15:39 | 02.08.19 | Նորություններ | 16338
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ջանքերով, լուսավորվել է Տավուշի մարզի Բարեկամավան գյուղը:
«Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում Բարեկամավանում ստեղծվել է արտաքին լուսավորության էներգախնայող և ամբողջությամբ նոր ենթակառուցվածք:
Տեղակայվել է շուրջ 44 LED լուսարձակ: Լուսավորվել է մոտ 1650 մ երկարությամբ տարածություն՝ գյուղի գրեթե բոլոր հիմնական փողոցները: Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է բյուջետային համեստ միջոցներ ունեցող գյուղերի համար: Այսպիսի համակարգի շահագործումը զգալի կրճատում է էներգիայի ծախսը՝ թեթևացնելով գյուղի ֆինանսական բեռը:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC հիմնադրամի գլխավոր ճարտարագետ, ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը, Բարեկամավանի վարչական ղեկավար Ջոնիկ Միքայելյանը և համայնքի բնակիչները:
«Ամեն անգամ, երբ մեզ հաջողվում է որևէ սահմանապահ գյուղի ինչ-որ հարցում օգտակար լինել, ուզում եմ հավատալ, որ մարդիկ չեն կոտրվի, իրենց ավելի ամուր կզգան ու կշարունակեն ապրել տեղում: Լուսավորված փողոցը տեխնիկական խնդրի լուծում չէ: Այն ավելին է, քան կարելի է մտածել: Այս ծրագիրը լուծում է մի քանի խնդիր. ամենակարևորը՝ անվտանգության, ապա՝ սոցիալական, բնապահպանական, հոգեբանական… Պակաս կարևոր չէ նաև մայրաքաղաքի զարգացման տեմպերը գոնե մասամբ այս գյուղերում ապահովելը: Իրականում դա բավական բարդ է, բայց՝ անհրաժեշտ: Տարիների մեր նպատակը հենց դա է»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն այլ լամպերի՝ LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:

15:39 | 02.08.19 | Новости | 16041
Благодаря усилиям ВиваСелл-МТС и Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей  (FPWC) освещено село Барекамаван Тавушской области.
В рамках программы «Альтернативная энергия» в Барекамаване создана эноргосберегающая система внешнего освещения с совершенно новой инфраструктурой.
В селе установлено около 44 LED фонарей. Освещена территория длиною около 1650 м, практически все основные улицы села.
В церемонии запуска системы участвовали гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, главный инженер FPWC, координатор программы Мартин Маралчян, глава общины Ноемберян Карен Абазян, староста села Барекамаван Джоник Микаелян и жители общины.
«Каждый раз, когда нам удается быть в чем-то полезными в приграничных селах, мне хочется верить, что живущие здесь люди не сломаются, будут чувствовать себя более стойкими и продолжат жить на своей земле. Освещенная улица – не просто техническое решение. Это больше, чем можно подумать. Это программа решает несколько задач: самое главное –проблему безопасности, затем социальную, экологическую и психологическую задачи…Не менее важно также хотя бы частично обеспечить эти села темпами развития столицы. На самом деле, это достаточно сложно, но необходимо. Уже долгие годы это является нашей целью»,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.