11:48 | 05.09.19 | Նորություններ | 9541
«Thales Group» ֆրանսիական ընկերության պատվիրակությունը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով ժամանել է Հայաստան:
Պատվիրակության կազմում են ընկերության ռազմավարության եւ համագործակցության հարցերով փոխնախագահ Ֆիլիպ Վալերին, վաճառքի եւ մարկետինգի հարցերով փոխնախագահ Ժերոմ Սիոնը, բիզնեսի զարգացման հարցերով տնօրեն Ալեքսանդր Գոդլեւսկին եւ փոխնախագահ, տարածաշրջանային տնօրեն Պոլ Ռեմին:
Ֆրանսիական եւ եվրոպական տեխնոլոգիական առաջատար այս ընկերության հետ համագործակցության հիմքերը դրվել էին դեռ 2018թ. սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակում հանդիպումներ էր ունեցել «Thales Group» -ի ղեկավարության հետ, իսկ 2018թ. նոյեմբերին այցելել էր ընկերության թվային արտադրամաս ու ծանոթացել գործունեությանը եւ ընթացիկ ծրագրերին, քննարկել հայաստանյան ընկերությունների հետ հնարավոր համագործակցության ուղղություններին վերաբերող հարցեր։
Արմեն Սարգսյանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում ընկերության բարձրաստիճան պատվիրակությունն այս տարվա հունիսին Դիլիջանում մասնակցեց «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին:
2019թ. հունիսին Արմեն Սարգսյանը Լը Բուրժեում անցկացվող Փարիզի միջազգային ավիացիոն ցուցահանդեսի շրջանակում այցելել էր «Thales Group»-ի տաղավար եւ հանդիպել ընկերության նախագահ Պատրիս Քեյնի հետ: Հենց այստեղ էլ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել «Thales Group»-ի ներկայացուցիչների այցը Հայաստան կազմակերպելու, ինչպես նաեւ փոխգործակցության կոնկրետ ուղղությունների վերաբերյալ արդեն իսկ պատրաստված համապատասխան փաստաթուղթն ուսումնասիրելու նպատակով աշխատանքային խմբեր ստեղծելու վերաբերյալ: Մասնավորապես հեռանկարային են համարվում արհեստական բանականության, թվային տվյալների կառավարման եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հայաստան այցի շրջանակում «Thales Group»-ի պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի, կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ, կայցելի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններ, մասնավորապես՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերություն, BetConstruct ընկերություն, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, կհանդիպի հայկական ստարտափների ներկայացուցիչների հետ, կուսումնասիրի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայաստանյան փորձն ու արձանագրած հաջողությունները:
«Thales Group» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում աշխարհի տարբեր երկրներում եւ զբաղվում էլեկտրական համակարգերի նախագծմամբ ու կառուցմամբ, ծառայություններ ապահովում ավիացիոն-տիեզերական, պաշտպանական, տրանսպորտային եւ անվտանգության շուկաներում:

11:48 | 05.09.19 | News | 9563
A delegation of French technological leader Thales Group has arrived to Armenia at the invitation of President Armen Sarkissian.
In the framework of the visit the Vice President of Thales for Strategy and Partnerships Philippe Valery, Vice President for Solution Sales and Marketing Jerome Sion, International Business Development Manager Alexander Godlewski, and Vice President, Regional Director Paul Remi have arrived to Armenia.
The base of cooperation with this French and European technological leader was formed back in September 2018 when President Sarkissian in the framework of his visit to France held meetings with the leadership of the Thales Group. In November of the same year he visited the digital production unit of the company and familiarized with the activities and ongoing programs, discussed opportunities of cooperation with Armenian companies. As a result of the agreements reached by the President, last June the representatives of the Thales participated at the Armenian Summit of Minds in Dilijan.
In June 2019 President Sarkissian visited the pavilion of the Thales Group at the Air show in Bourget and met with the President of the company Patrice Caine. The agreement was reached to organize a visit of the company representatives to Armenia and create working groups to examine the already existing document on cooperation in concrete areas. Cooperation in the area of artificial intelligence, management of digital data and implementation of joint programs in a number of other areas were viewed as especially promising.
In the framework of their visit to Armenia, the representatives of the Thales Group will hold meetings with the Minister of High technology industry Hakop Arshakian, Minister of Science, Education, Culture, and Sports Arayik Harutyunian, visit leading technological companies, particularly Synopsis Armenia, TUMO creative technological center, meet with representatives of Armenian startup companies, examine Armenia’s experience in the area of high technologies and their accomplishments.
The Thales Group is working in different countries of the world on design and construction of electrical systems, provides services in the aviation, space defense areas, as well as on the transportation and security markets.