14:11 | 23.10.19 | Նորություններ | 10717
Հոկտեմբերի 22-ին «Ռոստելեկոմ» ընկերության կենտրոնական վաճառքի եւ սպասարկման սրահում տեղի է ունեցել ընկերության կողմից՝ սեպտեմբերին ընդառաջ հայտարարված ուսանողական մրցույթի հաղթողների մրցանակների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։
««Ռոստելեկոմ» կրթաթոշակ» էսսեների մրցույթի մեկնարկը տրվել էր օգոստոսի 26-ին՝ նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ, եւ շուրջ մեկ ամիս ուսանողները կրթության եւ նորագույն տեխնոլոգիաների մասին իրենց գաղափարներն էին արտահայտում «Ինչպե՞ս կկիրառեի նորագույն տեխնոլոգիաները կրթության մեջ» թեմայով էսսեներում։
«Անկախ մասնագիտությունից՝ յուրաքանչյուր ուսանող եւ աշակերտ այսօր կիրառում է տեխնոլոգիական նորույթները։ Մրցույթը նպատակ ուներ եւս մեկ անգամ հիշեցնելու՝ ինչ ներդրում կարող են իրենք ունենալ տեխնոլոգիաների հետագա զարգացման գործում. մեզ համար շատ կարեւոր էր վեր հանել բոլոր այն հնարավորություններն ու կիրառությունները, որ նրանք տեսնում են իրենց առօրյայում եւ կցանկանային օգտագործել։ Համոզված եմ՝ նրանցից շատերի գաղափարները հետագայում կիրառություն կգտնեն նոր ստարտափ ընկերություններում, որոնց հիմնադիրները, ինչու չէ, կլինեն հենց իրենք՝ ուսանողները»,- նշել է «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Ուսանողների ներկայացրած բոլոր աշխատանքները ուսումնասիրվել էին «Ռոստելեկոմ»-ի աշխատակիցներից կազմված հատուկ հանձնաժողովի կողմից։
Արդյունքում ընտրված 3 լավագույն աշխատանքները պարգեւատրվել են՝
1-ին տեղ՝ Լիլիթ Խաչիկյան (ԵՊՀ, Ինֆորմատիկա եւ կիրառական մաթեմատիկա, 1-ին կուրս)՝ 300 000 դրամ (10 ամիս՝ ամսական 30 000 դրամ կրթաթոշակ)
2-րդ տեղ՝ Լիլիթ Գալստյան (Սեւանի պետական բազմագործառութային քոլեջ, Հաշվողական տեխնիկայի եւ ավտոմատացված համակարգերի ծրագրային ապահովում, 2-րդ կուրս)՝ 200 000 դրամ (10 ամիս՝ ամսական 20 000 դրամ կրթաթոշակ)
3-րդ տեղ՝ Ալեքսանդր Թալալյան (ՀԱՊՀ ավագ դպրոց)՝ 100 000 դրամ (10 ամիս՝ ամսական 10 000 դրամ կրթաթոշակ)
Հաղթող մասնակիցների աշխատանքները տեղադրված են այստեղ:
Մրցույթի պարտադիր պայման էր, որպեսզի մասնակիցը կամ նրա ընտանիքի անդամներից որեւէ մեկը լինի «Ռոստելեկոմ»-ի բաժանորդ:

14:11 | 23.10.19 | Новости | 10740
22 октября в центральном салоне продаж и обслуживания «Ростелеком» состоялась церемония вручения призов конкурса, объявленного компанией накануне сентября.
Конкурс эссе «Стипендия «Ростелеком»» стартовал 26 августа, в преддверии нового учебного года. В течение месяца студенты выражали свои идеи о новейших технологиях и образовании в эссе на тему «Как бы я применил новейшие технологии в образовании».
«Независимо от профессии, каждый студент и школьник пользуется сегодня технологическими новинками. Конкурс преследовал цель еще раз напомнить о том, какой вклад они могут внести в деле дальнейшего развития технологий: для нас было очень важно выявить все те возможности и области применения, которые они видят в своей повседневной жизни и хотели бы применить. Уверен, идеи многих из них в дальнейшем найдут свое применение в новых стартап-компаниях, основателями которых, почему бы и нет, станут именно они, студенты»,- отметил гендиректор «Ростелеком» в Армении Айк Фарамазян.
Все работы студентов были рассмотрены специальной комиссией, в которую входили сотрудники «Ростелеком».
В результате 3 лучшие работы были награждены денежными призами:
1-е место: Лилит Хачикян (ЕГУ, Информатика и прикладная математика, 1-й курс) – 300 000 драмов (ежемесячная стипендия 30 000 драмом в течение 10 месяцев).
2-е место: Лилит Галстян (Севанский государственный многофункциональный колледж, 2-й курс) – 200 000 драмов (ежемесячная стипендия 20 000 драмов в течение 10 месяцев).
3-е место: Александр Талалян (старшая школа НПУА) – 100 000 драмов (10 000 драмов в течение 10 месяцев).
Работы победителей опубликованы здесь.
Обязательным условием конкурса было то, чтобы участник или один из членов его семьи был абонентом «Ростелеком».