15:43 | 11.11.19 | Նորություններ | 12180
Այսօր Խուլերի մշակույթի եւ սպորտի հանրապետական պալատում տեղի ունեցավ ռոբոտաշինության Robotex Armenia միջազգային մրցույթը, որին մասնացկում էր շուրջ 40 թիմ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Բոսնիա եւ Հերցեգովինայից, Վրաստանից եւ Եթովպիայից։
Հայաստանում մրցույթն առաջին անգամ է կայացել՝ «Խելացի քաղաք» խորագրի ներքո։ Միջոցառման նպատակը ռոբոտաշինության, ծրագրավորման եւ դիզայնի նկատմամբ հետաքրքրության խրախուսումն ու հանրահռչակումն է, ռոբոտաշինության ոլորտի եւ ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացումը:
«Ես այստեղ եմ՝ ներկայացնելու Եթովպիան։ Մեր թիմը տեխնիկական պատճառներով չի կարողացել ներկա գտնվել, սակայն իմ այստեղ լինելու նպատակը գործնական կապեր հաստատելն ու փորձի փոխանակումն է, քանի որ մոտ ապագայում մենք մեծ ցանկություն ունենք Եթովպիայում եւս կազմակերպել Robotex մրցույթն ու հրավիրել միջազգային թիմերի։ Միջոցառումը հետաքրքիր է ու գրավիչ, ուստի ուրախ եմ վերջինիս ներկա գտնվելու համար»,- նշել է «Finfinee Auroscope and Robotics International Institute»-ի գործադիր տնօրեն եւ հիմնադիր Էլիաս Յիրդոուն։
Ժյուրիի կազմում էին ոլորտի առաջատար մասնագետներ, որոնց շարքում են Արման Պողոսյանը (Instigate ընկերություն), Հրանտ Խաչատրյանը (Symotec ընկերություն), Արամ Կերյանը (Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարան), Հրաչյա Մակարյանը («Փուլ» ընկերություն), Պատվական Հախինյանը (Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն), Կառլ-Տանել Պաեսը (Robotex Armenia միջազգային միավորում) եւ Հայկ Զարգարյանը (Ucom)։
«Այսուհետ Հայաստանը հանդես կգա որպես ռոբոտաշինական մրցույթների կենտրոն եւ Robotex-ը Հայաստան հրավիրելով Միությունը կարեւոր քայլ է անում մեր երկիրն այդ ուղղությամբ ճանաչելի դարձնելու համար։ Հայաստանը ներկայացնող թիմերը գերազանցապես բաղկացած են «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաներից, ինչը խոսում է գործածվող տեխնոլոգիայի արդյունավետության մասին ու ոգեւորում է ոչ միայն մեզ, այլեւ մեր արտասահմանյան գործընկերներին»,- նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հուլիսին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) անդամակցել է Robotex միջազգային միավորմանը: Վերջինս կոնսոլիդացնում է շուրջ 50 երկիր, որոնք գործունեություն են ծավալում ռոբոտաշինության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Հունաստանը, Էստոնիան, Կոլումբիան եւ մի շարք այլ երկրներ։
Առաջին մրցանակին արժանացել է Գյումրու ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի Digital Cloud թիմը, երկրորդ մրցանակին՝ Ստեփանակերտի թիվ 7 դպրոցի «Ադանա» թիմը, երրորդ մրցանակին՝ Իջեւանի թիվ 5 դպրոցի «Հանճար» թիմը։
Մրցույթի գլխավոր հովանավոր Ucom ընկերությունը նորագույն սերնդի HTC Smartphone-ներ նվիրեց առաջին եւ երկրորդ տեղը գրաված թիմերի բոլոր անդամներին, անլար JBL ականջակալներ՝ երրորդ տեղը գրաված թիմի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաեւ Samsung եւ Huawei պլանշետներ հաղթած թիմերի խմբակավարներին։
«Ucom ընկերությունը տարիներ շարունակ հնարավորինս աջակցել է մարզերում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների բացմանը, հովանավորել ճարտարագիտական մտածելակերպը զարգացնող բազմաթիվ մրցույթներ, հետեւել երկրի ներսում երիտասարդ մասնագետների աճին, ուրախացել խելացի սերնդի յուրաքանչյուր հաղթանակով ու ձեռքբերումով, խրախուսել ապագա ինժեներներին ու հորդորել պատանիներին լինել ստեղծող, այլ ոչ սպառող։ Այսօրվա մրցույթը եւս մեկ հնարավորություն էր կիսվելու փորձով, ձեռք բերելու գիտելիքներ ու նոր հմտություններ»,- նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

15:43 | 11.11.19 | Новости | 12138
Сегодня в Республиканском доме культуры и спорта глухих состоялся международный конкурс роботостроительства Robotex Armenia, в котором приняли участие свыше 40 команд из разных стран, в том числе из Боснии и Герцеговины, Грузии и Эфиопии.
В Армении конкурс проводится впервые, причем под слоганом «Умный город». Целью мероприятия является стимуляция интереса и популяризация роботостроительства, программирования и дизайна, а также развитие робототехнического и инженерного мышления.
«Я здесь представляю Эфиопию. Наша команда не смогла присутствовать на конкурсе по техническим причинам, но целью моего присутствия является установление рабочих связей и обмен опытом, поскольку в ближайшем будущем мы хотим провести конкурс Robotex в Эфиопии и пригласить международные команды. Мероприятие очень интересно и завлекающе, поэтому я рад, что нахожусь здесь», - отметил исполнительный директор и основатель «Finfinee Auroscope and Robotics International Institute» Элиас Йирдоу.
В состав жюри входят ведущие эксперты области, среди них Арман Погосян (компания Instigate), Грант Хачатрян (компания Symotec), Арам Керян (Американский университет Армении), Грачья Макарян (компания «Пул»), Патвакан Ахинян (Ванадзорский технологический центр), Карл-Танел Паес (международное объединение Robotex Armenia) и Айк Заргарян (Ucom).
«Отныне Армения предстает в качестве центра конкурсов по роботостроительству и, пригласив Robotex в Армению, Союз делает важный шаг к тому, чтобы сделать нашу страну узнаваемой в этом отношении. Команды, представляющие Армению, в основном сформированы из учащихся инженерных лабораторий «Армат», что свидетельствует об эффективности используемых технологий и воодушевляет не только нас, но и наших зарубежных партнеров», - отметил исполнительный директор СКПТ Карен Варданян.
Напомним, что в июле 2019 года Союз компаний передовых технологий (СКПТ) стал членом Robotex International. Он объединяет около 50 стран, занимающихся развитием робототехники, в их числе США, Китай, Индия, Греция, Эстония, Колумбия и ряд других стран.
Первого места была удостоена команда Digital Cloud старшей школы при ГПУА г. Гюмри, второго места – команда «Адана» 7 школы Степанакерта, а третье место заняла команда «Гений» 5-ой школы г. Иджевана.
Генеральный спонсор конкурса компания Ucom предоставила новейшие смартфоны HTC всем членам команд, занявших первое и второе места, беспроводные наушники JBL – членам команды, занявшей третье место, а также планшеты Samsung и Huawei – руководителям команд победителей.
«На протяжении многих лет компания Ucom по возможности способствует открытию инженерных лабораторий «Армат» в регионах страны, спонсирует многочисленные конкурсы, нацеленные на развитие инженерного мышления, мы следим за ростом молодых специалистов в стране, радуемся каждой победе и каждому достижению умного поколения, поощряем будущих инженеров и хотим, чтобы молодежь была созидающей, а не потребляющей. Сегодняшний конкурс – это еще одна возможность поделиться опытом, приобрести новые знания и новые навыки», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.