11:21 | 18.12.19 | Նորություններ | 11040
Creative Armenia-ն հայտարարել է «Առաջին էջ» սցենարի մարտահրավերի երկու հաղթողներին՝ հովանավորված Ucom-ի կողմից։
Մեթյու Յալդեզյանը եւ Օֆելյա Հարությունյանը կիսում են $2 հազ. գլխավոր մրցանակը՝ «Creative Armenia» անվանումով երեւակայական ֆիլմի իրենց ազդեցիկ սցենարների առաջին էջերի համար։ Պատվավոր հիշատակումներն են՝ Անդրե Ավանեսյանը, Իրեն Ստեփանյանը, Ջեյսոն Լեսկին եւ Նոյ Մեղերյան Բարթելը։
«Մենք բազում տպավորիչ սցենարներ ենք ստացել աշխարհի տարբեր կողմերից»,- ասել է Creative Armenia-ի հիմնադիր փոխտնօրեն Ալեք Մուհիբյանը։ «Սակայն այս երկու էջերը առանձնացան իրենց սրաթափանցությամբ եւ ուժով։ Դրանք տպավորիչ կերպով ներկայացրին հերոսներին, տվեցին հաջորդող պատմության գրավիչ ակնարկներ եւ ստիպեցին մեզ ցանկանալ կարդալ հաջորդ էջերը»։
Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի Թատրոնի, ֆիլմի եւ հեռուսատեսության դպրոցի մասնագիտական ծրագրերի դոցենտ Մեթյու Յալդեզյանը ներկայացրեց տպավորիչ հերոսի, որը խճճված էր Լիթլ Արմենիայի «համառորեն խաչվող փողոցների խուրցի մեջ»։
Հայաստանում ծնված կինոռեժիսոր Օֆելյա Հարությունյանը կյանքի է կոչել մի շարք ֆիլմեր, որոնք էկրանավորվել են խոշոր կինոփառատոններում, ինչպիսիք են՝ «Sundance»-ը, «TIFF»-ը եւ «Raindance»-ը։ Նա նաեւ արտադրել է ֆիլմեր Ալեքս Գիբնիի եւ «HBO»-ի համար։ Նրա «Creative Armenia»-ի սցենարի առաջին էջը վերհանեց հին, կամ գուցե նոր, երեւանյան կրկեսի երազանքներն ու փոշին։
«Առաջին էջ» սցենարի մարտահրավերը Creative Armenia-ի եւ Ucom-ի երրորդ համագործակցությունն է՝ հաջորդելով «Ստվերների արվեստ» լուսանկարչության մարտահրավերին եւ «Ֆիլմի պաստառ» դիզայնի մարտահրավերին։
«Ucom ընկերության անունից շնորհավորում եմ հաղթողներին եւ բոլորովին չեմ զարմանում, որ նրանք երկուսն են»,- նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։ «Տաղանդավոր ու ստեղծարար մարդիկ մեր երկրում շատ են, եւ ես ուրախ կլինեմ, երբ նոր սերնդի սցենարիստները, ռեժիսորները, դերասանները շարունակեն աշխատել ու միջազգային ասպարեզում հաջողություններ ունենան»։
Creative Armenia-ն մշակութային հիմնադրամ է, որը հայտնաբերում, զարգացնում ու խթանում է ստեղծարար միտքը:
Ucom-ը Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված եւ շարժական կապի ծառայություններ մատուցող ընկերություն է, որը հանդես գալով «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կազմում, մյուս ընկերությունների հետ միասին իրականացնում է սոցիալական ազդեցության ծրագրեր՝ աջակցելու Հայաստանի ստեղծարար մշակույթին:

11:21 | 18.12.19 | News | 10707
Creative Armenia is delighted to present the two winners of its recent First Page screenwriting challenge, hosted by Ucom.
Matthew Yaldezian and Ophelia Harutyunyan share the $2,000 top prize for their powerful first pages for an imaginary movie called Creative Armenia. The honorable mentions are Andre Avanessian, Iren Stepanyan, Jason Lasky, and Noah Megherian Bartel.
“We received many impressive submissions from across the world,” said Alec Mouhibian, Founding VP of Creative Armenia. “But these two openers stood out for their subtlety and power. They established their heroes in a vivid way, gave us a tantalizing hint of the story ahead, and made us want to turn the page.”
Associate Director of the Professional Programs at the UCLA School of Theater, Film and Television, Matthew Yaldezian delivered an impressionable protagonist tangled up in the “rambunctious collection of cross streets” of Little Armenia.
Armenia-born filmmaker Ophelia Harutyunyan has brought to life a variety of films that have played at major film festivals such as Sundance, TIFF, and Raindance, and produced others for Alex Gibney and HBO. Her opening to Creative Armenia conjured up the dream and dust of an old — or is it new? — Yerevan circus.
The First Page screenwriting challenge is the third and most recent collaboration of Creative Armenia and Ucom, following the Art of Shadows photography challenge and the Movie Poster design challenge.
“On behalf of Ucom I congratulate the winners and don’t find it surprising that the winners are two,” said Hayk Yesayan, Co-Founder and Director General at Ucom. “There are many talented and creative people in our country, and I will be happy to see screenwriters, filmmakers, and actors of the new generation continue working and succeeding in the global stage.”
Creative Armenia, a global arts foundation for the Armenian people, pursues a mandate to discover, develop, and promote innovative talent.
Ucom, the fastest fixed and mobile services provider in Armenia and a member of Galaxy Group of Companies, along with the other members, implements social impact projects to support the creative culture in Armenia.