17:35 | 18.12.19 | Նորություններ | 16161
Դիլիջանի միջազգային դպրոցում դեկտեմբերի 17-ին մեկնարկել է «Ներուժ» ծրագիրը, որի նպատակն է սփյուռքի տաղանդավոր ձեռներեցների, ինժեներների ներգրավումը, հայրենադարձության խթանումը, ինչպես նաեւ Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը:
Միջոցառման առաջին օրը կայացած պանելային քննարկմանը մասնակցել է DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արսեն Բաղդասարյանը: Նա խոսել է
ստարտափներին տրամադրվող աջակցության, ինչպես նաեւ կորպորացիաների եւ ստարտափների միջեւ համագործակցության տարբերակների մասին:
«Մենք ստարտափներին չենք աջակցում գումարով, սակայն ունենք լուրջ տեխնոլոգիական ռեսուրսներ, որոնցով կարող ենք օգնել նորաստեղծ ընկերություններին՝ գոյության նախնական շրջանում: Այդ ճանապարհով պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ ստարտափների կայացման գործում:
DataArt-ը բավական հզոր մասնագիտական ներուժ ունի, մասնավորապես այն 3500 բարձրակարգ մասնագետները, որոնք աշխատում են աշխարհով մեկ՝ ընկերության տարբեր գրասենյակներում: Կարծում եմ, որ օգտագործելով այդ ներուժը, ստարտափները շատ կարճ ժամանակում կարող են ստեղծել իրական արժեք՝ հիմնված իրենց գաղափարի վրա: Մենք նաեւ կարող ենք օգնել թիմ հավաքելու հարցերում»,- նշել է Արսեն Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով, կորպորացիաների եւ ստարտափների համագործակցությունը պետք է դիտարկել ոչ միայն ստարտափ էկոհամակարգի, այլեւ հայաստանյան ՏՏ էկոհամակարգի զարգացման տեսանկյունից:
«Հայաստանում գործունեության առաջին օրվանից DataArt-ը ՏՏ էկոհամակարգի զարգացման ուղղությամբ լուրջ քայլեր է ձեռնարկել: Առաջինը՝ մասնակցությունն էր հետաքրքիր ֆորմատով տեղական կոնֆերանսների: Ներկայացել ենք ընկերության ամբողջ ներուժով՝ այդ թվում արտերկրից հրավիրված խոսնակներով, որոնք ելույթներ են ունեցել հետաքրքիր եւ արդիական թեմաներով: Այդ միջոցառումների շրջանակում նաեւ կարողացել ենք մեր կորպորատիվ մշակույթը ներկայացնել Հայաստանի ՏՏ համայնքին»,- պատմել է Արսեն Բաղդասարյանը:
22 տարի գործող DataArt-ը մասնաճյուղեր ունի ավելի քան 20 երկրում՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Արգենտինայում եւ այլն։ Դրանց շարքին 2019թ. ավելացել է նաեւ Հայաստանի գրասենյակը:

17:35 | 18.12.19 | News | 16487
Neruzh 2019 kicked off at UWC Dilijan on December 17. The programme is designed to facilitate engagement of entrepreneurs and engineers from Diaspora in relevant projects in Armenia, promote repatriation, and develop the startup ecosystem in Armenia.
Head of DataArt Armenia Arsen Baghdasaryan took part in the panel discussions held on the first day of Neruzh bootcamp. He talked assistance to startups and options for cooperation between corporations and startups.
“We don’t provide financial assistance but we have substantial technological resources that can be helpful for new companies in early stages of development. We are ready to contribute to supporting startups in this way.
DataArt has significant capacity, in particular 3500 top specialists working in the company’s branches in different countries. With this potential, startups can quickly create real value based on their idea. We can also help startups assemble teams,” said Arsen Baghdasaryan.
According to him, the corporation-startup collaboration should be considered in terms of both startup ecosystem and the entire IT ecosystem of Armenia.
“Since the first day of working in Armenia, DataArt contributed to development local IT ecosystem. First, we participated in conferences and presented the potential of our company in different ways, including presentations on relevant topics by foreign speakers. We also introduced our corporate culture to the Armenian IT community,” added Baghdasaryan.
DataArt creates and develops unique software solutions, designed to help clients advance their business.
The company has been around for 22 years. It currently has branches in more than 20 countries including USA, UK, Russia, Ukraine and Argentina. In 2019, Armenia joined the list when DataArt opened a branch in Yerevan.