10:16 | 05.12.19 | Նորություններ | 11253
Դեկտեմբերի 4-ին Երեւանում մեկնարկել է ՏՀՏ ոլորտում «խելացի լուծումներին» եւ համաշխարհային շուկայում առաջիկա տարիներին սպասվող զարգացումներին նվիրված Silicon Mountains երկօրյա համաժողովը, որի կազմակերպիչը Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունն է (ՏՀՏԳՄ)՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ համատեղ: Գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է:
Համաժողովի շրջանակում Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունները եւ հրավիրված արտասահմանյան փորձագետները Հայաստանի գործարար համայնքին, պետական հատվածին, ՏՀՏ կրթության ոլորտի ներկայացուցիչներին, ստարտափներին եւ լավագույն ուսանողներին ներկայացրել եւ նրանց հետ քննարկել են առաջիկա տարիների մարտահրավերները, ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարային ուղղությունները, ՏՀՏ կիրառման կարեւորությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերում։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը եւ ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Հանդես գալով ողջույնի խոսքով՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ լիովին աջակցում է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանն ուղղված ջանքերին: Նրա խոսքով՝ արհեստական բանականությունը, նոր տեխնոլոգիաները, մեքենայական ուսուցումը, մաթեմատիկական մոդելավորումը Հայաստանի համար բացարձակ առաջնահերթություն ներկայացնող ուղղություններ են:
«Աշխարհում այսօր մեծ մրցակցություն կա, եւ պետք է շատ ջանք գործադրել, շատ աշխատել՝ հաղթելու եւ տեղեկատվական ոլորտում սեփական նավահանգիստը կառուցելու համար: Մենք կարող են շատ բան անել միասին՝ եւ՛ արտերկրի մեր հայրենակիցների հետ, եւ՛ մենք՝ Հայաստանում, որպես պետություն, որպես կառավարություն, որպես մասնավոր հատված, ա՛յն հայերի հետ, որոնք արդեն ներգրավված են արդյունաբերության մեջ, եւ ա՛յն հայերի հետ, որոնք վաղն են ներգրավվելու: Հավատում եմ, որ կարող ենք «Սիլիկոնյան լեռներ» ունենալ, քանի որ մենք աշխատասեր, ազնիվ, ճկուն ազգ ենք, որը դժվարություններ է վերապրել եւ գտել ճիշտ լուծումները: Դա մեր ԴՆԹ-ում է: Յուրաքանչյուրը պետք է իր նպաստը բերի: Երբ կհամախմբվենք, ջանքեր կներդնենք, կձեւավորենք բոլորիս համար գերակա առաջնահերթությունը՝ նոր տեխնոլոգիաների զարգացումը, համարելով, որ Հայաստանը կարող է եւ պետք է դառնա աշխարհի տեխնոլոգիական առաջատար երկիր, միայն այդ դեպքում կհաջողենք»,- ընդգծել է նախագահը:
ՀՀ ԲՏԱ նախարար Հակոբ Արշակյանը շնորհավորել է այս համաժողովը Հայաստանում առաջին անգամ անցկացնելու կապակցությամբ՝ նշելով, որ 2019թ-ը տեխնոլոգիական տարի էր Հայաստանի համար:
«Մենք պլանավորում ենք Հայաստանը դարձնել տարածաշրջանային կենտրոն։ Ինչո՞ւ է Միլիկոնյան հովիտը համարվում կենտրոն, որովհետեւ այնտեղ կան մեծ խաղացողներ, տաղանդավոր մարդիկ ձգտում են գնալ այնտեղ, քանի որ այնտեղ կան ենթակառուցվածքներ, էկոհամակարգ, հնարավորություն կա սովորելու, կիսվելու, կա հնարավորություն դառնալու մեծ ընկերություն։ Կենտրոն լինել, նշանակում է տալ, կենտրոն լինել նշանակում է ունենալ ուժեղ էկոհամակարգ։ Հայկական վիրտուալ կամուրջ ծրագիրը նպատակ ունի Հայաստանը կապել այլ կենտրոնների հետ, ինչպիսին Սիլիկոնյան հովիտն է։ Մենք պլանավորում ենք այնտեղ ունենալ մեր տարածքը, ուր հայ ինժեներներն ու ձեռներեցները կարող են որոշ ժամանակ ապրել, սովորել,ունենալ իրենց գրասենյակը եւ ծրագրեր նախագծել», - նշել է նախարարը։
Համաժողովի պատվավոր հյուրն էր ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2019թ. դափնեկիր, ճապոնացի գիտնական դոկտոր Տակեո Կանադեն: Նրա ելույթը նվիրված էր բազմատեսախցիկ տեխնոլոգիաներին: Ելույթի ընթացքում ճապոնացի գիտնականը պատմել է իր անցած ուղու, գրանցած հաջողությունների եւ ապագայի տեսլականի մասին:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է դառնալ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2019թ. դափնեկիր: Ես լսել եմ, որ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտն ավելին է, քան պարզապես կարգախոս: Սա շատ ողջունելի է, եւ պատվաբեր է նման երկրի կողմից այսպիսի մրցանակի արժանանալը»,- ընդգծել է դոկտոր Տակեո Կանադեն:
Համաժողովի առաջին օրը կայացել են քննարկումներ հետեւյալ թեմաներով՝ կիբերանվտանգություն, արհեստական բանականություն, իրերի համացանց, ժամանակակից ՏՀՏ կրթության մարտահրավերները։
Միջոցառմանը մասնակցում են բանախոսներ համաշխարհային առաջատար կազմակերպություններից՝ Microsoft, Cisco, nCipher Security եւ NXP Semiconductors:
Cisco Systems ընկերության կիբերանվտանգության վաճառքների ղեկավար Բրեմտան Մուջեբը ներկայացել է «Վստահության ձեւավորումը կիբերանվտանգության միջոցով» ելույթով:
nCipher Security ընկերության Ավագ համակարգային ճարտարագետ Վոլկեր Սեմմելմաննը խոսել է «Վստահության սկզբնաղբյուրը կապակցված աշխարհում» թեմայով:
Արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների վերջին զարգացումների շուրջ ելույթ է ունեցել Մայքրոսոֆթի Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի գլխամասի Արհեստական բանականության ուղղության ղեկավար Դմիտրո Տուրչինը:
Cisco Systems-ի Տարածքային բիզնես ղեկավար Դմիտրի Կորեյբան էլ անդրադարձել է ՏՀՏ կրթության մարտահրավերներին եւ ապագային:
«ՏՀՏ ոլորտի տեղական եւ միջազգային ընկերությունների ու ճանաչում վայելող փորձագետների հետ միասին ստեղծում ենք յուրօրինակ հարթակ, որտեղ հնարավոր է համատեղ ուժերով նախանշել ոլորտի զարգացման հեռանկարները: Silicon Mountains նախաձեռնության նպատակն է՝ բացահայտել ՏՀՏ հատվածում Հայաստանի ներուժը՝ գտնելով համագործակցության հեռանկարային ոլորտներ ու եզրեր, ինչպես նաեւ համադրելով մեր հնարավորությունները: Silicon Mountains հարթակը միտված է խրախուսելու նորարարությունը, տեխնոլոգիական առաջադիմությունը, եւ որ առավել կարեւոր է՝ նպատակների միասնաբար իրագործումը», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Վերջին շրջանում Հայաստանում բավական շատ միջոցառումներ են տեղի ունենում, եւ բոլորը, այդ թվում՝ Silicon Mountains-ը, հնարավորություն են նշելու Հայաստանը տեխնոլոգիական քարտեզի վրա՝ որպես մեծ պոտենցիալ ունեցող երկիր: Մենք կարող ենք ողջ աշխարհին ցույց տալ, որ բացի այն, որ գլոբալ շուկայից բավական լուրջ դեմքեր են գալիս Հայաստան եւ կիսվում իրենց պատկերացումներով, նաեւ մենք հնարավորություն ունենք կիսվել նրանց հետ մեր փորձով, որը նրանք կարող են տանել իրենց հետ եւ կիրառել սեփական ընկերություններում»,- ասել է ՏՀՏԳՄ գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:
Համաժողովի երկրորդ օրը՝ դեկտեմբերի 5-ին կայանալիք B2B հանդիպումները ուղղված կլինեն ՏՀՏ «խելացի լուծումների» գործնական կիրառմանը տնտեսության մեջ:

10:16 | 05.12.19 | News | 11162
Silicon Mountains, a two-day conference dedicated to "smart solutions" in the ICT sector and world market developments in the nearest future, has kicked off in Yerevan today. The forum is organized by the Union of ICT Employers in partnership with the Ministry of High-Tech Industry of Armenia. The General Partner of the event is VivaCell-MTS.
Within the framework of the conference, ICT companies and foreign experts, representatives of the Armenian business community, the public sector, startups and top students were present at the forum to discuss challenges of the coming years, prospects of modern technology developments and the importance of ICT in different sectors of economy.
Armen Sarkissian the President of Armenia and Hakob Arshakyan, Minister of high-tech industry of Armenia delivered welcoming remarks.
In his welcoming speech, President Armen Sargsyan noted that he fully supports the efforts aimed at the development of the technological sector in Armenia. According to him, artificial intelligence, new technologies, machine learning, and mathematical modeling are absolute priorities for Armenia.
“There is a lot of competition in the world today, and it takes a lot of effort and hard work to win and build your own port in the field of information technologies. We can do a lot together, both with our compatriots abroad and those who live in Armenia, with the state, the government, the private sector, with all Armenians already involved in industry, and with those Armenians who will be involved in future. I believe we can have the "Silicon Mountains" in Armenia because we are a hard working, honest, flexible nation that has experienced difficulties and found the right solutions,” noted Armen Sarkissian.
Hakob Arshakyan, Minister of high-tech industry of Armenia noted that 2019 was a technological year for Armenia.
«We plan to make Armenia a regional center. Why Silicon Valley is a center? Because there are big players, talented people who are eager to go there, as there is the infrastructure, the ecosystem, the opportunities to learn, to share, the chance to become a great company. Being a center means giving, being a center means having a strong ecosystem. The Armenian Virtual Bridge project aims to connect Armenia with other centers, such as the Silicon Valley. We plan to have our own area there where Armenian engineers and entrepreneurs can live, learn, have their office and plan projects for some time”, added the minister.
The special guest of the Silicon Mountains Forum was the winner of Global IT Award 2019, japanese scientist Dr. Takeo Kanade. His speech was devoted to Multi-camera Technologies. During the speech Dr. Kanade talked about his previous path, success and vision of the future.
“Its absolute honor for me to be announced as the Winner of Global IT Award 2019. I have heard that in Armenia high tech sector is more than just a slogan. That’s very respectful and being awarded by such a country is an honor,” Dr. Kanade added.
On the first day of the forum discussions on the following topics were held – Artificial Intelligence, cyber security, IOT, and modern tech education challenges.
Speakers from world famous companies, such as Microsoft, Cisco, nCipher Security and NXP Semiconductors took part in the forum.
Bremtane Moudjeb, Head of Cyber Security Sales at Cisco delivered a speech on cybersecurity.
Volker Semmelmann, Senior Systems Engineer nCipher Security, talked on the topic “Root of trust in a connected world”.
Dmytro Turchyn, Artificial Intelligence Lead of Microsoft’s Central & Eastern Europe HQ, shared his thoughts on recent advancements in Artificial Intelligence technologies.
Dmitry Koreyba, Cisco Business leader in Armenia, covered the topic of Challenges and Future of ICT education.
“Togather with local and international information and communication technologies companies and renowned experts, we set up a unique platform, which is to enable us to jointly identify the perspectives of the ICT sector development. Silicon Mountains aims at identifying Armenia’s potential in ICT area, finding potential areas of cooperation and synergetic effort, as well as integrating our capabilities. Silicon Mountains is expected to foster innovation and technological advancement, and most importantly, to support joint action,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“Recently a lot of events are held in Armenia, and all of them, including Silicon Mountains, are an opportunity to mark Armenia on the technological map, as a country with huge potential. We can show the whole world that besides the fact that leaders from global markets visit Armenia and share their vision, we also have an opportunity to share our experience with them which they can take with them and apply to their companies,” noted Eduard Musayelyan, Executive Director of the Union of Employers of Information and Communication Technologies (UEICT).
On the second day of the forum, on December 5, B2B meetings will be held aimed at practical implementation of smart IT solutions in economy.