու բովանդակալից լինեն: Երկրորդ՝ դաստիարակչական շատ կարեւոր սկզբունք է գործի դրվում. երեխան տեսնում է իր ծնողի կողմից արժեքի ստեղծման ընթացքը, գնահատում է նրա եռանդն ու մասնագիտական որակները: Սա չափազանց կարեւոր է ծնողի հանդեպ հարգանքի ձեւավորման առումով:
Բացի այդ՝ երեխան իր ծնողին եւ նրա գործընկերներին օգնելով՝ նույնպես տոգորվում է թիմային ոգով, դառնում է աշխատանքային կոլեկտիվի մաս: Ու ամենակարեւորը՝ երեխան հնարավորություն է ստանում տեսնելու, թե որքա՛ն շատ են մասնագիտացման ուղղությունները եւ կողմնորոշվել: Իհարկե՝ մենք հեռու ենք այն մտքից, որ երեխաներն անհրաժեշտաբար պետք է ընտրեն իրենց ծնողների մասնագիտությունը, բայցեւայնպես՝ մենք նրանց ընձեռում ենք ծանոթանալու հնարավորություն»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից իրականացվում են կարիերայի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր՝ ուսանողների համար, ինչպես նաեւ կազմակերպվում են բաց դռների օրեր՝ դպրոցականների ու երիտասարդական տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար:

17:04 | 02.07.19 | News | 9734
VivaCell-MTS is happy to announce the second Career Shadowing program, initiated after the positive feedbacks received on pilot project.
The Career Shadowing is intended for the children of the Company’s employees aged 14 to 17. It aims at helping them choose their future profession and get to know their parents’ workplace.
The participants of the program will have an opportunity to get involved in the work of a department of their choice and to observe daily operations of the Company from within in the course of their summer holidays. It is expected that children will shape certain understanding of the different aspects of telecommunications. The program will provide a pass time, which will both fun and interesting. There will be educational and entertaining events organized for children.
Each participant will be mentored by a designated employee to be able to make a more educated choice of future profession. During the program, children will see what the day at VivaCell-MTS looks like, how the work goes, what the cooperation and teamwork are, how the work decisions are made, how the work is distributed, and so on.
“Career orientation program for children of our staff has several components. First, the company welcomes the initiative of employees, to help children spend their summer holidays more meaningfully. Second, it has an important educational underpinning: children see the process of creating a value by their own parents, appreciate their enthusiasm and professional qualifications. This is very important in terms of shaping respect for parents. Moreover, through helping parents and their colleagues children feel the team spirit, and become a part of the team. And most importantly, children get a chance to see how many specializations there are and may choose their future professions more knowledgably. Of course, we are far from the idea that children should choose their parents’ professional paths, but we give them the opportunity to get acquainted with it,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
VivaCell-MTS carries out a number of career development programs for students, as well as open doors for schoolchildren and representatives of different youth organizations.