14:24 | 10.12.19 | Նորություններ | 10018
Հայաստանում Beeline-ը եւ «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամը հայտարարում են «Ստարտափ ակումբներ» նախագծի գործարկման մասին:
«Ստարտափ ակումբ»-ը կրթական նախաձեռնություն է, որի հիմնական նպատակն է օգնել մարզերում բնակվող պատանիներին բացահայտել ձեռներեցության իրենց հմտությունները եւ նպաստել նրանց սոցիալական պատասխանատվության զարգացմանը։
Ակումբները կգործեն Հայաստանի մի շարք համայնքներում՝ Ապարանում, Աշտարակում, Եղվարդում, Գավառում եւ սահմանամերձ Կոթիում ու Այգեհովիտում։
Ծրագրի մասնակիցները տարբեր նախասիրություններ ունեցող եւ ստարտափ մշակույթով հետաքրքրված 13-17 տարեկան շուրջ 150 պատանիներ են, ովքեր հնարավորություն են ստանալու նաեւ մասնակցելու տարածաշրջանի ստարտափ էկոհամակարգի խոշոր իրադարձություններից մեկին` «Սեւան ստարտափ սամմիթ» 2020-ին։
«Մենք առաջին տարին չէ, որ իրականացնում ենք Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը եւ երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացմանն ուղղված նախագծեր: Այս նախաձեռնությամբ այդ երկու խնդիրն էլ լուծում ենք միանգամից, քանի որ մեր պատանիները կստանան թե՛ թվային հմտություններ, թե՛ ներկա ժամանակներում բիզնես վարելուհամար անհրաժեշտ գիտելիքներ»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Ստարտափ ակումբները հնարավորություն կտան պատանիներին հասկանալու, որ հնարավոր է հենց իրենց գյուղում, քաղաքում մնալով մասնակից դառնալ համաշխարհային տենդենցներին, ստարտափ գաղափարներ ստեղծել, դրանք իրականացնել, եւ՛ եկամուտներ ունենալ, եւ՛ ուրիշների կյանքը բարելավել»,- ընդգծել է ծրագրի գլխավոր տնօրեն Արսեն Հարությունյանը։
Ստարտափ ակումբը շեշտը դնում է մարզերի երիտասարդության զորեղացման, նրանց սոցիալական ներգրավվածության վրա։ Հայաստանում Beeline-ը ծրագրի շրջանակում հանդես է գալիս որպես ռազմավարական գործընկեր:

14:24 | 10.12.19 | Новости | 10055
Стартап Клуб - это образовательная инициатива, цель которой - помочь молодым людям из регионовраскрыть свои предпринимательские способности и повысить социальную ответственность.
Клубы будут действовать в ряде армянских общин: в Апаране, Аштараке, Егварде, Гаваре и приграничных Коти и Айгеховите.
Участниками проекта являются 150 молодых людей 13-17 лет, с разными увлечениями и интересом к стартап-культуре, которые также получат возможность принять участие в одном из крупнейших событий стартап-экосистемы в регионе – «Севан Стартап Саммите- 2020».
«Мы не первый год осуществляем проекты, направленные на развитие стартап-экосистемы в Армении и повышение цифровой грамотности молодежи. Благодаря этой инициативе мы решаем обе эти проблемы одновременно, поскольку наши молодые люди поучат как цифровые навыки, так и знания, необходимые для ведения бизнеса в современно мире», - отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Стартап Клуб позволит подросткам понять, что,живя в своем селе, в своем городе, можно участвовать в глобальных тенденциях, создавать стартап-идеи, воплощать их в жизнь, получать прибыль и делать жизнь других людей лучше,» - подчеркнул директор проекта Арсен Арутюнян.
«Стартап Клуб» подчеркивает важность расширения прав и возможностей молодежи в регионахи их социальную интеграцию. Beeline Армения является стратегическим партнером инициативы.