18:33 | 20.11.19 | Նորություններ | 10973
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի 2019 թ.-ի դափնեկիրն է «Origami World» տեսություն հիմնադիր, «վիրտուալ իրականություն» հասկացության հեղինակ Կարնեգի Մելոն համալսարանի պրոֆեսոր Տակեո Կանադեն:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում այսօր կայացել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2019թ. դափնեկրի ներկայացման մամուլի ասուլիսը: Ասուլիսի բանախոսներն էին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար, մրցանակաբաշխության կոմիտեի նախագահ Հակոբ Արշակյանը, մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ մրցանակաբաշխության կոմիտեի աշխատանքները համակարգող Հովիկ Մուսայելյանը:
«Այս տարի լրանում է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակաբաշխության 10 տարին: Սա յուրօրինակ առաջնորդություն է այս ոլորտում՝ ունենալ ՀՀ պետական մրցանակ եւ դա հանձնել աշխարհում տեխնոլոգիական ոլորտի այնպիսի հսկաներին, ովքեր աշխարհն իրենց ստեղծագործությամբ փոխել են, ովքեր, կարելի է ասել, սկսել են զրոյից, ունեցել են միտք, դա զարգացրել եւ մարդկությանը հնարավորություն են տվել օգտվելու այն տեխնոլոգիաներից, որոնք մեր կյանքը էլ ավելի են հեշտացնում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակաբաշխությունը 10 տարեկան է եւ այս ամբողջ ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նախաձեռնության կողքին է եղել: Դժվար է գերագնահատել այն ազդեցությունը, որն այս մրցանակը թողել է Հայաստանում տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների զարգացման վրա: Այս ազդեցությունն արժեհամակարգի, մտածողության հարթության վրա է. մեր ՏՀՏ հանրությունն ու ուսանողները հյուրընկալում են բացառիկ անհատականությունների, կենդանի լեգենդների, ում ստեղծագործ միտքը հեղափոխական խթան է հաղորդել աշխարհի տեխնոլոգիական զարգացմանը՝ ՏՀՏ ոլորտը հասցնելով որակապես նոր մակարդակի:
Պետք է փաստել, որ այսօրվա աշխարհում քիչ են տեխնոլոգիական այնպիսի նվաճումները, որոնք իրապես նոր խոսք են եւ Հայաստան այցելած այս համաշխարհային հսկաները հենց այդ նորը ստեղծած մարդիկ են: Նրանց հետ հանդիպելով ու շփվելով՝ մեր երիտասարդները կենդանի օրինակով տեսնում են, թե ինչպես է պետք ձգտել ապրել. հավատալ սեփական ուժերին, աշխատել օր ու գիշեր, քայլել սեփական, այլ ոչ թե՝ ուրիշի տրորած արահետով, ու գրավել այնպիսի բարձունք, որտեղ ժամանակակիցներից որեւիցե մեկը դեռեւս ոտք չի դրել»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մրցանակը հիմնվել էր 2009թ-ին, եւ այս տարի 10-րդ մրցանակակրին ենք ունենալու Հայաստանում: Արդեն երկրորդ տարին է, որ մրցանակը տրվում է որպես ՀՀ պետական մրցանակ: ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրումների համար ՀՀ պետական մրցանակի 2019թ-ի դափնեկիրը դոկտոր Տակեո Կանադեն է, ով Կարնեգի Մելոն համալսարանի պրոֆեսոր է, «Origami World» տեսություն հիմնադիրը, ինչպես նաեւ «Վիրտուալ իրականություն» հասկացության ստեղծողն է: Կանադեին մրցանակի շնորհման նախաձեռնության հեղինակը Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպան Հրանտ Պողոսյանն է»,- ասել է Մրցանակաբաշխության կոմիտեի աշխատանքները համակարգող Հովիկ Մուսայելյանը:
ՀՀ պետական մրցանակը հիմնվել է 2009թ. հուլիսի 6-ին եւ յուրաքանչյուր տարի շնորհվում է համաշխարհային ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրումներ (տեխնոլոգիական, կրթական, ձեռնարկատիրական եւ ֆինանսական) կատարած հեղինակավոր անհատի, ում ավանդը ՏՏ ոլորտում բերել կամ բերում է հեղափոխական կամ համանման բնույթ ունեցող զարգացումների։ Այդ ներդրումները կարող են ունենալ տարբեր դրսեւորումներ։
Այս տարի տրվող մրցանակը թվով 10-րդն է։ Մրցանակը բաղկացած է Հայաստանը եւ բարձր տեխնոլոգիաները խորհրդանշող ոսկե մեդալից եւ հուշախորհրդանիշից:
Մրցանակաբաշխությունն իրականացվում է կազմակերպչական կոմիտեի, իսկ մրցանակակրի ընտրությունը` միջազգային հանձնաժողովի կողմից:
Նախորդ տարիների մրցանակակիրներն են՝ «Intel» կորպորացիայի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն Քրեյգ Բարրետը, «Apple Computer» կորպորացիայի համահիմնադիր Ստիվ Վոզնիակը, «Synaptics» ընկերության պատվավոր նախագահ, «Ֆեդերիկո եւ Էլվիա Ֆաջին» հիմնադրամի նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը, «Hitachi» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն, «Cisco Systems» զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլան, «Kaspersky Lab»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին, ինտերնետի նախահայրերից մեկը, «Open-Root» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Լուի Պուզենը, «Nest Labs» ընկերության հիմնադիր, «IPod» ապրանքանիշի ստեղծող Թոնի Ֆադելը եւ «National Instruments» ընկերության համահիմնադիր Ջեյմս Թրուշարդը։

18:33 | 20.11.19 | News | 11033
Today the Ministry of High-Tech Industry of Armenia hosted a press conference to announce the laureate of the Global IT Award2019. Speakers at the conference included Minister of High Tech Industry of Armenia, Chairman of the Award Organizational Committee Hakob Arshakyan, General Partner VivaCell-MTS’ General Manager Ralph Yirikian, and Award Organizational Committee Coordinator Hovik Musayelyan.
At the press conference the partners presented the founder of “Origami World” theory, author of the concept ‘virtual reality’, professor of the Carnegie Mellon University Takeo Kanade, who was announced the Laureate of the Global IT Award for 2019.
“This year marks the 10th anniversary of the GIT Award. This is a unique leadership in this field - to have the GIT Award and hand it over to the tech giants of the world who have changed the world with their creativity, who, we can say, started from scratch, had an idea, developed it and made it possible for mankind to benefit from technologies that make our lives much easier,” - said the Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan.
“The GIT Award is 10 years now, and VivaCell-MTS has been by the side of this initiative throughout these years. The impact the award has had on the development of information and communications in Armenia is hard to overestimate. This impact has touched upon value systems and mindsets: our IT community and students welcome exceptional personalities, living legends, whose creative minds have revolutionized the global technological perspectives getting the ITC industry to qualitatively new levels. We shall underline that in today’s world there are very few technological achievements, which can be called true innovations; the global visionaries visiting Armenia are the ones creating groundbreaking technologies. By meeting them and by talking to them our younger generation get living role models and learns the right way of life to choose – to believe in oneself, to work hard, to choose own path, and reach heights no man has ever reached so far,” - VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“The award was established in 2009 and this year we will have the 10th winner in Armenia. It is already the second year that the award is given as the RA State Award. The winner of the Global IT Award 2019 is Dr. Takeo Kanade, who is a professor at Carnegie Mellon University, the founder of “Origami World” theory, as well as the author of the concept ‘virtual reality’. The initiative to award Kanade belongs to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Japan Mr. Grant Poghosyan,” – said the Award Organizational Committee Coordinator Hovik Musayelyan.
The award was founded on July 6 2009 and is awarded annually for exceptional contributions in global IT industry (technologies, education, entrepreneurship, financial services) that come in various shapes and forms to personalities whose ideas have been revolutionary or near revolutionary for the development of IT.
2019 marks the tenth award to be handed over. The award includes a golden medal symbolizing Armenia and high tech industry, as well as a souvenir.
The award ceremony is coordinated by the organizational committee, and selection of the winner is performed by a commission comprised of international experts.
The winners of recent years were: former CEO of “Intel Corporation” Craig Barrett, the Co-Founder of “Apple Inc.” Steve Wozniak, Chairman Emeritus of “Synaptics, Inc.” and President of “Federico and Elvia Faggin” Foundation Federico Faggin, former CEO of “Hitachi” Tsugio Makimoto, Chief Development Officer of “Sysco Systems” Mario Mazzola, Chief Executive Officer and Chairman of “Kaspersky Lab” Eugene Kaspersky, one of the founding fathers of Internet and CEO at “Open-Root” Louis Pouzin and the founder of “Nest labs”, the creator of iPod Tony Fadell, and the founder of the company “National Instruments” James Truchard.