12:52 | 30.08.19 | Նորություններ | 13023
Creative Armenia-ն ներկայացրել է «Ֆիլմի պաստառ» դիզայնի մարտահրավերի հաղթողին եւ եզրափակիչ 10 մասնակիցներին։
2.000 ԱՄՆ դոլարի մրցանակը շնորհվում է Անահիտ Պետրոսյանին Creative Armenia մտացածին ֆիլմի իր պաստառի համար։
Եզրափակիչ տասնյակում են Անաստասիա Կարապետյանը, Արտուշ Կոշտոյանը, Հռիփսիմե Մինասյանը, Թենի Խաչատուրովը, Մարիա Գեւորգյանը, Նատալի Մկրտումյանը, Նվարդ Ասատրյանը, Սիլվա Հարությունյանը եւ Սիրանուշ Մկրտչյանը։
«Ֆիլմի պաստառ» դիզայնի մարտահրավերը Creative Armenia-ի եւ Ucom-ի արդեն երկրորդ գործակցությունն է: Հաջորդ մարտահրավերի մեկնարկը կհայտարարվի շուտով։
«Ucom-ը խրախուսում է ստեղծարար եւ նորարարական ոգին։ Հայաստանին իսկապես ավելի շատ ստեղծարար մարդիկ են անհրաժեշտ, այլ ոչ պարզապես սպառողներ, նախաձեռնող եւ իրականացնող մարդիկ են անհրաժեշտ, այլ ոչ ժամանցն ապրելակերպ համարող հասարակություն: Ես ուրախ եմ, որ նոր սերունդն արդարացնում է հույսերը»,- ասել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

12:52 | 30.08.19 | News | 13009
Creative Armenia is delighted to present the 10 finalists and winner of its Movie Poster design challenge, hosted by Ucom.
The $2,000 prize has been awarded to Anahit Petrosyan, for her enchanting poster of an imaginary movie called Creative Armenia. The other finalists include: Anastasia Karapetyan, Artush Koshtoyan, Hripsime Minasyan, Thénie Khatchatourov, Maria Gevorgyan, Natalie Mkrtumian, Nvard Asatryan, Silva Harutyunyan, and Siranush Mkrtchyan.
“We were delighted and surprised by the inventive range of poster designs that were created for this challenge,” said Alec Mouhibian, VP of Creative Armenia. “They show that Creative Armenia contains multitudes.”
The Movie Poster design challenge is the second collaboration of Creative Armenia and Ucom, following the Art of Shadows photography challenge. The next creative challenge will be announced soon.
“Ucom encourages creativity and innovative spirit. Armenia truly needs more creators rather than mere consumers, more doers and makers rather than a leisure society,” said Hayk Yesayan, Co-Founder and Director General at Ucom. “I’m glad new generation justifies hopes.”
Creative Armenia, a global arts foundation for the Armenian people, pursues a mandate to discover, develop, and promote innovative talent.
Ucom, the fastest fixed and mobile services provider in Armenia and a member of Galaxy Group of Companies, along with the other members, implements social impact projects to support the creative culture in Armenia.