10:39 | 19.09.19 | Հարցազրույցներ | exclusive 63450
2016 թվականի սեպտեմբերին Ռուսաստանում գործարկվեց «Яндекс.Лицей»-ը՝ դպրոցականների համար նախատեսված ծրագրավորման անվճար երկամյա դասընթացներով։ Արդեն հոկտեմբերին փորձնական տարբերակով կազմվեց ծրագրի հայերեն մեկամյա տարբերակը՝ «Յանդեքսի» ծրագրավորման դպրոցը։ 2017-ի հունվարին դպրոցն իր աշխատանքը սկսեց Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում, իսկ նույն տարվա հոկտեմբերին՝ Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում։ Հայաստանը դարձավ նախագծի առաջին արտասահմանյան երկիրը՝ Yandex.Taxi-ի աջակցությամբ։
Դասավանդվող ծրագրավորման լեզուն «Python»-ն է։ Ծրագրի նպատակն է դպրոցականներին այնպիսի «գործիք» տրամադրելը, որի օգնությամբ հետագայում նրանք կարող են մշակել սեփական ծրագրերը։
Մենք զրուցել ենք «Яндекс.Лицей»-ի եւ Հայաստանում «Յանդեքս» ծրագրավորման դպրոցի տնօրեն Մարինա Սուսլովայի հետ։
- Հայաստանում «Յանդեքս» ծրագրավորման դպրոց բացելու գաղափարն ինչպե՞ս առաջացավ։
-«Յանդեքսը» շատ վաղուց զբաղվում է կրթական ծրագրերով, եւ 2016-ին մենք որոշեցինք որակյալ եւ լավ ծրագիր ստեղծել այն դպրոցականների համար, որոնք ցանկանում են ծրագրավորող դառնալ։ «Яндекс.Лицей» նախագիծը Ռուսաստանում մեկնարկեց 2016-ի սեպտեմբերին։ Նույն տարվա հոկտեմբերին Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարությանն առաջարկեցինք նմանատիպ նախագիծ։
2017-ին մեր դպրոցները բացեցինք Գյումրիի եւ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոններում։ Դրանք հրաշալի, ժամանակակից հարթակներ են, որտեղ միաժամանակ սովորում են ուսանողներն ու դպրոցականները, աշխատում ամենատարբեր IT ստարտափերը։ Այդ վայրերը կատարյալ են ծրագրավորման դպրոցի համար, որովհետեւ դպրոցականները շփվում են կենտրոնի «բնակիչների» հետ, իսկ ստարտափերն էլ իրենց հերթին հեռանկարային շրջանավարտներին կարող են հրավիրել փորձաշրջանի կամ աշխատանքի։
-Իսկ ինչու՞ ընտրեցիք հենց Հայաստանը։
- Ճշգրիտ գիտությունների ոլորտում Հայաստանը միշտ էլ աչքի է ընկել իր տաղանդներով։ Հավանաբար, գիտեք, որ «Յանդեքս»-ը թե՛ ղեկավար կազմում, թե՛ ծրագրերի մշակման բաժնում բազմաթիվ աշխատակիցներ ունի, որոնք ծագումով Հայաստանից են։ Այդ առիթով Yandex.Taxi-ում սիրում են կատակել, թե ընկերության պաշտոնական լեզուն հայերենն է։
Դպրոցների բացման գործում մեծ դեր է խաղացել կրթության եւ գիտության նախարարության խորհուրդը. նա մեզ առաջարկեց որպես գործընկեր ընտրել Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը՝ Երեւանի, Վանաձորի եւ Գյումրիի իր առաջադեմ կենտրոններով։
-Իսկ ինչպե՞ս եք ընտրում աշակերտներին եւ ուսուցիչներին։
- Նախագիծը ստեղծելիս, մենք նախ եւ առաջ մտածում էինք ոչ թե մայրաքաղաքի, այլ մարզաբնակ երեխաների մասին, քանի որ նրանց համար ավելի դժվար է ծրագրավորման որակյալ գիտելիքներ ձեռք բերելը։
Մեզ համար սկզբունքային էր երեխաներին հավասար հնարավորություններ տալը։ Օրինակ, Վանաձորում սովորում են դպրոցականներ, որոնք ոչ միայն հենց այդ քաղաքից են, այլեւ հարակից գյուղերից։ Սա հաշվի առնելով, կենտրոնը դասացուցակն այնպես է կազմել, որպեսզի բոլորը հասցնեն տեղ հասնել ճիշտ ժամանակին։
Մեկ այլ կարեւոր հանգամանք՝ մենք փնտրում ենք երեխաների, որոնց համար ծրագրավորողի մասնագիտությունը երազանք է։ Նրանք պետք է ցանկանան սովորել եւ մոտիվացված լինեն։ Հենց այդ պատճառով էլ, մեր դպրոցներ ընդունվելու համար պետք է շատ լուրջ ընտրական փուլով անցնեն։
Հայաստանում մեր դասընթացները տեւում են ուսումնական մեկ տարի, ընդունում ենք 9, 10 եւ 11-րդ դասարանների աշակերտներին։
Պատմեմ, թե ինչպես է կատարվում ընտրությունը։ Սկզբում երեխաները թեստ են հանձնում, որը թույլ է տալիս գնահատել մաթեմատիկայի գիտելիքների աստիճանն ու տրամաբանական մտածողության ունակությունները։
Այս փուլը հաջողությամբ հաղթահարելու դեպքում, դպրոցականին հարցազրույցի ենք հրավիրում, որպեսզի գնահատենք նրա մոտիվացիան եւ մտադրությունների լրջությունը։
Պետք է նշեմ, որ դասընթացները բավականին բարդ են, եւ մեր ուսանողներին կարող են նախանձել բազմաթիվ բուհերի ուսանողներ։
Դասընթացները վարում են տեղացի դասախոսները, որոնք շատ ավելի լուրջ ընտրություն են անցնում, քան դպրոցականները։ Հետագայում
Նրանք «Յանդեքս»-ի կողմից շարունակ մեթոդական օժանդակություն են ստանում։ Ամբողջ ուսումնական տարվա ընթացքում մեր դասախոսները մասնագիտական որակավորման բարձրացման դասընթացներ են անցնում, թեստեր են հանձնում, ստուգողականներ գրում։ Այս ամենը թույլ է տալիս կրթության բարձր որակի նշաձող սահմանել։
Մեզ համար կարեւոր է, որպեսզի դասախոսը ոչ միայն կարողանա ծրագրավորել շատ բարձր մակարդակով, այլեւ իսկական դասախոս լինի, որը աշակերտների հետ աշխատելու տաղանդ ունենա։
-Ի՞նչ են անում աշակերտները դպրոցն ավարտելուց հետո։
- Մի մոռացեք, որ երեխաների մեծ մասը, ավարտելով «Յանդեքսի ծրագրավորման դպրոց»-ը, շարունակում է սովորել միջնակարգ դպրոցում։ Բայց այն փաստը, որ Գյումրիում ու Վանաձորում մենք աշխատում ենք տեխնոլոգիական կենտրոններում, մեր շրջանավարտներին լավ հնարավորություններ է տալիս հետագա զարգացման համար։ Ընկերությունները նկատում են տաղանդավոր երեխաներին, առաջարկում են փորձաշրջաններ, իսկ հետագայում նաեւ՝ աշխատանք։
Հաջողված օրինակներ ունենք։ Վանաձորից մեր շրջանավարտ Վահե Ասլոյանը սեփական խաղն էր ստեղծել, ներկայացրել էր այն տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին, նրան նկատել էին, եւ հիմա նա աշխատում է խաղեր ստեղծող մի ընկերության հետ։
Գյումրիի շրջանավարտները մասնակցել են եզակի ու ներառական «Արեգակ» փուռ-սրճարանի ստեղծմանը։ Մեր աշակերտ Ռուբեն Սարգսյանը արժանացել է Հայաստանի վարչապետի մրցանակին։
Նման օրինակները շատ են։ Մենք շատ շնորհակալ ենք մեր գործընկեր Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամին, Գյումրիի ու Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոններին, որոնց շնորհիվ այս նախագիծն իրականություն դարձավ։
- Հայաստանում «Յանդեքսի ծրագրավորման դպրոցներ»-ում արդեն քանի՞ աշակերտ է սովորել։
- Շրջանավարտների երկուական սերունդ Վանաձորում ենք ունեցել, երկուական էլ Գյումրիում, ընդհանուր՝ 113 աշակերտ։ Ոչ մեծ քաղաքներում իրականացվող նման ծրագրի համար սա շատ բարձր ցուցանիշ է։
-Նախատեսո՞ւմ եք ընդլայնել դպրոցների աշխարհագրությունը Հայաստանում։
-Մեր նախագիծը պրոդուկտ է երկրի կրթական համակարգի համար։ Եթե մեզ այս կամ այն շրջանից դիմում են, եւ մենք տեսնում ենք, որ իսկապես այդ տարածքում դպրոցի գործունեության անհրաժեշտություն կա, մենք հաճույքով սկսում ենք քննարկել։ Այստեղ կարեւոր է երկկողմանի հետաքրքրությունը։ Օրինակ, հիմա բանակցություններ ենք վարում Երեւանում նախագիծը զարգացնելու շուրջ։
Մեզ համար սկզբունքային է, որպեսզի այս դասընթացներն անվճար լինեն երեխաների համար։ Ծրագրի մշակման, ուսուցիչների մասնագիտական կարողությունների բարելավման, ընտրության եւ վերապատրաստման ծախսերը ֆինանսավորում է Yandex.Taxi-ն։ Իսկ մեր տարածաշրջանային գործընկերները հոգում են սարքավորումների ու տարածքի ծախսերը։
Մենք հավատում ենք, որ մասնագիտության ձեռք բերումն ու առաջին քայլերն այդ ուղղությամբ չպետք է պայմանավորված լինեն երեխայի ծնողների ֆինասական վիճակով։

10:39 | 19.09.19 | Интервью | exclusive 63566
В сентябре 2016 года в России открылся Яндекс.Лицей – бесплатные двухгодичные курсы программирования для школьников. А уже в октябре в качестве эксперимента был составлен аналогичный годовой курс на армянском языке – Школа программирования Яндекса. В Технологическом центре Ванадзора Школа начала работу в январе 2017 года, а в октябре того же года заработала в Гюмрийском технологическом центре. Армения стала первой зарубежной страной для проекта – здесь его поддерживает сервис Yandex.Taxi.
На занятиях обучают программированию на языке Python. Цель программы – дать школьникам «инструмент», с помощью которого они смогут в дальнейшем разрабатывать собственные проекты.
Мы беседуем с руководителем Яндекс.Лицея и Школы программирования Яндекса в Армении Мариной Сусловой.
- Как возникла идея создания Школы программирования Яндекса в Армении?
- Яндекс очень давно занимается образовательными программами, и в 2016 году мы решили сделать хорошую и качественную программу для школьников, которые хотят стать программистами. Так появился проект «Яндекс.Лицей», стартовавший в России в сентябре 2016 года. А уже в октябре того же года мы предложили министерству образования Армении похожий проект.
В 2017 году мы открылись в Технологических центрах Ванадзора и Гюмри. Это прекрасные современные площадки, на которых одновременно обучаются и школьники, и студенты, и работают различные стартапы в области IT. Место идеально подходит для работы Школы программирования в Армении, поскольку школьники общаются с резидентами центра, а стартапы могут приглашать наиболее перспективных выпускников к себе на стажировку или работу.
- А почему вы выбрали именно Армению - что послужило основанием для вашего решения?
- Армения всегда славилась талантами в точных науках. Вы, наверное, знаете, что в Яндексе много сотрудников родом из Армении — и в разработке, и в руководстве, и в других департаментах. В Яндекс.Такси любят шутить, что официальный язык компании - армянский. И, конечно, большую роль сыграла рекомендация министерства образования Армении, которое предложило нам выбрать в качестве партнера Enterprise Incubator Foundation с его передовыми центрами в Ереване, Ванадзоре и Гюмри.
- А как вы отбираете учеников и преподавателей?
- Создавая проект, мы в первую очередь думали о ребятах не из столицы, а из регионов. Ведь им там сложнее получить качественные знания по программированию. Для нас это было принципиально: мы хотели дать равные возможности детям вне зависимости от их места проживания. Например, в Ванадзоре учатся школьники не только из самого города, но и из разных сел. Учитывая это, Ванадзорский центр составил расписание так, чтобы все успевали приезжать вовремя. Другой важный момент: мы ищем ребят, для которых профессия программиста – это мечта. Они должны очень хотеть учиться и быть мотивированными. Поэтому, чтобы поступить на наши курсы, нужно пройти серьезный отбор.
В Армении наши курсы длятся один учебный год, мы принимаем школьников из 9-х, 10-х и 11-х классов.
Расскажу, как устроен процесс отбора в Школы. Вначале ребята проходят тест, который позволяет выявить уровень знания математики и способности к логическому мышлению. В случае удачного тестирования мы обязательно проводим собеседование, чтобы оценить мотивацию и серьезность намерений школьника.
Должна отметить, что курсы достаточно сложные, и нашим выпускникам могут позавидовать студенты многих вузов.
Занятия ведут местные преподаватели, которые проходят еще более серьезный отбор, чем школьники, и в дальнейшем получают постоянное методическое сопровождение со стороны Яндекса. На протяжении всего учебного года наши педагоги и сами проходят курсы повышения квалификации, сдают тесты, пишут контрольные работы. Все это позволяет добиться высокого качества образования. При отборе нам важно, чтобы преподаватель не только сам умел программировать на очень хорошем уровне, но и был настоящим педагогом, обладающим даром работы с учениками, был для них наставником.
- Как обстоят дела с трудоустройством выпускников Школ?
- Не забывайте, что большинство ребят, закончив Школу программирования Яндекса, продолжают учиться в средней школе. Но благодаря тому, что в Гюмри и Ванадзоре мы работаем на базе технологических центров, у наших выпускников хорошие возможности для дальнейшего развития. Компании-резиденты центров замечают талантливых ребят, предлагают стажировку и затем работу.
И этому есть реальные примеры. В Ванадзоре выпускник Ваге Аслоян работал над собственной игрой, представил ее на технологической выставке, его заметили, и теперь он работает с компанией-разработчиком игр.
Выпускники в Гюмри приняли участие в разработке первой инклюзивной пекарни-кафе «Арега». Еще один ученик, Рубен Саргсян, удостоился награды премьер-министра Армении. И таких примеров много. Мы очень благодарны нашему партнеру Enterprise Incubator Foundation и его технологическим центрам в Ванадзоре и Гюмри, благодаря которым этот проект состоялся.
- Сколько человек уже прошло обучение в Школах Яндекса в Армении?
- У нас было по два выпуска в Ванадзоре и в Гюмри – всего 113 выпускников. Это высокие показатели для такой сложной программы и не очень больших городов.
- Планируете ли расширять географию проекта в Армении?
- Наш проект – это продукт для образовательной системы страны. Если к нам обращаются с предложением из того или иного региона, и мы видим, что потребность в Школе действительно есть, мы с удовольствием начнем обсуждение. Тут важна заинтересованность обеих сторон. Например, сейчас мы ведем переговоры о перспективах развития проекта в Ереване.
Для нас принципиально, чтобы обучение для школьников было бесплатным. Расходы по разработке программы и ее постоянное совершенствование, отбор и обучение лучших педагогов финансирует в Армении Yandex.Taxi. А наши региональные партнеры несут расходы по оборудованию и предоставлению помещения.
Все вместе мы верим, что возможность овладеть серьезной профессией, сделать первые шаги в этом направлении не должна зависеть от материального состояния родителей.