Վիք Քելլերը, Արթուր Ղուլյանը եւ Նարինե Դանեղյանը
Ընկերությունների համար խելացի լուծումների մշակմամբ զբաղվող Optym ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Վիք Քելլերը հունվարի 17-ին ելույթ է ունեցել Երեւանում՝ «Ապրել եւ առաջնորդել՝ նպատակով. Կերտելով կայուն հաջողություն բիզնեսում» խորագրով:
Optym-ի մշակած օպտիմիզացիոն լուծումները նպաստում են գործառնական ծախսերի կրճատմանը, եկամտաբերության բարձրացմանը եւ ծառայությունների որակի բարելավմանը:
Վիք Քելլերը Երեւանում պատմել է վերջին 20 տարիների ընթացքում տասնյակ ընկերությունների ստեղծման փորձի, ինչպես նաեւ Optym Armenia-ի գործունեության ու առաջիկա ծրագրերի մասին:
Itel.am-ը զրուցել է Վիք Քելլերի եւ Optym Armenia-ի գործադիր տնօրեն Արթուր Ղուլյանի հետ:
- Optym ընկերությունն աշխարհում 4 մասնաճյուղ ունի: Դրանից մեկը գործում է Հայաստանում եւ բացվել է 12 տարի առաջ: Ինչո՞ւ եւ ինչպե՞ս բացվեց Optym Armenia-ն:
Արթուր - Սկզբում Optym-ը եղել է հայկական ընկերություն, որն աշխատել եւ համագործակցել է մեր կենտրոնական գրասենյակի հետ: Հայկական ընկերությունը կատարել է աութսորս գործառույթ: Հետագայում, քանի որ աճում էր բիզնեսը, եւ նպատակն էր ոչ միայն ուղղակի աութսորսինգ կենտրոն ունենալը, այլեւ կադրեր աճեցնելը, ինչպես նաեւ ամբողջ փորձը Հայաստան բերելը, հայկական ընկերությունը դարձավ ամերիկյան Optym-ի մասնաճյուղ:
- Կխնդրեմ ներկայացնել Ձեր տեսլականը ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի գործունեության եւ ապագայի մասին:
Վիք - Ընկերությունը հիմնադրվել է ԱՄՆ-ում: Սկզբում մեր գործունեությունը ծավալեցինք Հնդկաստանում եւ Հայաստանում, քանի որ ցանկանում էինք օգտվել այն տեխնիկական ներուժից եւ առկա համայնքից, որը հասանելի էր այդ երկու երկրներում: Ավստրալիայի դեպքում էլ, գրասենյակ բացելը պայմանավորված էր այնտեղ հաճախորդների առկայությամբ:
Մենք մեզ դիրքավորում ենք որպես գլոբալ բիզնես: Հայաստանում նախատեսում ենք ընդլայնել մեր բիզնեսը ՝ դեպի եվրոպական երկրներ:
Մոտ ապագայում մեր հայաստանյան մասնաճյուղը ոչ միայն կծառայի որպես հետազոտությունների եւ ծրագրերի իրականացման ռեսուրս, այլեւ կդառնա բիզնեսի շատ կարեւոր մաս եւ կօգնի մեզ ներկայանալ աշխարհի այլ տարածաշրջաններում: Հայաստանում ունենք հիանալի ղեկավար կազմ եւ թիմ, որն ամեն օր բարձրորակ աշխատանք է կատարում:
Ճիշտ է, Հայաստանը հենց Եվրոպայի կենտրոնում չէ, բայց մենք հաջողակ ենք այստեղ ունենալ բիզնես եւ սա մեզ համար հատուկ վայր է՝ հիանալի տեխնոլոգիական համայնքով: Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում ես պատիվ ունեցա հանդիպել տեխնոլոգիական համայնքի մի շարք ներկայացուցիչների հետ, եւ ակնհայտ է, որ Հայաստանը շատ ավելի մեծ ներուժ ունի, քան մինչ օրս տեսել ենք:
Արթուր - Optym Armenia-ն այսօր զարգացման եւ հետազոտական կենտրոն է: Ցանկանում ենք զարգանալ մի քանի ուղղություններով: Առաջինը՝ ցանկանում ենք Հայաստանում ստեղծել բիզնես կենտրոն, որը կկարողանա հաճախորդներ ունենալ ինչպես եվրոպական, այնպես էլ եվրասիական շուկայում: Մենք երկու տարածաշրջաններում էլ լավ դիրքավորված ենք եւ ունենք կապեր, հետեւաբար՝ Հայաստանը կարող է արդյունավետ աշխատել այդ շուկաների հետ:
Ունենք արդեն իրականացվող ծրագրեր ավիաընկերությունների հետ, ինչպես նաեւ հանքարդյունաբերության, բեռնափոխադրումների ոլորտներում: Սրանք այն պրոդուկտներն են, որոնք կազմակերպության համար շատ կարեւոր են, քանի որ շատ խոշոր ընկերություններ այսօր այդ լուծումների կարիքն ունեն:
- Պրն Քելլեր, Հայաստան ձեր այցի ընթացքում, տեղական տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներից բացի, տեղի լսարանի համար հանդես եկաք ելույթով: Պատմեք մի փոքր դրա մասին:
Վիք - Ես Հայաստանն եմ բացահայտում եւ Հայաստանն էլ ինձ է սկսում ճանաչել: Ելույթիս ընթացքում ներկայացրի իմ փորձը բիզնեսի ոլորտում, իսկ նպատակս ներկաներին իմ գործունեության մասին պատմելն էր:
Հայաստանում կան շատ բանիմաց մարդիկ եւ հույս ունեմ, որ այստեղ կգտնեմ շատ նոր ընկերներ եւ գործընկերներ, որոնք կօգնեն մեզ օգտագործել ոչ միայն Optym-ի, այլեւ իմ անձնական փորձը՝ նպաստելով մեր ընկերության զարգացմանն ու ընդարձակմանը:
- Ի՞նչ պարտադիր որակներ եւ արժեքներ պետք է ունենա մասնագետը ձեր ընկերությունում աշխատելու համար:
Արթուր - Մեզ համար աշխատանքի իդեալական թեկնածուն երկու կարեւոր բաղադրիչ պետք է ունենա: Առաջին հերթին կարեւոր են նրա մարդկային որակները: Այսօր մարդն ուժեղ է, երբ կարողանում է հաղորդակցվել, հասկանալ խնդիրները՝ թիմի հետ միասին: Կարեւոր է, որ նա կարողանա ինտեգրվել այդ թիմին: Երկրորդ հատկանիշն է կարողանալ հասկանալ իր առջեւ դրված առաջադրանքի բիզնես կողմը:
Ինչ վերաբերում է թիմն ընդլայնելուն, մենք չենք ցանկանում ուղղակի ռեսուրսային կենտրոն դառնալ: Ուզում ենք կենտրոնանալ մեր աշխատակիցների գիտելիքները զարգացնելու վրա, որպեսզի նրանք դառնան միջազգային որակի մասնագետներ եւ կարողանան հաջողությամբ լուծել տարբեր խնդիրներ:
- Պրն Քելլեր, Դուք ավելի քան 10 ընկերության հիմնադիր եք: Պատմեք զրոյից ընկերություն ստեղծելու եւ այն հաջողակ համաշխարհային բիզնես դարձնելու Ձեր փորձի մասին:
Վիք - Մեծամասամբ ես հաջողության եմ հասել շնորհիվ այն բանի, որ սովորել եմ մենթորներից եւ մարդիկ աջակցել են ինձ: Իմ հիմնադրած բիզնեսներն ամբողջովին կախված էին այն հիանալի մարդկանցից, որոնք աշխատում էին այդ ընկերություններում:
Իմ գլխավոր հետաքրքրությունը մարդիկ են: Իմ առաջին բիզնեսից սկսած՝ շատ ընկերների եմ աշխատանքի ընդունել, նրանք իսկապես քաջ էին, որ հետեւեցին ինձ եւ մենք հաջողեցինք:
Իմ խորհուրդը սկսնակ ձեռներեցներին այն է, որ կենտրոնանան լավ թիմ ստեղծելու վրա: Քանի որ ստեղծում եք բիզնես եւ թիմ, կենտրոնացե՛ք ճիշտ մարդկանց ճիշտ պաշտոններում նշանակելու վրա: Տաղանդավոր, ունակ եւ էներգիայով լեցուն մարդկանց թիմում ընդգրկելը վճռորոշ կարող է լինել:

14:47 | 21.01.20 | Interviews | exclusive 322001
On January 17 Vic Keller, Optym CEO, visionary leader, public speaker and investor delivered a speech on the topic of “Live and Lead with Intention: Designing Sustained Success in Business” for the Armenian audience in the framework of his visit to Armenia.
Vic Keller, who has more than two decades of experience in establishing, leading, and growing successful companies, shared his unique experience in building successful companies from the ground and making them attractive for investors and customers. His speech also included information on Optym’s experience in the field and Optym Armenia’s future plans.
The current portfolio of the Optym CEO is comprised of 11 companies ranging from biotech to industrial manufacturing.
Itel.am presents the interview with Optym CEO Vic Keller and Optym Armenia Executive Director Arthur Ghulyan.
Optym specializes in intelligent solutions that help companies to reduce their operational costs, increase profitability and improve service quality. The company already has 4 global offices, one of them in Armenia, which was opened 12 years ago. What was the reason for selecting Armenia as the place for the new office?
Arthur: The office here started as an Armenian company cooperating with our headquarters. It provided outsource work, but as our business grew and the goal changed from having an outsource center to developing staff and bringing our experience to Armenia, the Armenian company became a branch of Optym.
Vic Keller, Arthur Ghulyan and Narine Daneghyan
Could you share with us your thoughts and vision on Optym’s presence in Armenia?
Vic: The company was founded in the U.S. In the beginning, the reason why we expanded our business specifically into India and Armenia was because we wanted to take advantage of the technical ability which existed in each respective country and community. Our growth in Australia was more based on having clients there.
We see ourselves as a global business. Our intentions for Armenia specifically are to expand our activities and generate new business from Armenia into the European countries and beyond.
In the nearest future, the Armenian office will not just serve as a development resource for us but also will become a very important part of our company and help us expand to other areas of the world. We have extraordinary leadership and team in Armenia, which is doing high-quality work every day.
Armenia is not exactly in the center of Europe, but we are fortunate to have business here and it’s a special place for us, with amazing high-tech community. Over the last few days I had the privilege of meeting several tech community players here and it’s obvious that there is more in Armenia than just what we saw.
Arthur: Optym Armenia now operates as a development and research center. We want to expand in several areas. First, we want to create a business center in Armenia, which can attract clients in European and Eurasian markets. We are well-positioned and we have good connections in both regions. That is why Armenia can work productively with these markets.
We have ongoing projects with airline companies, mining and transportation enterprises. The services we provide them are very important, because many large companies need similar solutions.
Mr. Keller, apart from meeting Armenian tech ecosystem players, you also delivered a talk on “Designing Sustained Success in Business” during your visit. Tell us more about it.
Vic: I am getting to know Armenia and Armenia is getting to know me as well. During the talk I introduced my previous business experience and I think my intentions were to give everyone a little bit of perspective on my background.
There are very intelligent people in Armenia and I hope that I will find some great new friends and colleagues, which will help us leverage not only Optym’s experience but also my experience to be able to grow and expand our business.
What qualifications and values are mandatory for the specialists who want to work for Optym?
Arthur: For us, the perfect candidate has two key qualifications. First, it’s the personal qualities. In the modern world the strong people are the ones who can communicate, analyze and understand issues together with the team. It is important to have the ability to be integrated with the team. Second, the perfect candidate has good technical knowledge and the ability to comprehend the business side of the task which they are trying to fulfill.
Mr. Keller, you have founded more than 10 companies so far. Can you share with us your experience in building a company from scratch and making it a successful global business?
Vic: My success was largely and exclusively because I have learnt from mentors and people helped me. My businesses were completely dependent on brilliant people working in those companies. My passion is really in people. From my very first business I hired a lot of friends, who were very brave to follow me and we were successful.
My advice to anyone who is starting a business is that they need to think about the “art of the possible” and collecting a great team. As you are building a business and a team, concentrate on making sure you have the right people in the right seats. Focusing on great people who are talented, capable and have the energy and passion can be crucial.