15:53 | 16.01.20 | Նորություններ | 14112
Հայաստանում ֆիքսված եւ շարժական կապի ծառայություններ մատուցող հայկական «Յուքոմ» ՓԲ ընկերությունը հաստատում է կապի եւ ինտերնետ ծառայություններ մատուցող համաշխարհային առաջատար VEON Ltd. ընկերության հետ (NASDAQ եւ Euronext Ամստերդամ)` վերջինիս հայաստանյան բիզնեսը (Beeline ապրանքանիշ) վաճառելու հնարավոր գործարքի վերաբերյալ ներկայումս քննարկումներ վարելու փաստը:
Այդ քննարկումները կարող են հանգեցնել կամ չհանգեցնել գործարքի կնքմանը:
«Քանի որ շարժական կապի համաշխարհային շուկան փոխակերպվում է ձայնային ծառայություններից դեպի տվյալների փոխանցման ծառայություններ առաջարկող ընկերությունների, իսկ հայկական շարժական կապի շուկան բացառություն չէ համաշխարհային միտումներից, Ucom-ը շարունակաբար վերափոխվում է թվային ընկերության՝ նպատակ ունենալով մատուցել ծառայությունների ավելի լայն շրջանակ՝ իր ցանցի ծածկույթն ու որակն առավելագույնի հասցնելու միջոցով: Ակնկալվում է, որ հնարավոր գործարքը կհանգեցնի ավելի հաճախորդամետ առաջարկների մշակմանն ու ընկերության բարելավված ենթակառուցվածքի։ Առաջարկվող գործարքից բխող սիներգիան թույլ կտա Ucom-ին ներդրումներ կատարել նոր տեխնոլոգիաների եւ ցանցի հզորացման ուղղությամբ, մշակել ավելի լավ կոնվերգենտ առաջարկներ եւ գերազանցել շուկայի ակնկալիքները՝ հաճախորդներին մատուցելով ֆիքսված եւ շարժական կապի բարձրորակ ծառայություններ»,- ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ucom-ում նշել են, որ կտեղեկացնեն հետագա զարգացումների վերաբերյալ՝ համաձայն Հայաստանում ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի պահանջների:

Armenian fixed and mobile services provider Ucom has confirmed it is negotiating with leading international communications and internet services provider VEON (NASDAQ and Euronext Amsterdam) on the purchase of the latter’s Armenian subsidiary (Beeline trademark).
The negotiations may or may not lead to a deal.
“As the global mobile communications market is shifting from voice services towards data transfer services and Armenian market is not exempt from global tendencies, Ucom is gradually transforming into a digital company with the purpose of providing a wider range of services through upping the coverage and quality of its network to the maximum. We expect the possible deal to lead to more customer-oriented offers and improvement of the company’s infrastructure. The synergy implied in the deal will enable Ucom to invest in new technologies and increase the network’s capacity, develop better convergent offers and exceed the market’s expectations, providing high-quality fixed and mobile communications services to subscribers,” Ucom said in a press statement.
The company has added that it will release updates on the negotiations according to the norms set in the regulations for the sector.